Notebooky nebudou potřebovat žádný konektor. Žádný.

Bezdrátové technologie jsou stále rychlejší a počítače stále menší. Množství portů postupně klesá a jednou se jich zbavíme úplně.

Počítačová revoluce odstartovala s obřími mechanickými stroji, které se postupně začaly přeměňovat v obří elektronické stroje, které muselo obsluhovat velký počet lidí. Spousta velkých kabelů, obrovská spotřeba elektrické energie i lidské práce kolem samotného hardwaru počítače, aby vůbec fungoval.

Počítače se ale začaly zmenšovat a s nimi i jejich spotřeba a efektivita využití energie. Miniaturizace zajistila zmenšení všech komponent, nikoli pouze samotných výpočetních čipů.

Klepněte pro větší obrázek
Obsluha počítače ENIAC z roku 1946, kterému se v tisku přezdívalo Velký Mozek. Byl totiž tisíckrát rychlejší, než starší elektromechanické stroje (Zdroj: Wikipedia)

S výkonem ale také narůstalo množství informací, které se do počítače i z počítače přenášely, přičemž je třeba zahrnout i obrazový výstup nebo informace z ovládacích periférií či sítě.

Jaká nás čeká budoucnost v oblasti portů a spojení počítačů nějakou formou kabelu? Ovládnou bezdrátové technologie přenos informací i energie?

Ošklivé porty

Počítače, notebooky a další podobná zařízení obsahovala a stále ještě obsahují nějaký počet vstupně-výstupních portů, které zajišťují externí spojení pro přenos informace. Nesmíme zapomínat ani na napájení.

Klepněte pro větší obrázek
Kdyby se Jony Ive dostal do pekla, dostane jeden z podobných notebooků (Zdroj: Wikipedia)

Pokud se podíváme na nedávnou a v některých případech i současnou realitu, obsypané strany notebooků velkými a ošklivými porty je nejhorší noční můra všech designérů. Leckdy už je dnes nějaký klasický konektor limitujícím faktorem tloušťky celého zařízení.

Ve většině případů totiž běžný uživatel nevyužije většinu portů ani v rámci celé doby používání dané notebooku. Před nástupem bezdrátových technologií ale bylo drátové spojení jedinou možností, jak k danému zařízení cokoli připojit, ale doba se naštěstí rychle mění a jak už to tak bývá, Apple jde v tomto směru příkladem.

Poslední přeživší

Místo spousty specializovaných portů na různé specifické účely se postupně začalo vše integrovat kolem několika hlavních a ty se nadále přeměňují do jednoho univerzálního.

Takovou menší revoluci odstartovalo USB, které lze využít na připojení všech možných zařízení, včetně monitorů. S větší propustností nejnovější generace USB 3.0 je možné skrze jediný port uspokojit i náročné uživatele, kteří třeba k notebooku připojují velkou spoustu zařízení ze staré školy – pomocí kabelů. Přes USB lze dokonce připojit i monitor. Už první MacBook Air z roku 2008 byl vybaven pouze jedním portem USB, výstupem na sluchátka a micro DVI výstupem na externí monitor.

Klepněte pro větší obrázek

Obecně zůstává posledními porty USB, výstup na obraz (HDMI, Displayport), výstup na sluchátka a napájení. Většina věcí jako je síťové spojení, klávesnice a myši, tiskárny, sluchátka a podobně už byly dávno přetvořeny do bezdrátového spojení – buď pomocí WiFi nebo Bluetooth.

I zmíněné zbývající „otravné“ porty ale už mají na kahánku.

Bezdrátové nabíjení – velmi blízká budoucnost

K odstranění posledních portů už zbývá jen pár posledních let. Bezdrátové nabíjení se začíná pomalu rozšiřovat v oblasti mobilních zařízení. K dispozici je několik různých standardů, zatím ale ještě neexistuje jasný vítěz. Jedním z nejvíce podporovaných je asi Rezence, který tlačí i Intel a spousta dalších. Rezence zvládne pomocí indukce přenášet až 50 W.

Klepněte pro větší obrázek
Dell Latitude Z z roku 2009 s bezdrátovým nabíjením z podložky

Vzhledem k tomu, že po chytrých telefonech, tabletech už začínají i notebooky snižovat spotřebu pod tuto úroveň, je rozšířené bezdrátové nabíjení notebooků velmi blízkou budoucností.

Video – bezdrátové nabíjení Rezence:

Obraz bez drátu ještě naráží na limity

Jeden z dalších důležitých portů je pro přenos obrazu. V tomto směru je stále úspěšné HDMI, které už má i menší verze, stejně tak Displayport a jeho mini verze.

Mini Displayport ale začíná být čím dál tím více populární a navíc začíná být integrován s Thunderboltem, který chce zase ukrojit trh USB. Je jasné, že do budoucna je zbytečné mít tolik portů a jeden port s velkou propustností a možností napájení bude stačit nejen na všechny možné periférie, ale i na monitory s vysokým rozlišením. Optické spojení je pochopitelně ideální pro přenos spousty dat i na větší vzdálenosti, v případě blízkých periférií je to ale relativně zbytečné.

Monitory mají stále vyšší rozlišení, nyní se rozšiřují monitory s rozlišení 4K Ultra HD či dokonce 5K a za pár let tu máme 8K displeje. Přenášet nekomprimovaný obraz v takovém rozlišení je náročné na propustnost a běžné domácí bezdrátové technologie ještě tak daleko nejsou.

Intel sice nabízí technologii WiDi, Apple má vlastní Air Play a existují i další, ve všech případech je ale propustnost omezující a znamená ztrátovou kompresi obrazu, která sice nevadí při přehrávání Youtube videí na televize, ale jinak je nepoužitelná pro náročnější a profesionální použití.

Nejrychlejší standard WiFi 802.11ac je dnes reálně schopen na blízkou vzdálenost dosáhnout rychlosti blížící se k 1 Gb/s, v případě přenosu nekomprimovaného obrazu s rozlišením 4K a 60 Hz je ale nutné mít k dispozici přes 20 GB/s. To znamená, že i dnešní nejrychlejší dostupné „domácí“ WiFi je stále více než 160× pomalejší, než třeba Displayport 1.2.

Použitím komprese a dalších technologií lze samozřejmě problém vyřešit, ale ztráta obrazové kvality jde trochu proti tomu, že chceme obraz s vyšší kvalitou (frekvence, odezva, barvy) a vyšším rozlišením. 

Pro typické použití, tedy připojení notebooku/tabletu k Full HD monitoru doma či v kanceláři, bude nadějnou mezistanicí technologie WiGig umožňující datové přenosy s rychlostí až 7 Gb/s. Ta už je standardizovaná a už se vyrábí potřebné čipy. Dell už třeba běžně prodává bezdrátový dock s WiGig a technologii přidal do svého ultrabooku podnikové řady Latitude. Takhle to pak funguje:

Budoucnost bez portů

Propustnost bezdrátových technologií se ale postupně zvyšuje, a to je také důvod, proč postupně nahradila některé klasické porty. První přešly menší periférie, pak připojení k síti a poslední na řadě jsou rychlé datové přenosy na krátkou vzdálenost, přenos obrazu ve vysoké kvalitě (také na krátkou vzdálenost) a zmíněné napájení.

Už dnes si vědci hrají s bezdrátovými technologiemi, které zvládnou propustnost v oblasti desítkách GB/s s možností budoucího škálování až do oblasti Tb/s. Rozhodně lze tedy říci, že i s rostoucí kvalitou obrazu a rychlostí externích periférií náročných na propustnost (externí disky, flash disky a podobně) nakonec bezdrátové technologie budou dostatečně rychlé, aby zrušily i tuto posledních oblast kabelových spojení. A bezdrátové napájení už se pomalu šíří nějakou dobu a s jeho zlepšováním se dočkáme ještě rychlejší adopce.

Diskuze (93) Další článek: Apple přestal na webu i v obchodech prodávat sluchátka Bose

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, Bezdrátové nabíjení, Sluchátka k počítači, Náročné použití, Blízká budoucnost, Sluchátka k notebooku, Jediný port, Propustnost, Mechanický stroj, Indukce, Limitující faktor, Síťové spojení, Obří zařízení, HDMI kabel, Sluchátka Samsung, Velká vzdálenost, Velký monitor, Nabíjení, Sluchátka bezdrátová, První Macbook, Air play, Adopce, Podobný notebook, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF