Notebooky Dell s rekordními obrazovkami

Firma Dell se snaží posouvat hranice s novými cestami a trendy. Nový model Dell Inspiron 5000 hlavně displejem opět posouvá hranici displejů dále.
Firma Dell se snaží posouvat hranice s novými cestami a trendy. Již v minulosti byl Dell snad prvním "značkovým" výrobcem notebooků, který použil displej s úhlopříčkou 15" nebo maximální kapacitu RAM paměti 512 MB. Nový model Dell Inspiron 5000 hlavně displejem opět posouvá hranici displejů dále.

Dell Inspiron 5000 patří do střední třídy někde mezi počáteční modely 3700 a špičku notebookového spektra Dellu, modelů 7500. Snaží se být ideálním kompromisem mezi hmotností a velikostí na jedné straně a velikostí displeje. Právě ten je na tomto modelu nejpozoruhodnější. Zajímavá není ani tak jeho obrovská úhlopříčka 15", ale použité rozlišení 1400 x 1050. Ten je zatím největší, který se u notebooků kdy objevil. Dosavadní "rekord" u komerčních modelů měla firma IBM s rozlišením 1280 x 1024. Ten však na rozdíl od Dellu používá standardní rozlišení, zatímco rozlišení 1400 x 1050 standardní rozlišením není. To je někde mezi již zmíněným rozlišením 1280 x 1024 a dalším standardním rozlišením 1600 x 1280. Snad nejblíž je rozlišení monitorů IBM 9517 či IBM 9527, které je 1360 x 1024, a monitor Miro C2085E s rozlišením 1408 x 1024. Tím se dotýkám i dalšího problému - po připojení na externí monitor nelze toto rozlišení použít, protože jsem nenarazil na monitor, který by toto rozlišení podporoval. S tím zřejmě Dell počítá u svých nových monitorů počítá.

V dnešní době je standardním největším rozlišením displeje notebooku 1024 x 768. Rozlišení 1280 x 1024 obsahuje o dvě třetiny více bodů a rozlišení 1400 x 1050 skoro dvojnásobek (1,89x) bodů oproti 1024 x 768. Nejbližší větší standardní rozlišení 1600 x 1280 však obsahuje více než 2,6násobek bodů, což je zřejmě nad možnosti současných výrobců při současném udržení rozumné ceny za displej. Dalším kritériem je i rozměr displeje. Notebook není stolní počítač, kde rozměr není podstatný. Proto snad maximální úhlopříčkou, která se kdy vyskytovala u notebooků, byla 15" nebo 15,1". Většina výrobců však považuje za maximální rozumný rozměr úhlopříčku 14,1". Zvyšováním rozlišení při zachování úhlopříčky se zmenšuje velikost bodu. To může mít za následek snížení čitelnosti textu, protože se velikost fontů uvádí v bodech. I v prostředí MS Windows je možnost zvětšit písmo, takže lze mít velká písmena, zato s vysokými detaily. Na druhou stranu pokud je nutno prohlédnout si velkou bitmapu, je toto naopak vlastnost žádoucí.

Nyní od displeje k ostatním dílům. Stroj je osazen videoakcelerátorem ATI Rage Mobility-P s 8 MB RAM, procesorem Intel Pentium III 600 MHz s SpeedStep technologií, základní RAM pamětí 128 MB, 10-rychlostní DVD mechanikou Toshiba SD-C2302 a 18 GB pevným diskem IBM DARA-218000. Instalovaný operační systém je MS Windows 98 Second Edition.

Váš názor Další článek: Palm IIIc a další novinky Palm Computing na světě

Témata článku: Windows, Notebooky, Dell, Dell Inspiron 15, Rozumná úhlopříčka, Obrazovka, Dell Inspiron, Rozumný rozměr, Velká úhlopříčka, REK, DEL, Komerční model, Řek, Úhlopříčka, Mira, Rage, Second, Notebook Dell, Rozlišení, Rekord, Notebooky na Heureka.czJak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft