Notebooky | Nvidia | Grafické karty

Notebookové verze karet GeForce RTX jsou výrazně pomalejší než desktopové modely. Mají přitom stejné označení

Nvidia si nejspíše zadělává na další hromadnou žalobu ze strany zákazníků, protože kvůli pojmenování jejich grafických karet může docházet ke klamání zákazníků. Jak zjistil testovací web Notebookcheck, grafické karty GeForce RTX řady 2000 mají mnohem nižší výkon, než desktopové varianty.

Samotný rozdíl ve výkonech by nebyl až takový problém, protože stejně tomu bylo i v minulosti. Problém ale je, že dříve Nvidia jasně označovala, že jde o „mobilní“ grafické karty, tudíž zákazník jasně věděl, že jde o jiné modely a nešlo je zaměnit s plnohodnotnými desktopovými kartami.

Dle měření je výkon nových notebookových verzí, které takto nejsou označené, nižší až o 25 %. Pokud by rozdíly byly malé, asi by nebylo co řešit a vypuštění označení „mobilní“ nebo „notebooková“ by bylo v pořádku, ale nikoli při tak velkých rozdílech. U předchozí generace karet sice Nvidia už mobilní označení nepoužívala, ale u nich byl výkon jen o trochu nižší oproti stejně označeným desktopovým modelům.

Notebooková GeForce RTX 2060 je například v průměru jen o 5 % výkonnější než GeForce GTX 1660 Ti. Pokud jde o srovnání výkonu mezi notebookovou a desktopovou verzí, tak GeForce RTX 2060 je pomalejší až o 25 %, GeForce RTX 2070 až o 18 % a GeForce RTX 2080 pak až o 10 %.

Diskuze (77) Další článek: Podle německého magazínu byla Tesla Model S na okruhu Nürburgring o cca 20 sekund rychlejší než Taycan

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,