Konecne.Este by bolo pekne keby USB-C spravili kruhove 😉
Zase je tu šance, že i s výkonnější nabíječkou na telefon za nějaký delší čas budeme schopni přivést k životu vybitou baterii notebooku, která nám da zas těch pár hodin provozu 🤣Obecně chaos v konektorech mě osobně vadí. Nedávno mi odešel zdroj na monitoru a kvůli koncovce najít cenově přijatelnou alternativu bylo peklo (10 let starý model - je doma jako záloha, funguje a je škoda ho vyhodit). Asus nikde neuváděl, která přesně tam je a možností je asi 40.....
Co najít zdroj podobných parametrů, koncovku starého ucvaknout a přehodit? Stačí spřízněný elektrikář.
To byla alternativa. Ale přeci jen je pohodlnější sehnat to správné bez otravování kamarádů. Naštěstí tu je proklínané alegro kde měli orginál za pár korun.Ale i tak.... proč je sakra tolik koncovek? Když už sedí vnější průměr, tak kolikrát nesedí vnitřní. Nikde na těch trafech ani v návodech není uvedeno co za koncovky tam je. Jasně se kalkuluje s tím: buď si kupte orginál nebo vyměnte po pár letech celé zařízení.Direktivy ze strany EU se mi obecně nelíbí. Můžou brzdit pokrok, ale tady výjmečně se alespoň trochu snáží napravit bordel výrobců a omezit vyhazování "nepotřebných" kabelů a zdrojů.
Ono je to dobře, protože různí výrobci mají různě řešenou komunikaci mezi nb a napáječem. A cizí zdroj může odpálit zdrojovou část v nb, přestože napětí sedí.
A proto tady máme věci jako Power Delivery.
Tak třeba Macbook Air mi v pohodě živila hloupá 5W nabíječka. Dokonce to i za den dokázalo trošku baterku nabít (průměrná spotřeba MBA byla cca 4W).Obecně by to mělo jít s každým, ale ne každý se bude s 5W nabíječkou bavit (bohužel)
Proč do technologického vývoje musí zasahovat nějaký eurobyrokrat? Proč to prostě nenechat pouze na tržních mechanismech ať zvítězí ta technologie, která je zákazníky nejžádanější? Vždyť ten, kdo chce napájení přes USB-C, tak si i před tímto bytokratickým nařízením mohl vybírat pouze ta zařízení, která jsou touhle možností vybavena. A kdyby o napájení přes USB-C byl mezi zákazníky opravdu převažující zájem, tak výrobci by tuhle schopnost většinově začali implementovat sami. Byrokratické nařízení jen zakonzervuje současný stav a umrtví vývoj - viz. např. likvidace Apple Lightning, který je v mnoha směrech lepší než USB-C (můj osobní názor) je toho výsledkem. Kdo to stále nechápete. Vzpomeňte si na vývoj osobních počítačů během posledních 50 let. Např. vývoj jejich jejich sběrnic. Jen namátkou zpaměti. Prošli jsme obdobím ISA 8bit, ISA 16bit, EISA (32bit), MCA (micro channel), VESA local-bus, PCI, AGP, PCIe, svou originální sběrnici měla Amiga, Apple, Atari, SUN, atd.... určitě jsem hromadu různých sběrnic a jejich konektorů zapomněl zmínit.No a teď si představte, že by před lety nějaký nekompetentní státní byrokrat zasáhnul a řekl by - "Různých sběrnic je moc a příliš rychle se mění. Rozšiřovací karty nejsou mezi nimi vzájemně kompatibilní. Kdo si dneska koupí grafiku, zítra ji už může vyhodit, protože nový počítač má nový typ sběrnice. Direktivně přikazuji, že všechny počítače budou muset být vybavené ISA."Takový byrokrat by jim zmrazil/umrtvil vývoj. A přesně tohle dělá to současné eurobyrokratické nařízení.
Názor byl 6× upraven, naposled 1. 1. 2025 09:00
-Normalizace a zavádění jednotných standardů je běžná od 19. století! Nejen že sto snižuje náklady, ale podporuje inovace a urychluje vývoj! představte si jak vy to vypadlo kdyby u nás nebyly zavedeny jednotné závku na 230/400V nebo nebyl metrický systém!-Důvodem zavedením primárně snížení odpadů, to že množství vyprodukovaného odpadu je alarmující je snad jasné každému. Plus bonus jste dostal zjednodušení pro normální zákazníky.-Ano vzpomínám si na tu dobu a prožíval jsem ji od 80-let do dneška, začínal jsem na 8-bitech. A fakt nebylo nic příjemného shánět a bastlit redukce, neustále řešit nekompatibilitu atd... a to i sice v menší míře trvá do dneška. Nejen že to žralo čas, ale peníze ,ale i omezovalo inovace!-USB-C nevymyslel žádný byrokrat ,ale samotní vyrobci, respektive ti hlavní vyvinuli standard. A EU ho jen přebrala a sjednotila jako hlavní. A používá se od roku 2014. Plus k němu přidala povinný protokol PD.-EU určuje funkci jen 4 pinů z 24! Týká se to primárně nabíjení, takže nikdo nebrání výrobci vylepšovat stávající konektor USB-C s tím že musí jen nechat kompatibilitu s PD. A ani mu nebrání u zařízení používat jiné rozhraní ať už drátové nebo bezdrátové. A norma počítá od začátku že muže být USB-C nahrazen. Nový standart nepřijde za jeden den , stejně jak USB-C....-rychle se mění? Kolik let se už používá PCIE? Kolik let se používá USB-A nebo C? I nové USB-C se začalo používat před 10lety. Hodně dlouho trvá než se nový standard rozšíří, Ze začátku se používá společně se starým standardem a když se osvědčí tak případně nahradí starý.
Normalizace a tvorba standardnů je přece něco zcela jiného než byrokratické nařízení - "Musíš používat nějaký konkrétní konektor a basta!"Výsledkem normalizace a tvorby standardů je, že konektor nazývaný USB-C má svou přesnou specifikaci, ale normalizace a tvorba standardů neříká, že ho výrobce musí použít i v případech, kdy by pro svůj konkrétní výrobek měl vhodnější volbu. Normalizace a tvorba standardů pouze říká - tvrdí-li výrobce, že jeho výrobek lze napájet přes USB-C, tak musí mít přesně specifikovaný konektor s přesně specifikovanými vlastnostmi. To je vše co běžně řeší normalizace a tvorba standardů.Ad. vývoj sběrnic - od S100 až po současnou PCIe 5 generace. Celý ten vývoj byl přirozený - řízený trhem (preferencemi zákazníků) a technologickými požadavky (tím, co technologie v danou dobu zvládala a také nutným odstraňováním bottlenecků). Nikoliv státními byrokratickými zásahy "shora".Dle vašich reakcí soudím, že vy byste v osmdesátých letech požadoval prosazení byrokratického nařízení, že všechny počítače musí být vybaveny sběrnicí ISA 8bit, protože to omezuje odpad, řeší to nekompatibilitu, atd.... a že to totálně umrtví vývoj, to by vám bylo fuk.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 09:36
-přečtěte si znova co jsem napsal. vkládáte mi do úst něco netvrdím.Znova:Nikdo nebrání výrobců inovovat současný USB-C, je na to ten konektor i norma přímo navržena. Nikdo nebrání používat i jiný konektor než USB-C! A nikdo netvrdí ani nechce aby tu zůstal USB-C na věčné časy. Počítá se přímo s tím že může být v budoucnu nahrazen.Primárním účelem bylo snížení množství odpadu. Mám doma plnou krabici starých zdrojů a dříve jsem jich musel používat vic rodině pro celou řadu navzájem nekompatibilních výrobků. A ke každému zařízení jsem dostával novou nabíječku která nebyla často plně kompatibilní ani se zařízením u kterého byla přibalena. Dnes nabíječku sice nedostanu ,ale mám jednu kvalitní nabíječku a tou nabiji vše od NTB po svítilnu na kolo. Pokud budu vyrábět nějaké vlastní zařízení, tak ušetřím čas a peníze ,protože nemusím řešit kompatibilitu.TO že to nevyřeší trh, jsou mobilní telefony krásným příkladem, dokud se nezačalo mluvit o sjednocení a výrobci do nebyli tlačeni tak každý výrobce používal vlastní standard a někdy několik standardů. Podobný to je dodnes např. u ručního nářadí.Máme byrokratické nařízení že se musí požívat jednotná zásuvka a jednotné napětí a frekvence. Apod. bych mohl pokračovat.A EU není jediný kdo zavádí jsou i větší trhy s mobilními zařízeními než EU a kde se USB-C zavádí jako standard.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 10:03
Ad. "inovace USB-C" - Jasně, ale to bude muset být inovace pouze v mezích USB-C. Co když výrobce chce přijít s něčím zcela novým?V případě byrokratického zakonzervování ISA 8bit byste mohl argumentovat úplně stejně, že přece nikdo nebrání výrobci inovovat v rámci dané sběrnice.Je to možné, že USB-C tady nebude navěky, avšak o tom jak dlouho tady USB-C za současné reálné situace bude, přestává rozhodovat trh a požadavky technologí, ale rozhoduje o tom státní úředník "shora". A to prostě a jednoduše považuji za špatné, za manifestaci hlouposti.Ad. "mám doma..." - Já mám doma krabici různých starých rozšiřovacích karet počínaje S100 až po PCIe 3gen a dalšího podobného v současné době zastaralého harampádí. No a co? To je prostě vývoj. Vy reálně tvrdíte "nechci mít doma krabici starých komponent a tak se vývoj musí zastavit."
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 10:29
-znova: nezakazuje výrobcům kromě USB-C používat i jiné rozhraní jak na nabíjení tak na dat. Řada výrobců to má tak i teď. USB-C si vybrali největší hráči trhu!-Vývoj určitě není to když dostanu k výrobku další nabíječku která je často kničemu buď nevyhovují parametry, není kompatibilní a mám podobných už plnou krabici. Nejen že to zbytečně prodražuje výrobek, to znamená zaplatí to zákazník a hlavně to zbytečně zatěžuje životní prostředí. Normy a nařízení ohledně odpadů a ochrany přírody jsou běžné po celém světě!Něco jiného je když si koupím GPU která přirozeně zastará a něco jiného je když dostanu zdroj který je často zastaralý už od začátku, a je nekompatibilní atd...
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 10:42
Koukám, že my se názorově zcela míjíme. Já netvrdím, že se nemá USB-C používat, pouze tvrdím, že o míře používání má rozhodovat trh - preference zákazníka. Pokud vy nechcete mít výrobek se speciálním nabíjecím konektorem, tak fajn - prostě takový výrobek nekupujte. Na trhu by i bez toho byrokratického nařízení byl dostatek výrobků s nabíjecím USB-C a tak vy coby zákazník byste si vybíral pouze z těchto výrobků a ostatní výrobky byste prostě a jednoduše ignoroval. Kdyby to diskutované byrokratické nařízení neexistovalo, tak pro vás by se nic neměnilo. Vy byste si prostě na trhu vybíral pouze ty výrobky, které jsou vybavené nabíjecím USB-C a žádnou krabici různých nabíječek byste tahat nemusel.No a já bych třeba ocenil jiný způsob nabíjení a tak bych se orientoval dle svého přesvědčení. Prostě staré známé "žít a nechat žít", aneb "Podle vkusu každého soudruha". 😀 https://www.youtube.com/watch?v=YpMTWjwnGxUTo byrokratické nařízení poškozuje zájmy části zákazníků tím, že jim vnucuje nějaké konkrétní řešení bez ohledu na to zda to chtějí nebo ne. Co třeba ti zákazníci, kteří chtějí Apple Lightning a EU jim byrokraticky tuhle volbu upřela? Jaké odškodnění tihle lidé dostanou? Logika věci velí - pokud mě někdo poškodil, měl by mě odškodnit.Vzhledem k tomu, že tuhle hloupou byrokratickou cestu EU volí v mnoha dalších případech, tak považuji za víceméně jisté, že také zaslouženě skončí jako kdysi RVHP, resp. celá idea státně plánované ekonomiky.Už teď se poměry projevují tím, že je v EU téměř nulové množství inovativních firem. Ale tohle už je fakt velké odbočení od tématu. 😝
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 12:00
Ano, např. i chudáci zákazníci kteří chtějí auto bez ABS, filtru pevných částic, atd.... Mají smůlu.Zájem jednotlivce často ustupuje zájmu většiny. Většina lidí chce žít co nejlepším životním prostředí,chce omezit odpad co produkují a např. neřešit vzájemně nekompatibilní zařízení.Tady nejde jen o fyzicky konektor ale i o nabíjecí protokol. Než do toho nezačala mluvit EU a plánovat sjednocení tak tu měl každý výrobce vlastní konektor a často i dva. Žádny jednotný nebyl. A i poté co většina přešla na USB-C tak tu byla řada nekompatibilních nabíjecích protokolů.Takže stav který nastává jen ten:-ze zákazník ať už koupi jakékoliv zařízení tak ví že bude kompatibilní, ušetří čas a peníze, sníží se množství odpadu a prospěje to přírodě -výrobce dál může používat vlastní standardy na USB-C inovovat je a může se používat i jiné konektory. Nikdo mu v tom nebrání.A pokud se objeví nový lepší standard,tak se na něj přejde oficiálně Nikdo nikoho neomezuje. Nikdo normální nechce používat zastaralý nekompatibilní rozhraní a zbytečně zatěžovat životní prostředí.A i ten Apple začal používat USB-C před deseti lety.A jak jsem psal výše zavedení jednotných standardu v minulosti ušetřil jak peníze a prospělo inovacím, hlavně menším firmám které nemusely platit licence atd...A hlavně tedy se řeší USB-C s PD a to je jednoznačně krok vpřed .Takže tady netahejte nesouvisející věci, to je na jinou debatu .
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 13:15
Safra, jak je to jen možné, že různé konektory/sběrnice/komunikační protokoly osobních počítačů (když jsme na počítačovém webu) pocházejících od různých výrobců během let tak účinně dokonvertovaly do všeobecné kompatibility prakticky všeho se vším a stalo se to pouze působením tržních sil, bez vnějšího byrokratického zásahu nějakého eurounijního byrokrata? Kde nastala chyba v Matrixu?Ad. "většina/menšina" - pokud vím, jedna ze základních hodnot, které EU při kdejaké příležitosti neustále zdůrazňuje, je ochrana menšin a rozmanitosti. Tak jaképak znásilňování menšiny většinou? ;-D
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 14:29
Ani v případě PC není plná kompatibilita, hlavně u různých značkových PC(např. DELL) často nedáte jednoduše HW takový jaký potřebujete.A fakt většina lidí neřeší GPU nebo jiný HW do PCIE. Ale denně řeší nabíjení. A výrobců grafik atd... je podstatně méně než výrobců, mobilních telefonů a dalšího USB příslušenství.A znova opakuji byl tu i aspekt ochrany životního prostředí!Nikdo menšinu neznásilňuje klidně si lightning kabel může používat dál, jen si dá redukci. Jediný kdo tu někoho znásilňoval byli výrobci kterří zneužívali svých proprietálních řešení na úkor zákazníka!
Asi jsem nenormální, že chci často používat zastaralé technologie. Proč ne, když fungují a často spolehlivěji než ty nové? Je to moje volba. Nikdo mi do toho nemá co kecat.Třeba motorky se prodávají bez ABS a nikomu to nevadí. Já jsem tam ABS chtěl, tak jsem si koupil takovou, která to má. V čem je problém? Stejně tak v autě nepotřebuju velký displej, hlídání pruhů, start-stop a další dnes povinné prvky, které stejně skoro všichni vypínají a je to jen obtěžující. Stejně tak nepotřebuju na každé stránce odsouhlasit cookies a dalších tisíc kokotin, které nám EU nařizuje. To bych třeba mohl požadovat, že na každém počítači musí být předinstalovány Windows, je to přece nejvíce používané, ne? Nic nebrání výrobci tam dát i jiný systém, ale Windows tam budou povinně, přestože je nepoužívám.Politici a v EU obzvlášť jen vše kazí. Čím méně nařízení, tím lépe.
Jen podotknu, že s Vámi zcela souzním a tedy nejste tím "nenormálním" sám. 😉
Někdo vám brání používat staré technologie? Ještě se stále dají koupit staré telofony se starým konektorem. Kupte si je do zásoby..... Nebo si pořiďte redukci a klidně si nabíjejte starou nabíječkou.ALe nežijete tu sám, proto např. u aut je povinný to ABS z důvodu bezpečnosti nejen vaší a filtr pevných částic z důvodu životního prostředí!A žadný solidní výrobce nebude vám držet donekonečna staré technologie, takže dřív nebo později takový beztak neseženete.
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 18:01
Jen tak pro zajímavost. Teď jsem se mrknul na svůj starší noťas Lenovo Legion 16" z roku 2021, vybavený GeForce 3070 a Ryzen 7 5800H. Jako nedílnou součástí balení k tomu Lenovo dodávalo napájení - je to 300W!! "brick". Napájecí konektor to má klasický lenovácký velký hranatý. Napájecí kabel je docela tlustý. Teprve až dnes jsem zjistil, že to má také i napájecí USBC, což jsem dodnes netušil.Každopádně pokud je dodávaný napájecí adaptér 300W, tak bych teda chtěl vidět jak by to v zátěži šlo napájet přes USBC. S tím dodávaným adaptérem 300W je možné zároveň noťas dobíjet i zatěžovat na maximum. Prostě dostatek napájecího výkonu vůbec není třeba řešit. Jsem zvědavej co ten noťas za stejných podmínek bude dělat v případě napájení z USBC. To vyzkouším. :)
Znova , už jsem vám to psal několikrát:-Výrobce si kromě USB-C může osadit jakýkoliv jiný konektor! Nikdo mu to nezakazuje norma s tím počítá. Takže u těchto žravých zařízení výrobci dávají i další konektor. Takže se nic nemění! Jediné co mění je to že pokud např. zapomenete nabíječku nebo nebudete potřebovat plný výkon tak můžete použít USB-C nabíječku! Což je určitě výhoda, 300W Lenovo nabíječky nejsou běžně k dispozici!Napájecí vodič se dimenzuje podle toho jaký proud jím poteče a ten i při 240W bude 5A! Což je specifikace USB-C, takže tloušťka kabelu se pohybuje kolem 4mm, takže kvalitní kabel bude i dostatečně ohebný!Co mám doma běžné NTB tak k nim byl přidáván 45W adaptér! Takže drtivou většinu přenosných zařízení vám USB-C pokryje s rezervou.
Ješte si neodpustím podotek. Kdyby se výrobci dobrovolně dohodli, že budou preferovat napájení přes USBC, tak bych to považoval za OK. Mě vadí ten princip, že nějakej ouřednickej byrokrat prostě jen mocně máchne svým pérem a velkopansky rozkáže jaký konektor všichni musí používat. Z toho se mi otevírá příslovečná kudla v kapse. To je totiž princip, který je přímou cestou vedoucí do ekonomického marasmu.
Takže vám doporučuji si zopakovat sihistorii tech. vývoje od začátku průmyslové revoluce. Že do tech vyvoje zasahují byrokrati je naprosto běžné! A to že vyspělých státech existují nařízení které musí dané výrobky splňovat, jinak by se nemohly prodávat je též naprosto běžné.
Správně, dostudujte si to. Prakticky celý vývoj šlo o pouhá doporučení vzešlá od technologických firem a vše bylo řízeno trhem, příležitostmi, které nabízel trh, preferencemi zákazníků, tím co v danou dobu technologie umožňovaly. Nic nebylo "zhůry" nějakým byrokratem direktivně nařizováno. Kdyby tomu tak bylo, tak je dodnes vrcholem vývoje počítač s procesorem 8080. A to vůbec kdoví jestli.....
Dělám elektrooboru a pracuji většinou ve výrobním průmyslu a ať už jsou to výrobky pro koncové zákazníky pro průmysl apod... tak musíte dodržovat celou řadu nařízení, norem atd.... které vás více či méně omezují. Ať jsou kvůli bezpečnosti, požární ochraně, zdravotní nezávadnosti nebo kvůli ochraně přírody. A stejné je to i např. ve stavebnictví bez dodržování předpisů a závazných norem nedostanete stavební povolení a ani nezkolaudujete. A zavádějí se pravé proto že trch to nedokázal vyřešit!
Nepochybně máte pravdu co se týče hygienických, požárně-bezpečnostních, obecně zdravotních a bezpečnostních rizik. Mimochodem, omlouvám se za zbytečně arogantní tón předešlého příspěvku. :) Nicméně co se týče konkrétně počítačových rozhraní. Tam si fakt nevzpomínám na žádné direktivní státní zásahy v minulosti. Když zapátrám v paměti, ta rozhraní vždy byla vyvíjena čistě dle potřeb trhu, zákazníků, výrobců a toho, co technologie v dané době umožňovala.Vy si dokážete vzpomenout na nějaké počítačové rozhraní, které by státní orgán v minulosti plošně nařídil používat před jinými řešeními podobně jako to teď udělal v případě USB-C?
Názor byl 4× upraven, naposled 2. 1. 2025 19:38
Tak třeba já jsem si iPhone koupil až po tom, co tam dali USBC. Lightning byl na dnešní dobu ostuda. USBC se má kam posouvat. Už několik toho umí víc než je potřeba a i když jsem většinou pro aby se nechala projevit volná ruka trhu, v tomhle případě kdy nejde o nic, jen koncovku kabelu a způsob jak přinutit lidi kupovat si další a další nové dráty, mi to přijde jako dobrý nápad.
TAK U USB-C to není jen koncovka, ale schopnosti kabelu. Třeba počet vodičů, stínění, Emark čip atp. Jde koupil levný kabel za pár kaček, stejně tak jde koupit kabel, který dokáže nabíjet 240W a přenášet 120Gbit/s.Zrovna u USB je to velký problém, kolik lidí si koupilo laptop/telefon s DP Alt Mode a pak se diví že když ho dodaným USB kabelem připojí k monitoru/dokovačce, tak tam nejde obraz, nebo to nabíjí pomaleji než mysleli, nebo jsou pomalá data...A bohužel někdy je kupovat takové kabely dost problém protože výrobce jasně nespecifikuje jeho vlastnosti.
To bude veselé, lidi nepochopí, proč notebook neběží na 5W zdroj od mobilu...
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 04:16
Ako nebeží? Už sa mi párkrát stalo, že som Macbook Pro nabíjal 5V USB-C zdrojom a aj sa nabíjal, aj keď extrémne pomaly, ale nabíjal. O tom je štandard napájania cez USB, resp. Power Delivery
5W není 5V
Ale on poběží na 5W, i když uznávám 14" MBP s M1 mi typicky při používání baští 6W, takže by to nestačilo nabíjet za chodu, ale manželčin MBA se spotřebou do 4W to dává v pohodě. Sám jsem měl MBA asi rok připojený USB-C k monitoru, který dával jen 7,5W, během dne se to při práci stihlo i nabít.Obecně by tak mělo fungovat vše, ale bohužel spousta laptopů s takovou nabíječkou odmítá nabíjet/napájet.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 17:49
áno to viem že to nie je to isté. Ale ak sa chceme baviť o zdrojoch, tak sa primárne tam je dôležité aké to má napätie a aký prúd, výsledný výkon je doružhý. USB štandard poskytuje len 5V pri prúde 0,5 až 3A, teda 2,5 až 15W. PD podporuje 5, 9, 15, 20, 28, 36, 48V pri prúde až 5A, čo dáva až 240W. A napríklad 20W viem rovnako dobre dosiahnuť 5V/4A ako aj 20V/1A, je na zariadení ako si to vyberie. Mne sa Macbooku dokáže nabíjať aj na USB štandarde, teda 5V/3A. Áno je to 15W ale aj na tých 5W by sa nabíjal
Manželčin MBA je připojený na 5W hloupou nabíječku 24/7 (nějak si nerozumí s PD z monitoru a monitor se pořád probouzí), 5W mu bohatě stačí, když to má průměrně do 4W spotřeby.
Na to se těším, příští rok plánuju upgrade PC, a jeden z požadavků je USB-C nabíječka 🙂
Že jsem tak smělý, proč konkrétně se na to těšíte? Prostě si vyberete zboží dle svých osobních preferencí. Na to přece nepotřebujete nějaké hloupé byrokratické nařízení.
Ano, ale díky tomuto nebudu mít NULA PC na výběr 🙂 Co jsem koukal na své favority, tak to neměl ani jeden.
Také nechápu, že to eště žádný nemá.
Jaká je souvislost upgradu PC (nejspíše tedy stolního) s USB-C nabíječkou?
Jednoduchá. Nebude třeba vyřadit z výběru dobré kousky jen proto že nemají USBC
Přesně tak! To je hlavní problém co mám, když si vyfiltruji PC co chci tak má NULA z nich nabíjení přes USB C.
Desktopové PC není laptop, nařízení se týká těchto přenosných počítačů, nikoli stolních PC, některé stolní PC už ale i dnes podporují napájení pomocí PD, typicky různé miniPC, bohužel ne všechny a nejvíc mě to mrzí u Apple a MacMini, to by bylo fakt super, připojit Thunderbolt kabel z monitoru a hotovo, 2-3 monitory, napájení, všechny periferie... odcvaknout jeden kabel, strčit do kapsy, v kanclu zase připojit k monitoru jedním kabelem a fungovat..
Článek je o NTB, takže upgrade = nový NTB. A ano, díky této regulaci budu mít na výběr víc NTB než je aktuálně NULA (v době kdy jsem to studoval)
Laptopů s USB-C nabíjením jsou mraky. Pro mě osobně je to klíčový parametr, bez kterého bych laptop nekoupil.
Já to taky bez něj nechci, bohužel při požadavcích co na něj mám tak jsem před pár měsici nenašel jediný co by to podporoval, protože to jsou NTB ve stylu skoro pracovní stanice s požadovaným příkonem až 200W
No tak tam k tomu kolíkovému napájecímu portu přidají i USB-C a půjde to napájet přes oba. V balení bude ovšem přítomna i nabíječka k tomu kolíku. Takže to bude tak jak to je doposud + 1 USB-C port navíc. Nebo je snad alternativní napájecí port zakázaný a zařízení musí mít jen to USB-C a nic jiného?
Ne není zakázaný, zařízení může mít nabíjecí konektorů kolik chce. Ale aspoň jeden z nich musí být USB-C.
Přesně takovýto noťas jsem nedávno opravil a prodal. HP Probook 455 G7, tři roky starý.
Však tak to u mnoha noťasů je už dneska. Některý výrobci si ale prostě řeknou, že proč tam nemít jen to USB C, když už na to úřady tlačí. A k tomu to můžou použít jako promo. USB C nabíjení je už nějakou dobu trend. Tak teď můžou zvolit to a přidat promo fotku na webovky. Proč ne... A tyhle mini důvody sou dostatečný, aby pár firem udělalo takový rozhodnutí. To nám dá nějaký ty procenta lepšího přístupu k životnímu prostředí a to je jeden z největších důvodů, proč to vzniklo... stejně tak to bude pohodlnější pro uživatele. Další super důvod. Rozhodně to trh změní a to lepšímu.
Proboha jakej notebook potrebuje 300W? A to se jedna o skutecny prikon takze by v sobe musel mit tak 450W zdroj aby to zpracoval. Kdyz vetsina mobilnich procesoru se dela na TDP pod 20W...To je asi jako ty 200,000 mAh power banky... Jednodussi koupit elektrocentralu a kanistr benzinu.
Existují specializované počítače, které mají HW skoro jako ze stolního PC.
Jen taková drobná rýpavá technická. Pokud napíšete pouze "200,000 mAh" aniž byste také zmínil při jakém je to napětí, tak o skutečné kapacitě té powerbanky neřeknete vůbec nic.
Tyhle powerbanky se používají při kempování - to, že vám za stanem nevrčí a nesmrdí elektrocentrála má své kouzlo.
Dnes i kdejaký ultrabook umí do procesoru pustit 70W, pokud takový laptop bude mít ještě 3 thunderbolt porty, tak musí být schopný na každém dodávat 15W PD, to je 45W nějaké 2x2W speakery k tomu OLED s vyšším PPI a jasem 1000NIT taky něco pápne... najednou jsme třeba na 130-140W reálné spotřeby, k tomu chceme adaptér který bude schopný při používání nejen živit stroj, ale nabít baterii.TDP procesoru neříká nic o spotřebě, většina procesorů má konfigurovatelné TDP, měl jsem tu třeba Ryzena 5800H, 45W v tenkém 14", v max perfromance držel v zátěži konstantně příkon 70W. ASUS dává do 13" tabletu i diskrétní grafiku a v peeku to jde na nějakých 90W, běžné "herní" laptopy mají 120-250W příkon.Které 200000mAh power banky? Tohle je příliš limitující kapacit, ani laptopy nemívají víc než 100Wh baterie - větší baterie nesmí do letadel.
Mám Asus TUF A15 s RTX 4050 a nabíjení přes USB-C rozhodně nedodá tolik energie jako normální zdroj a to mám 125 W USB-C zdroj. Navíc mi to oproti normálnímu nabíjení zbytečně zabírá USB-C port a ještě ke všemu mám docela obavu o vylomení, protože oproti normálnímu konektoru je to takové fórové... Nemyslím si, že tlačení USB-C na sílu je dobrý nápad, ve skutečnosti je to dost zlý nápad.A to samé můj MacBook Air, mám tam MagSafe a možnost USB-C, kdy USB-C je rychlejší, teda se silnějším zdrojem. Nicméně musela bych být padlá na hlavu, abych dala přednost USB-C před dokonalým MagSafe.
Tak já doufám, že to zůstane jako dneska, kdy je možnost nouzově dobít USB-C, ale zároveň si tam můžou nechat původní konektor. To snad nikdo nezakazuje, doufám alespoň.
Ak je na tom Asuse rozdiel v neprospech USB-C tak je to len preto lebo to tak Asus nadizajnoval. cez USB-C by mohli dať až 240W, ale prečo by to aktuálne robili keď nemusia a môžu si podporiť predaj vlastného špeciálneho napájacieho zdroja.Čo sa týka Macbooku, sám vlastním Pro 14" a kým som doma tak mám pripojený MagSafe, ale keď som na cestách nechce sa mi k tým piatim USB-C káblom brať ešte špeciál pre nabíjanie macbooku. Navyše je extrémne návykové že si môžem využiť nabíjanie z tej strany z ktorej mi to vyhovuje a dúfam, že k implementácii minimálne troch rovnocenných USB-C konektorov postupne ziterujú všetci výrobcovia notebookov. USB-A už takmer nikde nepotrebujem.
Nabíjam aj MBP výlučne cez usb-c. Keď som doma je pripojený k thunderbolt docku a jedným káblom mam vyriešené všetko. Monitor, klávesnicu, myš, repraky, Thunderbolt disk. Veľká časť ľudí čo povedzme dochádza do prace to ma takto isto. Prídu do prace, pripoja monitor kde majú aj nabíjanie
PD3.1 umí až 240W, a zabírá USB-C port? Já mám těch portů několik a musí se stát něco zásadního abych měl připojené víc než jeden.Ono přes to jedno USB-C nejen že může jít 240W napájení, může tam proudit 80-120Gbit/s dat, včetně obrazu pro 2 4K (TB4), resp. jeden 8k (TB5) monitory.Já třeba u Macbooku Magsafe nepoužívám, byl bych padlý na hlavu připojovat extra kabel, když 95W PD mi dává monitor, který k tomu stejně připojím. A k monitoru jsou napojené další periferie (externí disk, myš/ webcam, mikrofon, kdybych chtěl tak LAN, Wifi je ale rychlejší)
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 18:06
Já měl první pracovní notebook s nabíjením pouze přes USB-C už v roce 2018. Nabíjení se porouchalo po dvou a půl letech, byla nutná výměna celé základní desky (naštěstí ještě v záruce)V roce 2022 jsem si zažádal o nový výkonnější pracovní notebook a nabíjení odešlo i tam po roce a tři čvrtě.To jsem zvědavý, jak tu budou všichni hájit USB-C u notebooků, jestli jim to bude taky tak často odcházet jako mě. Přitom to nebylo žádné dělo, zdroj měl jen 65W. Ale na druhou stranu zase bylo příjemné připojit do notebooku jen jeden kabel z doku a naráz naběhly dva monitory, klávesnice a ještě nabíjení. Jen ještě vyladit ten detail, aby člověk nemusel notebook po třech letech vyhodit.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 12:06
Kúpiť macbook pro.
To jako před USB-C nabíjení u NTB neodcházelo? Já jsem se stím setkával docela často... A napájecí část NTB se dá většinou docela dobře opravovat.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 13:26
Tak holt ten konektor bude samostatný, leckterý počítač to tak má, stačí pak jen odšroubovat konektor a odcvaknout plochý kablík co vede na desku. Já si takhle třeba vytrhl piny z LAN portu, ten byl právě samostatně, takže servis vyměnit jen ten konektor.Další možnost je kupovat kvalitní stroje a ne hračky, co to neustojí.
Smažte se v pekle, pakáži eurobolśevická.
Proč tedy stále trpíš na tom zlém západě, když země vám dezolátům zaslíbená je co by kamenem dohodil...?
Přesně, na Slovensko je to kousek.
Západ není pouze EU, naštěstí. Jinak, ale máte pravdu. Třeba já jsem už starej na nějakou relokaci, ale svoje potomstvo jsem vychovával tak aby své životní místo viděli v USA, nikoliv v EU.USA sice má mraky chyb, bylo by možné tu zem kritizovat opravdu velmi dlouho, ale na rozdíl od EU tam stále ještě funguje skutečný trh, kapitalismus, příležitosti.... naproti tomu EU, to je synonymum pro dotace, regulace, byrokracii, socialismus - odstranění tržních mechanismů, nekompetentnost na všech úrovních (viz. třeba ekologisti vybavení humanitním vzděláním, kecající do energetiky), kamarádšofty, korupci - "Vitamin B" jak se říká v Německu (B - Bestechung, Beziehung).
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 10:49
Ste krásnou ukážkou toho, že aj dobré nariadenie sa musí automaticky skritizovať, lebo je to z EU. Skúse občas porozmýšľať nad prínosmi a až potom kritizovať
Tohle ale není dobré nařízení - podobné "normy" by měly vždy a v prvé řadě vycházet z technických řešení - a můžete si to "gejšlit" jak chcete, ale klasický kolík se 3/4 kroucenými žílami bude pro _napájení_ za VŠECH okolností lepší volbou než konektor primárně určený k datové komunikaci. U telefonů, to dejme tomu, to nějaký smysl dává (i když já bych v životě nikdy nepoužil cizí nabíječku a v batohu si nosím všechny potřebné zdroje/kabely/nabíječky) ale v případě výkonných ntb je to naprostý nesmysl.P.S. Vzhledem k současnému tlaku na "opravitelnost" tím tuplem - už jen proto, že v případě potřeby se v každém obchodě dá pořídit za pár kaček a doma s páječkou za 2 minuty máte hotovo 😃
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 12:57
Vychádza to z technického riešenia. Vznikol všeobecne uznaný štandard napájania Power Delivery, ktorý podporuje aktuálne maximum 240W. Či je to lepšie ako klasický kolík, polemizovať nemienim, nemám k tomu objektívne merania ani výpočty (mohol by som si to prerátať ale nechce sa mi)Ja na rozdiel od vás v tom vidím výhodu v tom že zo sebou nosím jednu viacportovú nabíjačku (4x USB-C + 2x USB-A) s výkonom 140W, adekvátne možstvo káblov (jeden univerzál USB-C, Lightning, microUSB0 a nabíjam všetko od notebooku po slúchadlá. Je to oveľa lepšia situácia ako keď som musel nosiť dvoj až trojnásobné množstvo káblov, lebo neboli vzájamone kompatibilné
Lidi, to už vážně jsme všichni tak zblblí? Na přivedení napájení fakt nepotřebuju datovou komunikaci, čip v konektoru který se "domluví" na tom jaké napětí a proud jsou jakože OK .. a pak těch 240W bude přenášet po několika vodičích a na hranici toho, na co jsou ty vodiče dimenzované.¨To vážně nechápete geniální jednoduchost tvrdého stejnosměrného zdroje po "dvou" (ve skutečnosti bývají 3/4) drátech? To je jako drbat se levou rukou za pravým uchem! Proč dělat věci jednoduče když to jde o mnoho složitěji (a dráž)? Jen kvůli tomu, že lidi jsou zdechlí nosit pár káblíků? OK, rozumím tomu že tady je taková skupina lidí - ale proč to nařizují všem? Klasický spínaný zdroj je mnohem lepší/levnější/učínější než jeho výkonová obdova přes USB-C .. a o to jde.
Ano mohly by tam pustit rovnou 48V Ale muselo by to to zařízení podporovat. Jak by jste řešil zpětnou kompatibilitu? Všechna zařízení takový výkon nepotřebují. Takže samo zařízení si řekne co potřebuje. Ne každy potřebuje 240W nabíječku, mnoha lidem stačí méně výkonná a tady levnější.Nosit pár káblíků? Vzpomeňte si na pár let zpět, každé zařízení mělo svůj zdroj.Primárním úkolem toho nařízení bylo snížit množství zbytečného odpadu.
tak zrovna pozadavek na jednotny konektor pro nabijeni je jedeno z te h uzitecnejsich.
a fyzika pláče ... proč nepoužívat dlouhými roky prověřený spolehlivý přístup (3/4 lanka v kulatém bytelném konektoru) za pár korun, bez elektoniky a dobře opravitelný (s páječkou za 2 minuty vyměněno) a místo toho mít drahý, neohebný, elektronikou nacpaný kabel v nevhodném konektoru jen proto, abych někam dostal stajnostměrné napájení? Mimo to, zbytečně napájením obsazený jeden datový port. Vy tu absurditu nevidíte? Počet nabíječek/kabelů se nezmění, stejně si budou lidi vozit dál své zdroje/nabíječky k ntb, kabelu ke všemu možnému)
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 13:01
a USB-C snad není spolehlivý prověřený přístup? USB-C jako nabíjecí konektor v (docela výkonném) noteboku jsem měl už před šesti lety. proč by si to měli vozit? většina lidí nemá notebook, co žere 100W+, ale vejdou se bez problému do 40-50W. a těm bude stačit i malá skladná pidinabíječka.No, a ti, co potřebujou větší, zas stejnou nabíječkou, kterou nabíjen notebook, i mobil a ostatní.Od tý doby, co i "maestro Apple" přešel na USB-C pod tlakem EU u mobilů a sluchátek, je na tom světě o dost líp, a člověk opravdu tahá jedinou nabíječkáu.nehledejte problém tam, kde žádný není.
Pamatujete si ty univerzalni nabijecky, kde se volilo vystupni napeti a v prislusenstvi bylo 15 ruznych kulatych konektoru? A stejne jste potreboval jiny? Tvl jeste ze tohle uz miri do (_._) !
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 18:06
Pamatuju a nikdy jsem je nepoužíval, protože stály (kvalitou) za .... Vždy jsem si sebou v batohu nosil (a nosím) zdroje/nabíječky ke všemu co potřebuju všetně všech kabelů - od nabíjecích, přes různé datové až po síťové, všetně dvou malých přenosných routerů (MikroTik RBmAP2n) a nevidím v tom žádný problém. Všech cca 25 kabelů se pohodlně vejde do jednoho organizérů velikosti toaletní taštičky.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 1. 2025 14:13
Jo, v praci. Jako uzivatel jsem rad, ze mam jednu 30W nabijecku, jeden kabel, a tim nabiju hracky, fotak i beznou elektroniku. Vyjimkou je jen NTB. Kdyz si nabijecku zapomenu, vytahnu z auta kabel a pripojim ho v hotelu do jejich nabijecky se stejnym portem. Kdyz spolujezdec po ceste v aute potrebuje nabit, ma stejny konektor. Kdyz si nekde pujcim auto a chci ceskou navigaci (AA, APC), nabijet telefon, mam 30g kabel v zadni kapse. Sorry, na nejakou upravitelnost hloupeho kulateho konektoru z vysoka kaslu. Kdyz uz se pokazi, tak ho maj na kazdy benzince, nebo ve vetsim shopu s potravinama. Kde jsou potreba vyssi vykony, tak to muze mit i ten dalsi napajeci konektor.
Takže je lepší současný stav každý pes jiná ves? Ani dva notebooky od jednoho výrobce (Asus, Acer, HP) nemají stejný konektor, takový bordel snad nebyl ani u telefonů před nástupem microUSB
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 01:28
gamepady/controllery uz dobrovolene davaju USB-C konektor, vsak ich chrlia miliony z vyroby
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 00:47
Proboha, snad první rozumné rozhodnutí EU a tolik negativních názorů.
Jo, to je rozumné, fakt že jo. Když chce člověk 240W nabíječku, stejně musí koupit jinou než tu, kterou nabíjí mobil. Za 240W vyplázne dva tisíce.Běžný datový kabel na USB-C má 11 žil, dva metry a nejlevnější stojí tři stovky na 1,8m. Konektor má půlmilimetrové piny. Jeho životnost je rok dva při pravidelném denním nabíjení, pak to přestane dávat plný proud, takže notebook se bude v zátěži víc vybíjet než nabíjet a bude potřeba koupit nový. A jo, musí mít uvnitř elektroniku, která to hlídá. U klasického napájení stačí čtyři dráty.A to nemluvím o tom, že bude milion lidí, co se bude divit, že jim to nefunguje, protože je nenapadne, že musejí studovat standardy, aby je podporovalo zařízení, nabíječka i kabel. A jako bonus to v podstatě znamená, že si k tomu musím pořídit měřák, měřák na USB-C a další kabel, abych mohl zkoumat, jestli se podělal konektor v notebooku, kabel anebo nabíječka, když to přestane nabíjet naplno.Proč má někdo proboha pocit, že je tohle je na živení herního notebooku lepší než klasická cihla s normální tlustou čtyřlinkou a konektorem, který byl navrhovaný na 240W, co vydrží deset let, a nikoliv miniaturním datovým konektorem. A to ještě ignoruju fakt, že dvoupólové napájecí DC jacky jsou navržené tak, že se můžou po zapojení volně otáčet, to placatý USB-C se při překrouceném kabelu otočí leda ve snu.
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 09:07
Vždyť herní a výkoné notebooky budou mít pořád svůj standardní konektor, ale v nouzi to nabiješ i přes USB-C. Není důvod k panice a zbrklému nákupu měřáků atd 😃
Čili naprosto nesmyslné nařízení.
Ne, jediné co se mění, je že pro 300w máte možnost nabít i pres USB-C když např. Zapomenete 300w zdroj doma nebo nepotřebujete takový výkon...Kolik NTB potřebuje 300w naprostý minimum ...Dokonce dnes mají i monitory PD, takže svůj NTB můžete nabíjet přes něj a nepotřebujete ani zapojovat nabíječku. A jak na obraz, zvuk i nabíjení máte zapojeny do NTB jen kabel.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 00:27
Jak dlouho? V rámci úspor to někdo časem odstraní, eu zombie co tu v diskusi hájí tenhle šílenej regulační paskvil to budou kupovat stejně jako lidi kterým nedojdou nevýhody a ostatní výrobci na to začnou brzy taky naskakovat protože uvidí že jim to projde.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 14:49
Ale to může odstranit i teď! Ale proč by to dělal? Takový NTB který nejde provozovat na plný výkon nikdo nekoupil.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 00:28
V okamžiku když by nemusel mít USB nabíječku, v mnoha případech by měl spíš tu. Ale když už tam musí mít USB-C, mít tam druhý způsob nabíjení zvedá komplexitu a je tedy motivován ji tam nemít.Proč by nešel provozovat na plný výkon? 240W Kolik notebooků žere víc než 240W?
bla bla blaa pritom by stacilo chvili premyslet, pochopit, a mohl jste nas usetrit techto blabolu.
K nabíjení slouží jen 4 piny(a GND) z 24! Takže fakt nemusíš mít tlustý kabel na 240w.Dnešní 100w kvalitní nejsou nijak extra silné. Záleží na výrobci .A tyto extra náročné zařízení můžou mít klidně i klasický konektor. A ten USB-C tam máš tak jako tak.
super, a kdo prodává aktivní 240W čistě nabíjecí kabely, které mají silnější vodiče na úkor toho, že chybí datové?
Na 5 A nepotřebuješ extra silný vodič! I s datovými vodiči je průměr celého kabelu cca 4mm. U běžného datového kabelu na data stačí 2(na USB 2.0 jsou dva) tenké vodiče na data a dva na komunikaci.https://www.cnews.cz/clanky/240-w-p...notebooky/https://www.allaboutcircuits.com/technical-arti...-transfer/Při použití kvalitního materiálu může být i solidně ohebný.
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 19:06
Ještě doplním že 5A se u USB nabíjecích kabelů používá už hodně dlouho...
5A se používá dlouho, ale kolik lidí na tom reálně dobíjí pěti ampéry a kdo z nich pravidelně kontroluje, jestli pěti ampéry opravdu dobíjí.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 23:49
Proboha zjistěte si specifikaci USB-C, jak funguje rychlodobíjení atd...Vše je normálně dostupné, aspoň si nastudujte základy problematiky. Jinak to nemá cenu.
To ano, funguje. Ale taky je třeba dodat že těch 240W to protlačí už na fyzikázlní hranici průřezu těch vodičů.Proč mít jednoduchý, tvrdý stabilizovaný spínaný zdroj s +- "drátem" když můžu mít datový kabel který potřebuje k fungování uvnitř čip, jehož účinnost je z pricipu menší a cena vyšší než u výše popsaného řešení - nehlkedě na to, že USB kabel se poškodí mnohem rychleji a snáze neř ohebný pletený kabel k mému 300W zdroji, například.
Jakože to pustí 240W přes 240W kabel nebo 5A přes 5A kabel, ať je v jakémkoliv stavu? Nebo co tím chtěl básník říct?Že stačí kus jakéhokoliv drátu, a v pohodě to tím pere 240 W, protože 5A na malém průřezu není problém?Nikde se ani na straně zařízení, ani na straně nabíječky při vyjednávání proudu nekontroluje odpor, poškození kabelů, stačí, když je tam čip, co zahlásí, že je to na 240 W, tak to prostě pere naplno?
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 1. 2025 15:15
Na straně zařízení/nabíječky se kontroluje i kabel, pokud chce něco použít víc jak 3A, kabel musí mít emark čip, a tuším že přes 28V napětí to taky potřebuje nějakou signalizaciA ano pokud kabel řekne že to podporuje a zařízení i nabíječka taky, tak to pustí naplno, pokud si to zařízení řekne o 48V/5A, nabíječka dodá. Jak jinak by to mělo fungovat, pokecá si to mezi sebou, dobíjené zařízení se zeptá nabíječky zda umí určitý mód, pokud to potvrdí, může ho použít. Je jedno jestli 240W nebo 15W. Ten komunikační protokol je jasný, ptám se na režim, dostávám odpověď zda ho nabíječka umí, když ne, ptám se na jiný režim.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 18:20
Odporúčam začať na tejto stránke:https://www.usb.org/usb-charger-pd
Nejde o průřez a odpor, jde o to, že malé průměry lanek se lámou a trhají. I blbé dvouampérové kabely mi na těch 2 A vydrží jet rok dva, pak padnou k jednomu ampéru a víc přes to neprojde a musí se měnit. Je to o to legračnější, že se ten kabel na rozdíl od dvoupólových konektorů nemůže v konektoru volně otáčet, takže se tím spíš doláme. A při opakovaném zapojování se vyglajdají i ty piny v konektoru, takže se zhorší kontakt a zvětší odpor. Co dělají ty pětiampérové kabely a kolik ještě zvládnou přenést, si netroufám odhadovat. Většina to u mobilů a tabletů nezměří a nepozná, jestli tam tečou dva ampéry, nebo pět, prostě se jim to jenom nabíjí pomaleji. Až když je moc zle, tak dojdou za mnou, že se jim tablet nebo mobil třeba jenom při přehrávání videa nenabíjí, i když je zapojený na nabíječce, nebo se nabíjí půl dne, a co s tím.
5A je přímo ve specifikaci USB-C, není to novinka, 5A k nabíjení se používá už hezky dlouho.
Znovu, mám 2A kabely, 2A nabíječku, a X zařízení. Přesto se na půlce z kabelů už dobíjí maximálně 0,8A, přestože když byly nové, teklo přes ně v pohodě 1,5 A. Když se tam strčí stejný kabel, který je nový, jede to zase na 1,5 A.Dokáže expert na power delivery, co má specifikaci USB-C v malíku, vysvětlit, proč?
Názor byl 3× upraven, naposled 1. 1. 2025 15:19
Tak si kupujte kvalitní kabely, já tento problém nemám....
Nebo o něm prostě nevíte, protože to nekontrolujete, že jo. Tak jako většina lidí.
Určitě bych poznal že se např NTB bude nabíjet výrazně pomaleji.
Tak já mám velice dobrý přehled o tom jak rychle mi laptop nabíjí. 4 roky používaný Thunderbolt kabe certifikovaný na 100W, 1.5m dlouhý. Navíc je poměrně tvárný/ohebný, mám daleko tvrdší a tlustší 3A kabely. Laptop pořád nabíjí stejně rychle a rychleji to neumí :)
Nikdo, protože nepřítomnost datových vodičů degraduje 240W nabíječku na nabíječku 10W (5V/2A).
Ještě taková zvěrstva bez datovejch nám do sbýrky chybý.. ikdyž mám tu jeden co sice zvládne nabíjet, ale jinak je to nepoužitelný ani na připojení gamepadu...
No, když chcete nabíječku 240W, tak si ji holt musíte koupit - zadarmo ji nedostanete. Když chcete nabíjet mobil, nebo cokoliv menšího (s jednotným konektorem USB-C), tak vezmete libovolnou nabíječku, včetně té drahé 240W nabíječky a vesele nabíjíte: buď plnou rychlostí jakou nabíjený přístroj umožňuje, nebo pomaleji. To záleží na na nabíječce, čeho je schopna. Ale pokaždé nabíjíte a nemusíte se starat o to, jestli to, co máte po ruce, připojíte a jestli se bude nabíjet.
Pokaždé nabíjíte, ať to zapojíte jakkoliv, ale u spousty zařízení zapojených na nabíječce to umí vybíjet rychleji než nabíjet, když jde slabý proud. Stačí blbé tablety, mírně jetý kabel a přehrávání videa z youtube.60W notebook fakt nejde provozovat na 15W nabíječce.
A někdo vás nutí provozovat NTB na 15w nabíječce? A která splňuje vaše nároky. Dřív jste měl dodanou nabíječku často hodně slabou a pokud jste chtěl lepší tak jste hodně omezený výběr a někdy nešla koupit vůbec. Kupte si takovou nabíječku, která vám vyhovuje. Každopádně i na 15w v nouzi např. přes noc NTB nabijete.
Co to změní na představě, že všechno půjde v pohodě napájet z jednoho adaptéru, když jediný rozdíl bude v tom, že místo 240W adaptéru na notebook a 15W adapteru s DC jackem si člověk bude muset pořizovat 240W adaptér pro notebook a 15W adaptér pro mobil a lišit se budou jen dražším a méně robustním kabelem.
Kabel může být stejný! 240w fakt nejsou extra drahé nebo silné a nabíječku si pořídím jakou potřebují. K většině NTB bývá dodavána nabíječka která má jen několik desítek wattů.
Pořídím jeden a tím nabiju všechno od 1-2W hodinek/sluchátek po 100-240W laptop. Nabíječka může mít více portů a celkový výkon může být i několik set W. Nestojí to nijak extra moc. Když je to GaN, tak to může být i docela malé, lepší než vozit několik kostek, zvláště s našimi EU konektory, které ty nabíječky dělají obrovské a typicky nejdou sklopit do těla, tak jako třeba v US.
60W notebook znamená co? Mě typicky žere notebook 6W, měl jsem takový co měl průměrnou spotřebu 4W a 5W hloupá nabíječka ho stihla trošku i nabít (5V/1A), běžně jsem ale provozoval na 7,5W z USB-C monitoru (neměl ještě Power Delivery)Tablety mi běžně žerou 2-3W (iPad, Galaxy Tab), kolem 4-5W Surface Pro X)Ale ano je logické že zařízení které potřebuje 60W nemůžu živit 15W nabíječkou. to dá rozumOsobně už několik let používám jednu multiportovou nabíječku, má ale jen 100W kombinovaně, buď dá 100W PD na jednom Cčku, nebo 60+30 když zapojím dvě Cčka, 45+30+18 když zapojím Ačkový port (jsou tam dva, sdílí 18W)Ale není problém koupit i 300W, kde jeden-dva Cčkové porty dávají vždy 100W a další porty se dělí o zbytek výkonu.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2025 18:29
- kapesní mobilní telefony ... jak se definuje takový "kapesní mobilní telefon"? Je pravda, že některé mobily se do některých kapes nevejdou.- přenosné reproduktory ... myslíte reproduktorové soustavy (reproboxy)?- elektronické čtečky ... jaké čtečky? Čárových a QR kódů ? Čtečky knih (e-booků)? Čtečky spotřeby na vodoměru / elektroměru? Jiné proprietární čtečky?
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 12. 2024 19:21
Takový notebook mám. Včera jsem k němu objednal magnetický úhlový adaptér, protože kabel je tvrdý jak čtyřka ocel a člověk si může vsadit, co odejde dřív, jestli ten neohebný kabel nebo mrňavý konektor v noťasu. Provozuju to takhle pár měsíců a už se mi to fakt přestává líbit. Je to jako oběsit se na špendlíku a doufat, že to vydrží, dokud člověk nezaklepe bačkorami.
používam buď usb-c kábel, ktorý mám zrovna po ruke alebo magsafe..noťas sa nabije počas noci a vydrží celý deň náročnej práce, preto som si kupoval prenosné zariadenie aby som nemusel byť permanentne na kábli..macbook air má nízku spotrebu, takže to pokojne nabijem 20W nabíjačkou počas noci keď spím a ráno mám notebook pripravený na prácu
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 12. 2024 19:10
Každý to máme jinak, ne? Já zase používám notebook vleže na břiše (při delším sezení už ve svém věku skuhrám kvůli zádům) a mám k němu přes USB-C připojenou dokinu, která mi zajišťuje napájení, připojení k LAN a rozšíření počtu portů. Všechny takové dokovací huby, které jsem viděl, měly do notebooku kabel jako klacek. Pravda, ze zdroje vede kabel o něco měkčí (ale ne tenčí), ale to bych obsadil oba USB-C konektory v notebooku.
Já nabíjím kabelem koupeným v Ikea a tuhost je v pohodě... A nabíjí se 60w stejně jak originál dodaný napevno s originální nabíječkou, možná i trochu rychleji.
60W je srandovních. Na to mi ntb sice nastartuje, ale nenabíjí - jen se vybíjí pomaleji 😃, takže nepoužitelné. Ony totiž existují o výkonné pracovní stanice/herní ntb a tam je nařízení USB-C prostě naprosto nesmyslné - stejně se budou používat proprietární adaptéry, nač to tedy potom nařizovat? A Vám nevadí, že jen díky nabíjení si obsadíte datový port ? Už jen kvůli nesmyslnosti z logiky věci 😃
Záleží kolik portů ten notebook má. Pokud to USB-C budou dávat místo napájecího a k tomu bude k dispozici standardní sada USB portů (tj. další 3 nebo 4), tak by mi to nevadilo. 1 USB na bezdrátovou myš s klávesnicí, 1 na flashku a nějaký i volný. Problém by byl pokud by napájecí konektor byl zrušen a napájení by se nechalo jen přes jediný přítomný USB-C port. Pokud bych tedy potřeboval víc USB-C portů, tak si vyberu takový NTB, který je má.
Ono záleží co máte za NTB a hlavně co na něm děláte. Pokud máte 14" s moderním CPU který skoro nic nežere a děláte běžnou práci tak těch 60W bohatě stačí.Pokud potřebujete větší výkon tak vám nikdo nebrání si pořídit i lepší nabíječku... Jinak výrobce běžně dodává k NTB i mnohem slabší nabíječky, tři roky starý 15,6" HP s I5 CPU co má manželka ještě s klasickým nabíjením má jen 45W. A kdoví jaký maximální nabíjecí proud podporuje a kolik by stála výkonnější nabíječka, pokud je k dispozici.A u těch superžravých NTB kterým 100-240W nestačí, můžete mít klidně dál mít i starý konektor... Takže budete mít na výběr.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 19:27
Ono to nemusí být nutně tak žravé, Třeba MBP mají tři TB4/5 porty, ty aby tam mohly být označené musí umět dodat minimálně 15W PD, takže 45W může jít jen přes ty Cčkové porty i když to bude v idle nebo dokonce vypnuté. Zároveň u 16" MBP je 100Wh baterie a má to funkci rychlého nabíjení (za půl hodiny min 50% kapacity = 50Wh) takže najednou je to minimálně 50W (průměrně) na nabíjení k tomu tři PD porty a jsme na 95W u vypnutého zařízení :)
Existují různé ohebné 5A kabely, namátkou třeba ten od Baseusu je pro mě až překvapivě ohebný.A za mě nejlepší jsou takové ty 10 cm krátké placaté káblíky, které krásně ohebné jsou, přitom umí až 40 gbps (podle verze) a současně 5A (tedy na 48V je to 240W). Takže buď takovou 10 cm prodlužku mít strčenou v notebooku a do ní zapojovat jiný kabel, klidně tvrdý, nebo najít, kdo tohle dělá i v delší verzi, pro zapojení přímo z nabíječky 🙂
Já si nakoupil TB4/USB4 Lkové redukce podporující až 240W, 40Gbit, obraz, je to super, jde to hned podél těla. https://ctrlv.cz/dEXxPro tablet a externí portable monitor pak používám Učkovou redukci, takže kabel jde dozadu za zařízení
Napajeci kolik ma byt KULATY, aby se kabel nekroutil a nelamal se, a pouze napajeci, aby privodni pletene vodice mohly mit co nejvetsi prurez, a aby pri poskozeni vodice neskoncil proud na datovych pinech. Pletene vodice proto, ze nejefektivnejsi prenos je na povrchu vodice, a takto ve spletenem svazku ziskate maximalni povrchovou plochu.Narvat povinne 100W+ do placateho tenounkeho kabliku urceneho i pro data (tenkeho jak kvuli koncovce, tak i kvuli datovym vodicum navic) muze jen eurodebil. Je potreba si uvedomit, ze na rozdil od nabijeni mobilnich telefonu jedou NTB celou dobu z napajeciho zdroje (je-li pritomen).Mobily pri zahrati baterie nebo zvysenem odporu (souvisi i s teplotou) privodniho kabelu mohou snizit odber proudu (u nabijeni to nevadi), co bude v takove situaci delat NTB ? Prejde zbytecne na baterii, nebo umele snizi takt procesoru a odpoji periferie ? Uz ted se do USB kabelu davaj chipy prave kvuli bezpecnosti a vysokym proudovym hodnotam, cimz se z pasivniho kusu dratu zbytecne stavaji elektronickym zarizenim.Datove vodice v napajecim kabelu jsou zaroven bezpecnostni slabinou z pohledu kybersecurity, uzivatel si moznost utoku vedeneho z napajeciho zdroje (nebo zbytecne "chytreho" kabelu) obvykle nepripousti.
Jasně že nemůžete použít ten nejlevnější kabel z mobilu, ale ten který je určen přímo na 100W. Ano bude silnější a tužší než levný kabel co jste dostalk z mobilu ,ale není to zas tak špatné...
Oháníte se výrazem "eurodebil", ale sám se tak projevujete. Automaticky předpokládáte, že kabel bude placatej. Přitom i ty levné USB-C kabely bývají často kulaté.
Kulatý konektor USB-C jsem ještě neviděl.
vy nejen ze nemyslite, vy ani cist neumite.on nepise o kulatem konektoru, on pise o kulatem kabelu.
V úvodu píše o kulatém konektoru na napájecím kabelu a následně o placatém kabelu. Dovolím si předpokládat, že tím placatým káblíkem mínil konektor, a nikoliv průřez kabelu.
Mě tak napadá třeba Lenovo, co dělá hranatý koncovky. A čoveče, nikdy jsem s tím kabelem neměl problém, ani jsem přijeho používání netrpěl jak pes.
Tolik slov a ve finále stačilo napsat že seš debil a výsledek by byl stejnej...
Jednoznačně správná volba. Jen je potřeba přidat i elektrické kartáčky, holící strojky atd. Současné proprietární konektory jsou hnus.
usb-c jsem měl třeba v zubní sprše. Takže intenzivní použití ve vlhkém prostředí. Při nabíjení konektor vyhořel. Novější model téže sprchy kupodivu usb-c opustil a běží na proprietálním dvoukolíku. Ono to usb-c asi neni vhodné pro všechno.
V tomhle fandím bezdrátu, vlhkost není problém.
Me uz odeslo tolik kartacku, ta vlhost problem je. Kazdopadne na ustni sprsce od xiaomi mam magneticky dvoukolik a je to fajn. Vydrzi to zhruba mesic pri dvou lidech a pak se to za chvilku dobije. Takze ani na dovolenou se clovek bat nemusi.
Tak vlhkost je problém, ale zase, když se detekuje vlhkost tak se nabíjení nespustí, takhle mě hodili s telefonem v kapse do bazénu, telefon nahlásil vlhkost v cčku a že ho mám vysušit než budu nabíjet, až to dostatečně oschlo, to upozornění samo zmizelo.
To ale není chyba USB-C když máme mobile s IP tak vydrží v pohodě.
To bylo špatně implementované. USB-C má definovány postup zjištění vlhkosti v konektoru a vypnutí napájení v takovém případě.
Já zařízení bez USB-C už nekupuju. Nechci s sebou na dovolenou tahat 10 různých kabelů.
Já to dělám stejně. Ale nač byrokraticky nařizovat jaký typ konektoru výrobce smí použít? Proč to prostě nenechat pouze na trhu?
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 11:07
Že by trh za cca 30let nebyl schopen vyřešit? A tady nejde jen o konektor ,ale i nabíjecí protokol. Teď vše má USB-C s PD. Až když EU začala mluvit sjednocení ,tak se to začalo měnit... Ale i letos těsně před povinným zavedením normy, je stále na trhu dost nekompatibilních zařízení.Stačí se podívat jaká je situace u ručního nářadí tam to nikdo neměl snahu regulovat a každý výrobce má svůj systém, někdy i jeden výrobce jich má více.
Takže moudrý státní úředník zasáhne, protože on to ví lépe než samotní výrobci, kteří se denně o zákazníka ucházejí na trhu v konkurenci s ostatními výrobci.Tento přístup jsme už jednou měli několik desítek let - jmenovalo se to státně plánované hospodářství, RVHP, apod... a moc resp. vůbec to nefungovalo. Skoro bych řekl, že to bylo naprosto neschopné. Nakonec to zkrachovalo a zaniklo. Jsme na počítačovém webu, tak se mrkněte třeba na to jak hezky tehdy za socíku byly rozdělené počítače do generací viz. jednotný program JSEP a SMEP... zatímco na západě byl živelný vývoj usměrňovaný pouze požadavky trhu. Jak to nakonec dopadlo a který přístup se nakonec ukázal jako ten efektivnější? A teď si představte, že by tehdy třeba v USA nějaký úředník do tohoto vývoje násilně zasáhnul.Jen drobný podotek k zamyšlení - co když nějaký výrobce vymyslí lepší systém než je USB-C s PD? Třeba mechanicky odolnější konektor, efektivnější komunikační protokol, apod...? Co pak? - Euroúředník ve své moudrosti tento druh vývoje prostě zatrhl, protože prohlásil, že tak jak je to teď, to už musí každému stačit a basta.
Názor byl 4× upraven, naposled 31. 12. 2024 21:52
-systém normalizace je běžný od začátku průmyslové revoluce. Např zavedení metrického systému nebo třeba zavedení jednotných elektrických zásuvek v jednotlivých státech. A je to jeden ze zásadních věcí ktreré snižují náklady a zjednodušují inovace.-primárním důvodem zavedení jednotných nabíječek je snížení množství odpadu. Já mam doma celou krabici starých nabíječek. Dřív jste ke každému mobilu zařízení jste dostával extra nabíječku... Furt jsem řešil nekompatibilitu, musel jsem mít extra nabíječku i k různým mobilům stejné značky, nemluvě o dalších zařízeních.-Případným vylepšením současneho konektoru nebo jeho nahrazením se počítá. Ani USB-C tady nebyl ze dne na den ...-A USB-C nezavádí jen EU -celá norma se týká jen PD protokolu a 4 pinů z 24! Nikdo nebrání aby výrobci si používali kromě PD i jiný systém a využili další piny k svým inovacím. Též nejsou omezeni jen na jeden konektor ,ale můžou používat i jiné konektory, případně jiné způsoby nabíjení nebo přenosu dat,což je už teď u mnoha zařízení běžné-a USB-C si vybrala výrobců sama, EU to jen zastřešilaJá mám teď jednu nabíječku a tou nabiji vše od NTB po svítilnu na kolo. Zjednoduší mi to život nemusím řešit další nabíječky a snížím tím množství odpadu. A nakonec i ušetřím.
Systém normalizace, tak jak to přinejmenším chápu já, je něco zcela jiného než násilné vnucení nějakého konkrétní typu konektoru, který by během pár let mohl být nahrazen něčím lepším. Normalizace se projevuje třeba v tom, že elektrické napětí všichni počítáme ve voltech a proud v ampérách, ale nikoliv ve vynucování si jednoho konkrétního tvaru konektoru, který za rok, dva už nejspíš bude morálně zastaralý. Mimochodem, např. Apple Lightning je v mnoha směrech podstatně promakanější než USB-C.Ad. "odpad a staré nabíječky" - připomeňte si jak se např. vyvíjely počítače kategorie PC - od PC-XT (8088), přes PC-AT (286), pak 386, 486, atd...atd.... až k těm dnešním a pokaždé po pár letech byl ten starý počítač zastaralý a v mnoha případech byl brán jako odpad. Tohle je holt vývoj. Řekl bych, že spíš je nutné investovat do zkvalitňování zpracování odpadu.A co se týče nařízení evropských byrokratů. Myslím, že adekvátní odpovědí výrobců by bylo - "Kašlem na vás. Stahujem se z EU trhu."To nařízení je hloupé a jen to bude brzdit pokrok. Přesně dle té staré známé průpovídky "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly."Ad. "vy osobně" - vám osobně přece nikdo nebrání abyste si vybíral pouze zařízení vybavená USB-C, takže i bez toho hloupého direktivního nařízení byste žádnou změť nabíječek tahat nemusel.Majitel Apple by ale třeba raději ten zmíněný Apple Lightning a lidi vašeho typu mu to právo výběru sebrali. Místo něj rozhodli, že nesmí používat konektor, který považuje za lepší. Šílená hloupost, drzost a sprostota.
Apple Lightning je promakanější? Tak proč Apple byl jeden z prvních kdo začal USB-C používat a to už v roce 2014? Držel ho tak dlouho aby moh vybírat licenční poplatky. Ano to je přesně to omezuje inovace, halvně malým firmám , když neexistuje jednotný standard, musí si vyvinout vlastní nebo platit licenci a pokud tu licenci vlastní jedna firma tak to nemusí být levné.Lightning je jak výkonově, tak datově naprosto zastaralý a parametry má násobně horší než USB-C.
Tak třeba ten Lighting pořád uměl z telefonu vytáhnout obraz, to USB-C taky umí, ale výrobci to běžně nedělají.
Zubní kartáčky už asi 35 let používají bezkontaktní dobíjení. Například Braun Oral B, tam není žádný konektor potřeba.
Takže ke starému notebooku, který nemá USB-C, ale jinak je v pohodě na prohlížení webu, už neseženu myš USB-A a budu si muset koupit redukci?
Starou myš nabíjete a nebo píšete o drátové ?
Nikdo Vám USB-A nezakazuje, kde se tyhle představy pořád berou? Jenom to musí umožňovat napájení notebooku z USB-C konektoru.
Právě že ta novou myš koupím jen USB-C, USB-A se nebude moci prodávat.
Jestli je ta myš bezdrátová, tak jednoduchý usb-a>usb-c kabel, typicky je k myši rovnou přibalen.Jestli je to myš drátová (to ještě někdo používá?), tak se jí to netýká vůbec. A jinak redukce mezi různými typy USB pochopitelně existují, v českých obchodech kolem stovky, na Aliexpressu za polovinu. Sám jich mám asi 30 a budu jen rád, až se postupně stanou zbytečnými, protože všude bude jen usb-c 🙂
Ještě jsem neviděl myš, která by k nabíjení vlastního akumulátoru používala USB-A konektor ve svém těle.Jestli máš na mysli drátové myši, tak ty budou s USB-A. A budou se stále prodávat, pokud je výrobce má na trhu.Tohle nařízení platí pouze pro nově uváděné věci na trh.
Platí pouze pro nabíjecí konektor, pokud se nabíjí drátově. Pokud ta myš bude mít jen bezdrátové nabíjení nemusí mít žádný konektor.
Toto nariadnie sa týka len nabíjateľných zariadení a tie musia mať na svojom tele USB-C. V balení k takejto myši môže byť USB-C alebo USB-A adaptér. Je tu ale alternatíva v podobe bluetooth, ktoré má snáď aj 20 rokov starý notebook (to také niekto ešte považuje za použiteľné?) a vzhľadom na spätnú kompatibilitu nie je problém s použitím.Treba používať trochu tú šedú hmotu ktorá sa nachádza nad krkom v schránke tvorenej kostným tkanivom
Pokud ta myš má vlastní baterii která se dá nabíjet, tak pro nabíjení musí mít USB-C konektor, pokud se nenabíjí pouze bezdrátově..Norma nařizuje USB-C A PD pro nabíjení, pokud umožňuje takový konektor umístit a nabíjí se drátemTo jak to komunikuje je irelevantní, klidně to může mít jiný konektor pro datovou komunikaci s počítačem, i když to nedává moc význam, prostě bude kabel s Cčkem do myši a na druhém konci takový jaký bude třeba Cčko, Ačko, Bčko.....
Ty tomu vůbec nerozumíš viď. Proto tě to děsí. Neboj, vůbec se nemusíš ničeho bát.
rec je o nabijeni.ne o propojeni mysi s pocitacem.
Zrovna tohle je i přes kvikot místních dezolátů užitečná regulace. Ještě bych přidal sjednocení baterií pro akunářadí.
Jasné, hejtujúci tajtrlíci opomenuli drobnosť, a síce že "Vedle toho ale může obsahovat i proprietární kolík schopný přenést vyšší výkon".Takže to bude podobne ako teraz, keď sa doma hrám na Legione s 300W brick cez propietárny prívod, ale na poradu si ho zoberiem a napojím do obyčajnej 65W USB-C nabíjačky alebo monitora s PowerDelivery USB-C. Ale samozrejme, to by musel byť aj nadpis článku faktický a nie bulvárny, že. A čítanie s porozumením by tiež neškodilo, ale to sa učí na základke, to vysoká škola života nedá.
Ale však je to napsané dobře. Polovina NB nejde nabíjet přes USB. V nadpisu není pouze. A nechci aby se výrobce vymlouval, že je to herní NB a tedy se nesmí nabít přes USB. To by se pak jako herní označovalo kde co (a uznávám, že s novými CPU se dá hrát i na těch s integrovanou GPU).
Nerozumel som.Čo sa nedá nabiť?Herný legion sa dá nabiť presne tak ako som to opísal . Keď ide na plný výkon, tak cez Lenovo konektor. Keď ide na nižší výkon, stíha sa nabiť aj cez usb-c.
Co je na tom bulvárního? Reaguje to na dvě okolnosti:1. Ne všechny notebooky se dnes dají nabíjet přes USB-C.2. Doteď se na webu objevují články, které implikují, že notebooky vyžadující více než 100 W mají výjimku.
Nikdo nebrání aby výrobce k těmto speciálním NTB s velkým odběrem dal kromě USB-C(který tam sám o sobě bude tak jako tak)i jiný konektor který zvládne třeba 300-500W. ALe na většinu NTB stačí 60-100w , max je zatím u USB-C 240W.
Tady se kritizuje nařízení. Prakticky každý lepší výkonnější ntb lze takho připojit, netřeba to "nařizovat". A je to jen _nouzové_ řešení, jak Vy říkáte - např. na ty porady, aby mi ntb nechcípl. Prostě z principu - USB-C byl navržen jako datový konektor který umožní i napíjet připojenou periferii. Takhle to ohnout jako primární napájecí konektor je čirý nesmysl - existuje prostě technicky/fyzikálně mnoho lepších variant. A obsadit datový konektor "jen napájením" je také hloupost.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 13:09
Jako napájecí se počítal od začátku a má k tomu vyhrazené 4 piny!Situace před lety byla taková že ke každému zařízení byla extra nabíječka a nejen že nebyl jednotný konektor ,ale nebyl ani jednotný nabíjecí protokol pro nabíjení větším výkonem než 10w....Takže teď bude situace taková že jak NTB, mobil a celou řadu dalších zařízení dobíijete jednou nabíječku a jedním kabel. Všechny nabíječky a zařízení budou podporovat jeden standart a to USB-C a PD. Což nebylo a samo výrobci se na tom 30let nebyly schopno dohodnout.Takže ubude elektroodpadu a většině lidí zjednoduší život.A pokud toužíte tahat sebou ke každému zařízení extra nabíječku a kabel, což bylo dříve normální tak nikdo vám v tom nebrání.Já si vystačím s jednou kvalitní nabíječkou která zvládne nabít i NTB a 2-3 kabely abych mohl dobíjet víc věcí naráz a případě i starší Kindle který ještě microUSB.
Každá direktiva EU je ŠPATNÁ a výrobci ji obcházejí a budou obcházet, tak že k zařízení nedodávají nabíječku, respektive zdroj, ale jen kus kabelu USB-A na USB-C, který nemá šanci přenést více jak 5A což pro nabíjení plně dostačuje pro ty co si nechtějí záměrně zkracovat životnost baterie a napájení je direktivě stanoveno do 100W no budiž, ale napětí lze použít maximální povolené dotykové "ss" napětí, které není všude stejné, takže při 100V bude 500W!? ..
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 12. 2024 15:16