Notebooky Dell s rekordními obrazovkami

Firma Dell se snaží posouvat hranice s novými cestami a trendy. Nový model Dell Inspiron 5000 hlavně displejem opět posouvá hranici displejů dále.
Firma Dell se snaží posouvat hranice s novými cestami a trendy. Již v minulosti byl Dell snad prvním "značkovým" výrobcem notebooků, který použil displej s úhlopříčkou 15" nebo maximální kapacitu RAM paměti 512 MB. Nový model Dell Inspiron 5000 hlavně displejem opět posouvá hranici displejů dále.

Dell Inspiron 5000 patří do střední třídy někde mezi počáteční modely 3700 a špičku notebookového spektra Dellu, modelů 7500. Snaží se být ideálním kompromisem mezi hmotností a velikostí na jedné straně a velikostí displeje. Právě ten je na tomto modelu nejpozoruhodnější. Zajímavá není ani tak jeho obrovská úhlopříčka 15", ale použité rozlišení 1400 x 1050. Ten je zatím největší, který se u notebooků kdy objevil. Dosavadní "rekord" u komerčních modelů měla firma IBM s rozlišením 1280 x 1024. Ten však na rozdíl od Dellu používá standardní rozlišení, zatímco rozlišení 1400 x 1050 standardní rozlišením není. To je někde mezi již zmíněným rozlišením 1280 x 1024 a dalším standardním rozlišením 1600 x 1280. Snad nejblíž je rozlišení monitorů IBM 9517 či IBM 9527, které je 1360 x 1024, a monitor Miro C2085E s rozlišením 1408 x 1024. Tím se dotýkám i dalšího problému - po připojení na externí monitor nelze toto rozlišení použít, protože jsem nenarazil na monitor, který by toto rozlišení podporoval. S tím zřejmě Dell počítá u svých nových monitorů počítá.

V dnešní době je standardním největším rozlišením displeje notebooku 1024 x 768. Rozlišení 1280 x 1024 obsahuje o dvě třetiny více bodů a rozlišení 1400 x 1050 skoro dvojnásobek (1,89x) bodů oproti 1024 x 768. Nejbližší větší standardní rozlišení 1600 x 1280 však obsahuje více než 2,6násobek bodů, což je zřejmě nad možnosti současných výrobců při současném udržení rozumné ceny za displej. Dalším kritériem je i rozměr displeje. Notebook není stolní počítač, kde rozměr není podstatný. Proto snad maximální úhlopříčkou, která se kdy vyskytovala u notebooků, byla 15" nebo 15,1". Většina výrobců však považuje za maximální rozumný rozměr úhlopříčku 14,1". Zvyšováním rozlišení při zachování úhlopříčky se zmenšuje velikost bodu. To může mít za následek snížení čitelnosti textu, protože se velikost fontů uvádí v bodech. I v prostředí MS Windows je možnost zvětšit písmo, takže lze mít velká písmena, zato s vysokými detaily. Na druhou stranu pokud je nutno prohlédnout si velkou bitmapu, je toto naopak vlastnost žádoucí.

Nyní od displeje k ostatním dílům. Stroj je osazen videoakcelerátorem ATI Rage Mobility-P s 8 MB RAM, procesorem Intel Pentium III 600 MHz s SpeedStep technologií, základní RAM pamětí 128 MB, 10-rychlostní DVD mechanikou Toshiba SD-C2302 a 18 GB pevným diskem IBM DARA-218000. Instalovaný operační systém je MS Windows 98 Second Edition.

Váš názor Další článek: Palm IIIc a další novinky Palm Computing na světě

Témata článku: Notebooky, Windows, Dell, Rozumná úhlopříčka, Dell Inspiron 15, Řek, Velká úhlopříčka, Komerční model, Úhlopříčka, Obrazovka, Rage, Rozlišení, Rozumný rozměr, Mira, Dell Inspiron, REK, Rekord, DEL, Second


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5