Notebooky: je lepší mobilní Athlon XP nebo Celeron Tualatin?

Je lepší notebook s mobilním Athlonem nebo Celeronem na jádře Pentia III Tualatin? Porovnal jsem dva levné notebooky Acer s těmito procesory.

Poznámka: Článek nesrovnává technické parametry, ale uvádí pouze praktické zkušenosti.

Srovnávané konfigurace

Porovnání výkonu a výdrže jsem použil dva notebooky stejného výrobce, Acer Aspire 1300 s mobilním Athlonem XP 1600+ (1,4 GHz) a Acer TravelMate 225X s Celeronem 1,33 GHz. Oba mají čipsety s integrovanými grafikami, první VIA KN 133, druhý Intel 830G, oba používají paměti SDRAM na frekvenci 133 MHz. FSB je v případě Celeronu 133 MHz, v případě Athlonu XP 200 MHz (100 MHz DDR). Hned na začátku je vhodné připomenout, že velký vliv na výsledky výkonu mají použité čipové sady.

Oba notebooky spadají do stejné cenové kategorie a mají také velmi podobné ceny při stejných výbavách. Neporovnávám tedy hrušky s jablky, ale řešení, mezi nimiž se mohou uživatelé rozhodovat. Rozdíly mezi notebooky jsou opravdu prakticky jen použitý čipset a procesor.

Pro orientaci: TravelMate 225 s mechanikou DVD-ROM stojí 35 990 Kč bez daně, Aspire 1300 s tímtéž 34 990 Kč. Ostatní výbava je stejná: integrovaná grafika a zvuk, 20GB disk, ethernet, modem, dva porty USB, jeden LPT a jeden slot pro PC karty. TravelMate má navíc sériový port a PS/2.

Kolik vydrží?

Nejprve výdrž: při přehrávání DivX filmu z disku vydržel TravelMate dvě hodiny a deset minut, Aspire dvě hodiny a dvacet minut. Při přehrávání z cédéčka se výdrž snížila u obou zhruba o deset minut. Při běžné práci vydržel TravelMate dvě hodiny a padesát pět minut, Aspire tři hodiny. Hodnoty jsou tedy defacto stejné, i když podle udávaných parametrů by na tom měl být TravelMate o dost lépe. Baterie je v obou případech 4000 mAh Li-ion. Nabíjení trvá u obou notebooků ve vypnutém stavu přibližně tři hodiny, v zapnutém stavu u nevytíženého Aspiru hodinu a půl a u nevytíženého TravelMatu dvě a čtvrt hodiny.

Při nízkém vytížení Aspiru se vůbec nespouští větráček chlazení, zatímco u TravelMatu ano, není však prakticky slyšet. Výhodou TravelMatu je naopak fakt, že se větráček točí s různými intenzitami podle vytížení, zatím u Aspiru buď běží, nebo ne, nemá nízké otáčky. To má za následek vyšší hlučnost v případě, že se větrák aktivuje. Pokud ale pracujete výhradně ve Wordu nebo jiných kancelářských aplikacích, bude se vám líbit, že Aspire ani nehlesne.

Porovnání výkonu

A jaké jsou výkony obou procesorů (a čipových sad)?

V surovém výkonu vede Athlon XP, nicméně při práci s pamětmi jej brzdí pomalejší čipová sada. To je také důvod, proč je Celeron lepší v PC Marku 2000.


Pomalejší paměť a nižší výkon integrované grafiky způsobil pak propad v 3D Marku.

Athlon XP byl naopak rychlejší při převádění DVD do DivX, v obou případech byl převáděn totožný film o délce 84 minut programem DVDx 2.0

Který?

Athlon XP mne hodně překvapil svojí výdrží, předpokládal jsem, že bude slabší. Šetřící funkce technologie PowerNow! se podle všeho výrobci docela povedly, tři hodiny práce s procesorem, jehož výkon se v případě potřeby rovná mobilnímu Pentiu 4 na nižších frekvencích, jsou dobré. Dobrý dojem ale snižuje slabý výkon čipové sady, zejména grafiky, čipset Intel 830G je zkrátka o dost lepší. V tomto konkrétním případě na mne tedy dělá lepší dojem Celeron ve spojení s Intel 830G. Je docela škoda, že pro mobilní Athlon zatím není čipset, v němž by byla grafika alespoň na úrovni i830G.

Diskuze (32) Další článek: Microsoft bude možná žalován od producentů MPEG-4

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,