Notebooky FSC s externí grafikou konečně v prodeji!

FSC uvádí na trh notebook AMILO Sa 3650 se samostatnou grafikou GraphicBooster. Díky propojení přes externí verzi PCIe má nabídnout výkon srovnatelný s výkonnějšími herními PC.

Slabý herní výkon mobilních grafických adaptérů je jednou z hlavních příčin, proč je na hraní lépe využívat klasické stolní PC. Když se podíváte, jaké rozměry a parametry má dnes výkonnější karta a jaké vyžaduje chlazení, bude vám jasné, proč něco podobného do běžného notebooku nejde vecpat. Řešení je nasnadě – výkonnou grafickou kartu mít mimo počítač a používat ji jen v případě nutnosti.

Motivací pro další grafickou kartu ale nemusí být jen herní výkon, ale i nemožnost připojit k běžným notebookům více než jeden monitor. I když při menších nárocích na rychlost zobrazování lze využít i některou z „grafických karet“ do USB (modernější podoba s DVI konektory) či monitor s USB připojením.

Externími grafickými adaptéry k notebooku se výrobci chlubí na různých výstavách již dlouho – kromě ROG XG Station od Asusu, který jsme měli i v testu na Živě, se čekalo podobné zařízení od MSI. Po těchto krabičkách ale není od té doby ani vidu, ani slechu. Možná, že se MSI na rozdíl od Asusu zaleklo rozporuplných výsledků řešení využívajícího standardní Express Card rozhraní a vzdalo to.

Výkon brzdila pomalá komunikace

Krátké srovnání několika grafických karet i při osazení do PC prokázalo, že výkon brzdí právě rychlost sběrnice. Lékem na nedostatky standardního „pomalého“ rozhraní Express Card je technologie ATI XGP (External Graphic Platform), pro níž se dříve používalo i označení Lasso. Ta využívá nestandardních externích PCI Express 2.0 konektorů vyvinutých ve spolupráci s JAE Electronics.AMD má na rozdíl od ostatních výrobců k dispozici celou platformu – tedy procesory, čipové sady i výkonné samostatné grafické karty a tak jí nic nebrání, aby podobné řešení u výrobců notebooků prosadila.

Prvním, kdo se do výroby notebooků s externí grafikou pustil, je společnost Fujitsu Siemens Computers. Má zajištěnu půlroční exkluzivitu, teprve po jejím skončení by se měla technologie XGP objevit i u dalších výrobců.

Na plný plyn

V současné podobě externí ×8 PCIe 2.0 běží po kabelech plnou 5GHz rychlostí na vzdálenost až 2 metry. Přenosová rychlost rozhraní je obdobná, jako u předcházející generace PCIe 1.1 s plnými 16 linkami. Na rozdíl propojení přes Express Card se tedy dá říci, že rozhraní s výkonem předcházející generace PCIe grafickou kartu výrazně nebrzdí.

Klepněte pro větší obrázek

Schématické znázornění toho, jak to vypadá uvnitř notebooků a uvnitř externí grafiky je na těchto dvou obrázcích. Na prvním z nich je varianta s integrovanou či samostatnou grafikou uvnitř notebooku, druhý pak znázorňuje osazení externí jednotky jedním či dvěma grafickými procesory:
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Externí grafické adaptéry využívající technologií ATI XGP jsou hot-plug, lze je k počítači kdykoliv připojit za chodu. Pro odpojení pak stačí „bezpečně odebrat“ zařízení podobně, jako se to ve Windows dělá třeba při odpojování disku.

Notebook AMILO Sa 3650 a adaptér GraphicBooster

Malý notebook Amilo Sa 3650 je s ohledem na celou koncepci postaven jak jinak než na platformě AMD Puma. V současnosti jde o jediný model, který má příslušné rozhraní a je na něj možné externí grafický adaptér připojit.

TIP: Měli jsme příležitost osahat si obě zařízení a krátce je vyzkoušet během Invexu u Fujitsu Siemens. Přečtěte si první dojmy a zkušeností.

LCD notebooku s úhlopříčkou 13,3" má rozlišení 1 280 × 800 bodů. Notebook může být osazen procesory AMD Turion X2 Ultra, Dual-Core či Athlon X2 Dual-Core. Maximální velikost paměti je 4 GB v 800MHz DDR2 modulech. Čipová sada AMD 780G a SB700 má integrovaný grafický akcelerátor Radeon HD 3200 s 64 MB vyhrazené videopaměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Graphic Booster je osazený mobilní verzí Radeona HD 3870 s 512 MB vlastní paměti typu GDDR4. Má dva výstupy (1× DVI-I s podporou HDCP a 1× HDMI s podporou HDCP), v kombinaci s displejem notebooku a jeho výstupem tedy můžete připojením tří monitorů získat čtyři pracovní plochy. Na skříňce je ještě dvojice USB 2.0 portů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Maximální spotřeba GraphicBoosteru při zátěži má dosahovat 56 W, při průměrné aktivitě 53 W, bez zátěže to má být 18 W a v úsporném režimu S5 je nulová.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Externí grafika: monitor nutný

Množí se i dotazy na možnost „vrátit“ obraz z externího boxu zpět na displej notebooku. O této možnosti nepadla v souvislosti s podobnými zařízeními jediná zmínka. Inu, po grafických kartách po léta nikdy nikdo nic podobného nevyžadoval. Na jednu stranu je pochopitelné, že se majitelé notebooků nevybavují dalším monitorem, na druhou zase můžete kroutit hlavou, jak si může někdo spokojeně pracovat nebo si kazit dojem z her na malé obrazovce notebooku.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tam nenacpat lepší grafiku? Také kvůli zdroji

Radeon HD 3870 už je karta z minulé generace. Oproti GeForce 8600 GT použité u Asus XG Station má ale mnohem vyšší výkon – ostatně spolu s GeForce 8800 GT patří ke kartám, které jsme pro jejich výkon ještě před rokem obdivovali. Titulů, na které při náročnějším nastavení na běžných monitorech (s výjimkou 24" a 30" LCD) nestačí, je stále jen poskrovnu.

Z rozměrů celé krabičky 180 × 130 × 33,5 mm a rozmístění po délce už asi vytušíte, že vyměnit grafickou kartu nebude na rozdíl od Asus XG Station jen tak – klasická grafika se dovnitř nevejde určitě, musela by na délku mít méně než 13 cm. Zbývají tedy dvě možnosti – mobilní adaptér na MXM modulu, nebo napevno zabudovaná grafika bez možnosti výměny. Uvidíme, jakmile se objeví první fotografie útrob GraphicBoosteru. Tato zpráva nepotěší ty, pro něž je mobilní Radeon HD 3870 nedostačující kartou. Slabou útěchou jim budiž to, že i kdyby mohli osadit výkonnější kartu, musí na ni stačit dodávaný 90W adaptér, který se stará o napájení celého boxu.

A teď už k věcem pragmatičtějším – komplet notebooku AMILO Sa 3650 v kombinaci s AMILO GraphicBooster má být dostupný u specializovaných prodejců od poloviny prosince, cena kompletu se bude lišit v závislosti na konfiguraci notebooku. Za 29 990 Kč včetně DPH pořídíte GraphicBooster s notebookem v následující konfiguraci:

13,3" WXGA (1280 × 800), procesor AMD Turion Ultra ZM 82 (2,2 GHz, 2 MB L2), paměť 3 GB (2048 + 1024 MB) DDR2 800 MHz, 320GB SATA pevný disk s rychlostí 5400 ot./min., integrovaná grafika ATI Radeon HD 3200 s 64 MB paměti, slot-in DVD DL. 1x ExpressCard slot, ctecka karet 15 v 1, 2x USB, 1x IEEE 1394, eSATA kombinovaná s USB, DVI-I (s HDCP), 8x lasso. Komunikovat může přes Bluetooth 2.1, WLAN draft-n a/b/g/n, a gigabitový LAN.

Notebook je dále vybavený vstupem pro mikrofon kombinovaný s linkovým, výstupem pro sluchátka kombinovaným s výstupem S/PDIF, reproduktory (2x 1,5 W), 1,3mpix webkamerou + a vestavěným duálním mikrofonem. Dodává se s devítičlánkovou baterií, coby operační systém slouží Windows VISTA Home Premium MULI.

Zdroj: Fujitsu Siemens Computers (1, 2), AMD, XbitLabs

Diskuze (7) Další článek: Dodavatelem licencí Microsoftu pro státní sféru bude Fujitsu Siemens

Témata článku: Hardware, Notebooky, Nest E, Asus Rog, Jediný rozdíl, Jediná zmínka, Booster, Grafika, Plný plyn, Gigabitový LAN, HDCP, Vide, Graf, Paměti ddr2 800mhz, Mobilní GT, Samostatná zmínka, Grafický výstup, Externí grafika, Puma, Draft, Grafik, IEEE 1394, Grafické rozhraní, Slabý procesor, Běžný monitor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší