Notebooky budou těžší a vydrží méně

Dříve se zdálo, že nové notebooky budou malinké, lehounké a vydrží hodiny a hodiny. Bohužel, s příchodem mobilních Pentií 4 není budoucnost nijak růžová. V nabídkách firem se objevují těžké notebooky, které vydrží s bídou dvě hodiny.
Notebooky budou těžší a vydrží méně

Když jsem se před několika měsíci smířil s tím, že nové mobilní telefony s barevnými displeji vydrží o dost méně než jejich černobílí kolegové, přišla další rána. Nové notebooky s mobilními procesory Pentium 4 udrží baterie naživu podstatně méně, než notebooky s mobilními Pentii III či Celerony Tualatin.

Sotva dvě hodiny?

Právě testuji notebook UMAX ActionBook 950CT s mobilním Pentiem 4 2,2 GHz, který vydrží při běžné práci okolo dvou či dvou a půl hodiny, při přehrávání DVD necelou hodinu a půl, spíš méně. Přitom mašiny s mobilním Celeronem Tualatin nebo Pentiem III dosahují leckdy i dvojnásobných časů! Konkrétně u tohoto modelu se stačí podívat na spodní stranu notebooku - tři větráčky, z nichž jeden menší chladí grafiku (ATI Radeon 7500), dva pak procesor. Ačkoliv je pasivní chladič skutečně obrovský, přesto obvykle větráčky běží polovinu času.

Aby baterie udržela notebook s Pentiem 4, které má vyšší spotřebu než Pentium III Tualatin nebo Celeron Tualatin, musí mít opravdu vysokou kapacitu. Např. modely UMAXu s P4 skrývají v sobě baterii s kapacitou 6000 mAh, což je opravdu dost. Kvůli baterii se pak notebook navíc stává docela těžký, P4 modely UMAXu váží bez výjimky 3,2 kg. Baterie s vysokou kapacitou se navíc dlouho nabíjí, např. zmíněný model UMAX 950T nebo Acer Aspire 1400 se nabíjejí okolo osmi až devíti hodin za provozu.

Na druhou stranu existují notebooky, které i s mobilním Pentiem 4 vydrží při běžné práci tři hodiny a nabíjí se jen dvě - příkladem budiž Acer TravelMate řady 63x.

Stolní procesory do mobilních notebooků

Dalším krokem výrobců, jak ušetřit, je používání stolních procesorů. Zde jsou průkopníky výrobci "méně značkových" notebooků, přičemž v současné době se stolní procesory objevují i u dalších výrobců jako Acer, HP či Toshiba. Např. Acer Aspire 1200 má v sobě Celeron 1,3 GHz, který musí být náležitě chlazen - větrák (mimochodem poměrně hlučný) běží po celou dobu práce s notebookem. Kvůli vyšší spotřebě pak notebook vydržel běžně jen hodinu a půl práce. Notebooky se stolními procesory se v nabídkách výrobců objevují stále častěji a není se pak čemu divit, že se průměrná výdrž notebooků snižuje.

Závěr? Pokud můžete a nelpíte doslova na každém Hertzu výkonu, kupujte notebooky s Tualatinovými Pentii III nebo Celerony, odmění se vám za to dlouhou výdrží, která se běžně pohybuje okolo tří až čtyř hodin, případně i více. A pokud si pořídíte model se dvěma bateriemi (např. některé modely Dellu nebo Toshiby), můžete pracovat klidně i šest sedm hodin. Na takovou výdrž s Pentiem 4 zapoměňte.

Diskuze (89) Další článek: USB klíčenka s pamětí již s podporou USB 2.0

Témata článku: Notebooky, Běžná práce, Vysoká kapacita, Vysoká spotřeba, Hertz, Notebook, Necelá hodina, Průměrná výdrž


Určitě si přečtěte

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny