Notebooky | Huawei

Huawei oslovuje náročnější. Jeho MateBook 16s láká na vysoký výkon a velký displej s poměrem 3:2

  • Tenké rámečky umožnily displejům vyrůst na 16 palců
  • D16 jako základní levnější model, 16s s plnou výbavou
  • 16s pro kreativce nabízí displej s poměrem stran 3:2

Huawei v rámci evropské premiéry představil druhou generaci ohebného modelu Mate Xs 2, mobily nižší třídy Nova Y70 a Y90, tablet s e-ink displejem MatePad Paper a true wireless sluchátka FreeBuds Pro 2. Tady nás zajímá dvojice notebooků řady MateBook, konkrétně modely D16 a 16s.

Huawei MateBook D16: pro práci z domu

Podobně jako proběhl nárůst displejů ze 13,3" na 14", narostly i displeje z klasických 15,6“ na 16“. Obě změny má na svědomí trend zužování rámečků okolo displeje. Notebooky s tak velkým displejem se chtějí postarat o genocidu klasických desktopových počítačů, a to při zachování maximálního pohodlí, zcela postačujícího výkonu, přitom s výhodou občasné mobility. Reagují na rostoucí trend práce nejen z domova, ale i mimo kancelář.

Začneme modelem MateBook D16, jehož IPS displej nabízí přece jen „vyšší“ poměr stran 16:10 při rozlišení 1920 × 1200 px, který navíc slibuje 100% pokrytí RGB a jas až 300 nitů. Barevné pokrytí i vyladění je na první pohled v pořádku, přesné hodnoty odhalí až naše kolorimetrická sonda v rámci redakčního testu.

Tělo je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, a i přes rozměry a malou tloušťku jen 17 mm působí pevně. Hmotnost se podařilo stlačit k hranici 1,7 kg, což je na danou velikost velmi dobrá hodnota. Klávesnice obsahuje numerický blok a díky zdvihu jen 1,5 mm se na ní dle prvních zkušeností skvěle píše.

IMG_3107.jpg

Výrobce se ale zaměřil na prvky, které jsou důležité v dnešní době: hlavní 1080p kamera se chlubí pokročilými funkcemi, kdy – v součinnosti se streamovací aplikací – může udržovat mluvčího na středu, přidávat či rozmazávat pozadí apod. Vestavěné mikrofony, zde rovnou čtyři, jsou na přední hraně, dokáží zaznamenat hlasy až ze vzdálenosti pěti metrů. Občasnou videokonferenci ve více lidech tak můžete zvládnout bez externích mikrofonů a doplňků.

Technologická výbava nepostrádá nic důležitého a po stránce hrubého výkonu není obav: tři výkonové varianty využívají nejnovější procesory 12. generace od Intelu počínaje Core i5-12450H, doplněné v nejnižší verzi o 8 GB paměti, při nákupu ale raději zvažte rovnou verzi se 16 GB.

Z konektivity nechybí Wi-Fi 6 a USB-C porty jsou přítomny dva: jeden slouží pro nabíjení a data, druhý pro data a jako DisplayPort výstup. Nechybí ale ani plnohodnotné HDMI ve verzi 2.0. Zdvižené obočí si vyslouží jeden ze dvou USB-A portů ve verzi 2.0. Musíte si zvyknout, který to je – barevně odlišeny nejsou – a ten pomalejší využít jen pro pomalé periferie.

Technologickou zajímavostí je nová anténa nazvaná Metaline, která by měla přidávat zisk až 2 dB, a zajistit tak lepší příjem především v hůře pokrytých místech. Nechybí čtečka otisku prstů.

V další kapitole se dozvíte o výkonnějším MateBooku 16s s větším displejem a cenách obou zařízení…

Diskuze (6) Další článek: Instagram začne ověřovat věk uživatelů. Umělá inteligence ho pozná z nahraného videa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,