Notebooky, aneb co se urodilo v únoru 2006

V aktuálním přehledu nových notebooků najdete řadu zajímavých modelů, jejichž stručný popis vám nyní nabízíme.
Notebooky, aneb co se urodilo v únoru 2006

Acer

Související odkazy

Slovník
cache
čipset
OpenGL
WiFi

Katalog produktů
Notebooky

Společnost Acer jako největší výrobce i prodejce notebooků nikdy nezklame a má vždy něco nového. Modely TravelMate 4260 a Aspire 5650 s technologií Intel Centrino Duo a vestavěným bezdrátovým modulem pro 3G mobilní sítě nás zatím moc zajímat nemusí, budou ale ve vybraných státech dostupné v průběhu dubna.

Klepněte pro větší obrázek

Aspire 5660

Mnohem zajímavější je model TravelMate C200, který byl oficiálně uveden na trh v České republice. Jedná se o unikátně vyřešený Tablet PC s dotykovým „výsuvným“ displejem, jehož parametry si ovšem nezadají ani s rychlými desktopy. Ostatně posuďte sami: procesor Pentium M 760 s taktem 2 GHz, čipová sada Intel 915PM (+ grafická karta nVidia GeForce Go 6200) nebo 915GMS s integrovanou grafickou kartou, 1 GB DDR2 SDRAM, 100 GB harddisk a doba provozu s doplňkovou baterií v šachtě MediaBay přes 8 hodin. Displej s úhlopříčkou 12,1 palce a XGA rozlišením je bohužel fixovaný pouze v jediné poloze, což mi přijde dost nepraktické a může to působit v některých situacích problémy s pozorovacím úhlem. Před klávesnicí není díky konstrukci displeje a celého notebooku žádná opěrná plocha na ruce a asi jako první novodobý notebook TravelMate používá polohovací zařízení trackpoint. A cena? Zhruba 54 tisíc Kč bez DPH.

Klepněte pro větší obrázek

TravelMate C200

ASUS

Stejně jako Acer, také Asus má skoro vždy něco nového. Tentokrát se většinou jedná o různé konfigurace stávajících modelových řad, což ale není nijak zásadní novinka. Úplnou novinkou však jsou zbrusu nové modely notebooků Lamborghini v duchu designu stejnojmenné značky automobilů. Ty z vás, kterým se budou více než-li notebooky líbit neméně úžasné hostesky asi zklamu, neboť jejich telefonním číslem rozhodně neposloužím.

Notebooky Lamborghini s typickým logem Lamborghini jsou k dispozici ve žluté a černé barvě a mají zrcadlově vyleštěný povrch, což je sice velmi efektní, ale otisky prstů na něm budou zůstávat taktéž velmi efektně. O technických parametrech notebooků série Lamborghini je oficiálně známo pouze to, že jsou prý úžasné, výjimečné a jedinečné, takže jako obvykle nic…  Vyšťárat se mi zatím podařilo jen to, že se stávající série Lamborghini VX1 obsahuje procesory Intel, minimálně 1 GB operační paměti, 15“ displej s vysokým rozlišením, harddisk s kapacitou minimálně 100 GB a váží méně než cca 2,8 kg. Tedy zatím nic, co by mimo designu vůbec stálo za řeč – podrobnosti až příště. Cena těchto luxusních modelů notebooků bude s největší pravděpodobností stejně směšně nízká jako cena automobilů Lamborghini, tudíž ekonomicky citlivé uživatele moc nepotěší.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou jsou inovované modely série Asus W2J se širokoúhlým 17“ displejem a grafickou kartou ATI Mobility Radeon X1600. Jedná se poměrně velké notebooky s technologií Intel Centrino Duo, čipsetem Intel 945PM a integrovaným analogovým nebo digitálním televizním tunerem.

Nové jsou též modely Asus A7J, rovněž s dvoujádrovými procesory Intel Core Duo a rovněž s velkým širokoúhlým 17“ displejem. Subjektivní dojmy z takto velkých notebooků jsou vždy trochu rozpačité, je to zkrátka kategorie „převozných“ zařízení použitelných i na hry a především na zpracování grafiky a multimédií. Mimochodem, oba modely A7J i W2J mají lesklé displeje.

Fujitsu Siemens Computers

Nové modely svých stávajících modelových řad Lifebook E Series, S Series a Amilo Pro nám nadělila společnost Fujitsu Siemens Computers.
Naprostou lahůdkou je ovšem jiná novinka, kterou je zbrusu nová modelová řada Q Series. Jedná se o notebooky v „ultraluxusním“ provedení pro majetnější uživatele, kteří vyžadují něco, co na trhu opravdu nabízí jen málokdo. První oficiálně prezentovaný model Lifebook Q2010 je skutečně dílo, které se hned tak nevidí. Asi není náhodou, že ho společnost Fujitsu Siemens Computers poprvé představila na ženevském autosalonu Ženeva Motor Show. Lifebook Q2010 směřuje do bohatých firem a velmi náročných uživatelů s plnou peněženkou. Díky konstrukci šasi z nejmodernějších materiálů ze slitiny magnézia s lakovaným povrchem a titanovými panty displeje se celý notebook leskne jako zrcadélko. Lesklý je ostatně i širokoúhlý displej s úhlopříčkou 12,1 palce a rozlišením 1280 x 800 bodů. Lifebook Q2010 váží pouhý jeden kilogram a při rozměrech A4 nabízí tloušťku pouze 2 cm. Optickou mechaniku v notebooku nenajdeme. Jako jeden z prvních notebooků bude mít Lifebook Q2010 procesor Intel Core ULV (s největší pravděpodobností to bude Core Solo), čipová sada bude už klasika – Intel 945GMS s integrovaným grafickým adaptérem. Mimo WiFi karty bude volitelně v notebooku UMTS modul pro přístup do 3G mobilních sítí. Běžný trik s hmotností notebooku spočívá v tom, že s malou tříčlánkovou baterií se předpokládá doba provozu maximálně 1,5 hodiny, s velkou baterií (hmotnost Lifebooku Q2010 pak je ale pochopitelně vyšší než 1 kg) pak až 8 hodin. Protože nelze předpokládat masový prodej takového mobilního „klenotu“, bude Lifebook Q2010 vyrobený pouze v limitované sérii s dostupností ve druhém kvartále letošního roku. Případné pořízení notebooku vám ovšem řádně provětrá peněženku – pro našince bude cena závratných cca 115 tisíc Kč bez DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Lifebook Q2010

Další novinky už jsou naši staří známý. Lifebook S7110 je osvědčené řešení notebooků Lifebook S Series se 14,1“ displejem (s XGA nebo SXGA+ rozlišením) a hmotností cca 1,8 kilogramu. Inovace spočívají v integraci platformy Napa neboli Intel Centrino Duo, notebook ale může mít i procesor Intel Core Solo. Šasi notebooku včetně víka je ze slitiny hořčíku a celý notebook je navržený pro co největší mobilitu při zachování rozumných rozměrů zaručujících pohodlnou práci s notebookem. Jak je to s potiskem klávesnice zatím nevím, doufejme ale, že se nejedná o nechvalně známé smazávací „propisoty“. Grafika je opět pouze Intel GMA 950 pro běžné kancelářské aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Lifebook S7110

Jiný zbrusu nový model Lifebook S2110 se svou koncepcí, rozměry i displejem vrací na úplný počátek Lifebooků S Series. U Lifebook S2110 najdeme proto 13,3 palcový XGA displej a modulární šachtu pro optickou mechaniku nebo druhou baterii, to vše při hmotnosti začínající na cca 1,64 kg. Jako jeden z mála notebooků značky Fujitsu Siemens má Lifebook S2110 procesor AMD Turion 64, konkrétně se jedná o typ MT-34 nebo MT-37 s 1 Mb L2 cache. Čipová sada ATI Radeon Press 200M obsahuje i integrovaný grafický adaptér využívající sdílenou operační paměť, trochu horší je to s operační pamětí typu DDR s taktem „jen“ 333 MHz.

Novinkou je též notebook Amilo Pro V3205 se zajímavým designem evokujícím některé menší luxusnější Lifebooky, hmotností 1,8 kg a širokoúhlým 12,1 palcovým displejem. Amilo Pro V3205 má procesor Intel Core Solo T1300 s taktem 1,66 GHz, čipovou sadu Intel 945GMS a různé klasické i multimediální porty a rozhraní. Jedná se o první notebooky řady Amilo Pro s tak nízkou hmotností a pokud bude mít i odpovídající cenu, bude to opravdu hodně zajímavá nabídka.

Klepněte pro větší obrázek

Amilo Pro V3205

CAD/CAM a jiné 3D grafické aplikace můžete nově provozovat na mobilní pracovní stanici Celsius H240. Novinkou je opět technologie Intel Centrino Duo, až 4 GB operační paměti (!) a samozřejmě také OpenGL akcelerátor ATI Mobility FireGL V5200 s 256 MB videopaměti. Výborný je i 15,4 palcový širokoúhlý displej s rozlišením 1920 x 1200 bodů. Hmotnost Celsius H240 přitom nepřekračuje 3 kg, zato cena zcela jistě překročí stotisícovou hranici.

Klepněte pro větší obrázek

Celsius H240

Lifebook E8210 jako další novinka může mít grafiku Intel nebo ATI Mobility Radeon X1400 a různé procesory Intel Core Solo či Core Duo. Volitelné budou i klasické 4:3 nebo širokoúhlý displej s rozlišením až 1680 x 1050 bodů.

HP/Compaq

Nic moc nového se neděje u HP, stále jen inovované verze stávajících modelových řad s více či méně odlišnou cenou. Společnost HP se ale stále častěji zaměřuje i na levné notebooky, což je třeba případ řady HP nc6xxx., která má několik nových přírůstků.

Sony

Sony má na trhu řadu velmi zajímavých notebooků, většinou s hodně povedeným designem i dílenským zpracováním. Novinkou je modelová řada Vaio SZ Series vybavená jak jinak než lesklým a tenkým širokoúhlým displejem typu X-black s úhlopříčkou 13,3 palce. Materiál šasi notebooku je karbonový kompozit, který už Sony použila u svých ultralehkých notebooků Vaio TX. Samozřejmostí je u Vaio SZ Series – konkrétně u modelu Vaio SZ1XP – dvoujádrový procesor Intel Core Duo a hmotnost notebooku těsně pod 1,70 kg. Plocha pro opření rukou je také velmi zdařilá, jedná se o pokovený hliník. Zcela unikátně je vyřešená grafická část notebooku. Vaio SZ1XP má totiž jak vestavěnou grafiku v čipsetu Intel 945GMS, tak i grafický adaptér nVidia GeForce Go 7400, mezi kterými můžete snadno přepínat pomocí tzv. Stamina módu a šetřit tak baterie například u kancelářských aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

UMAX

Společnost UMAX uvedla v únoru na český trh notebook UMAX 1500WXC s rozměrným širokoúhlým displejem, který patří do kategorie ekonomických notebooků s relativně nízkou pořizovací cenou. Notebook je dle oficiální nabídky určený studentům a domácím uživatelům, kteří neočekávají žádný převratný výpočetní a už vůbec ne grafický výkon. UMAX 1500WXC vypadá docela zajímavě a díky velkému 15,4“ displeji s rozlišením 1280 x 800 bodů na něm můžete pohodlně sledovat i širokoúhlé filmy. Cena notebooku v základní výbavě s procesorem Intel Celeron M 370, 512 MB operační paměti, 40 GB harddiskem a duální optickou mechanikou začíná na cca 21 500 Kč bez DPH. V ceně není žádný operační systém, v nabídce je ale samozřejmě i model s WiFi kartou, větším pevným diskem a Windows XP Home Edition.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (30) Další článek: Ke stažení: torrenty, hudba a HTML

Témata článku: Notebooky, Lamborghini, Panty, Zásadní novinka, Displej, Novinka Acer, Notebook, Motor Show, Nízká cena, Ženeva, Celsius, Různé materiály, Stamina, Rozumný rozměr, Intel Core, Nový design, Solo, Ultralehký notebook, Cena aut, Únor, Stávající model, Nízké rozlišení, Hmotnost, Vybraný stát, Velká úhlopříčka


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky