Notebooky budou těžší a vydrží méně

Dříve se zdálo, že nové notebooky budou malinké, lehounké a vydrží hodiny a hodiny. Bohužel, s příchodem mobilních Pentií 4 není budoucnost nijak růžová. V nabídkách firem se objevují těžké notebooky, které vydrží s bídou dvě hodiny.
Notebooky budou těžší a vydrží méně

Když jsem se před několika měsíci smířil s tím, že nové mobilní telefony s barevnými displeji vydrží o dost méně než jejich černobílí kolegové, přišla další rána. Nové notebooky s mobilními procesory Pentium 4 udrží baterie naživu podstatně méně, než notebooky s mobilními Pentii III či Celerony Tualatin.

Sotva dvě hodiny?

Právě testuji notebook UMAX ActionBook 950CT s mobilním Pentiem 4 2,2 GHz, který vydrží při běžné práci okolo dvou či dvou a půl hodiny, při přehrávání DVD necelou hodinu a půl, spíš méně. Přitom mašiny s mobilním Celeronem Tualatin nebo Pentiem III dosahují leckdy i dvojnásobných časů! Konkrétně u tohoto modelu se stačí podívat na spodní stranu notebooku - tři větráčky, z nichž jeden menší chladí grafiku (ATI Radeon 7500), dva pak procesor. Ačkoliv je pasivní chladič skutečně obrovský, přesto obvykle větráčky běží polovinu času.

Aby baterie udržela notebook s Pentiem 4, které má vyšší spotřebu než Pentium III Tualatin nebo Celeron Tualatin, musí mít opravdu vysokou kapacitu. Např. modely UMAXu s P4 skrývají v sobě baterii s kapacitou 6000 mAh, což je opravdu dost. Kvůli baterii se pak notebook navíc stává docela těžký, P4 modely UMAXu váží bez výjimky 3,2 kg. Baterie s vysokou kapacitou se navíc dlouho nabíjí, např. zmíněný model UMAX 950T nebo Acer Aspire 1400 se nabíjejí okolo osmi až devíti hodin za provozu.

Na druhou stranu existují notebooky, které i s mobilním Pentiem 4 vydrží při běžné práci tři hodiny a nabíjí se jen dvě - příkladem budiž Acer TravelMate řady 63x.

Stolní procesory do mobilních notebooků

Dalším krokem výrobců, jak ušetřit, je používání stolních procesorů. Zde jsou průkopníky výrobci "méně značkových" notebooků, přičemž v současné době se stolní procesory objevují i u dalších výrobců jako Acer, HP či Toshiba. Např. Acer Aspire 1200 má v sobě Celeron 1,3 GHz, který musí být náležitě chlazen - větrák (mimochodem poměrně hlučný) běží po celou dobu práce s notebookem. Kvůli vyšší spotřebě pak notebook vydržel běžně jen hodinu a půl práce. Notebooky se stolními procesory se v nabídkách výrobců objevují stále častěji a není se pak čemu divit, že se průměrná výdrž notebooků snižuje.

Závěr? Pokud můžete a nelpíte doslova na každém Hertzu výkonu, kupujte notebooky s Tualatinovými Pentii III nebo Celerony, odmění se vám za to dlouhou výdrží, která se běžně pohybuje okolo tří až čtyř hodin, případně i více. A pokud si pořídíte model se dvěma bateriemi (např. některé modely Dellu nebo Toshiby), můžete pracovat klidně i šest sedm hodin. Na takovou výdrž s Pentiem 4 zapoměňte.

Diskuze (89) Další článek: USB klíčenka s pamětí již s podporou USB 2.0

Témata článku: Notebooky, Vysoká kapacita, Necelá hodina, Vysoká spotřeba, Notebook, Běžná práce, Hertz, Průměrná výdrž

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů