Notebook Toshiba Tecra M2 - miluje vaši práci

Notebook Toshiba Tecra M2 se řadí do kategorie pracovních strojů pro každodenní nasazení. Nezatíží tašku přebytečnými gramy a současně bude poctivě sloužit. Co nenabízí v technologických vychytávkách vrací solidní konstrukcí a dobou výdrže na baterie.
Notebook Toshiba Tecra M2 - miluje vaši práci

Související odkazy

Slovník
čipová sada
DVD
FireWire
LAN
paralelní
PCMCIA
port
procesor
slot
trackpoint
USB
WiFi

Katalog produktů
Notebooky

Notebooky modelové řady Tecra patří u Toshiby tradičně k výkonným pracovním notebookům splňujícím i náročnější požadavky. Testovaná Tecra M2 tyto předpoklady naplňuje do detailu. Výbavou a provedením osloví zejména pracovníky v terénu, kteří potřebují solidní základní stroj pro pohodlnou práci.

Pokud si vybíráte svůj pracovní notebook, zřejmě hlavní roli bude hrát solidní výbava při nízké hmotnosti a dlouhá doba výdrže na baterie. Tecra M2 vypadá na pohled upřímně obyčejně, přesto ale právě tyto požadavky splňuje velmi úspěšně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled dominuje stříbrná, po otevření je to ale již jen černá elegance • Počet nálepek je úctyhodný, zaujme Microsoft OneNote 2003, který je v základní výbavě notebooku

Notebook má hmotnost 2,27 kg a řadí se tak do lehčí skupiny. Šasi notebooku je definováno 14palcovým displejem s rozlišením 1024x768, proto nemůže patřit do kategorie subnotebooků. Notebook se s rozměry 31,4 x 25,9 x 3,4 cm vypořádal ale velmi slušně. Střídmý podnikový design zdařile maskuje jakékoli výtky na velikost notebooku a solidnost vyzařuje s každého kousku notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konektory na všech stranách, levá, zadní a pravá strana notebooku

Tělo notebooku je čistě černé, pouze víko displeje je stříbrné s logem výrobce. Konektory jsou rozmístěny rovnoměrně po všech stranách počítače. Nalevo je dvojitý slot pro PCMCIA karty spolu s čtečkou paměťových SD karet, malý FireWire konektor a paralelní port. Je tu i výfuk z chladiče procesoru a grafické karty. Je třeba notebook pochválit za nízkou hlučnost a spínání ventilátoru jen v nejnutnějších případech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtečka SD karet našla své místo pod dvěma PCMCIA sloty, výfuk ventilátoru je na levé straně

Zadní stranu zabrala především baterie, i tak se sem ale vešly konektory pro napájení, LAN, modem a S-video výstup. Napravo potom jsou již jen zbývající audio a USB konektory, D-Sub výstup pro monitor a vyměnitelná optická mechanika. USB porty jsou na notebooku jen dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tradiční audio konektory, dva USB porty, kombo mechanika a výstup na monitor, to je pravá strana

Na přední straně je potom infraport, vypínač bezdrátové sítě a pro Toshibu typický otočný ovladač hlasitosti. Ten není nijak svázán s nastavením systému, ač se tedy rychle ovládá, musíte hlídat dvě nastavení hlasitosti. Spodní strana notebooku již patří jen konektoru dokovací stanice, která je pro podnikové nasazení velmi vhodná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stavové diodky jsou v levém rohu • Ovladačem hlasitosti je otočný potenciometr • Rozložení klávesnice v přímém pohledu

Po otevření notebooku vás zaujme zejména dvojité ovládání, k dispozici je klasický touchpad, současně s ním i trackpoint mezi tlačítky GHB. Klávesnice má poměrně zajímavé rozložení, Windows klávesy nejsou v dolní řadě, ale najdete je vpravo nahoře, místo nich jsou klávesy Ins a Del, současně chybí na pravé straně klávesnice Ctrl. Netvrdím, že je to zavrženíhodný nesmysl, přesto takové rozvržení není běžné a budete si na něj chvíli zvykat, zejména tlačítko Del jsem se musel učit. Notebook přes pomocnou klávesu Fn nabízí tradiční možnosti, zajímavou je s mezerníkem spojená lupa, kdy se obrazovka rychle přepne na nižší rozlišení. Samozřejmostí jsou také dvě programovatelné funkční klávesy nahoře pod displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Můžete si vybrat, touchpad nebo trackpoint • Hlavní vypínač a dvě funkční klávesy

Podnikový notebook má především pracovat, to ale dnes již neznamená, že musí být nutně použita nejhorší grafika a belhající se procesor. Testovaná Tecra M2 nabízí 1,7GHz Pentium M ještě se 1 MB vyrovnávací paměti, 512MB operační paměti, 60GB disk, grafiku GeForce FX Go5200 a kombo CD-RW/DVD mechaniku. Vestavěná bezdrátová síť je nicméně jen 802.11b, dnes je běžně instalována rychlejší géčková varianta. Podobně rozlišení obrazovky 1024x768 je sice velmi standardní, ale notebooku by asi více slušelo vyšší rozlišení, v nabídce však není ani jako volitelné.

Na notebooku jsem ocenil zejména precizní zpracování a dlouhou výdrž na baterie. Notebook je dodáván s kvalitním nástrojem pro správu napájení, která umí vhodně naladit parametry notebooku pro výdrž na baterie. Podařilo se mi dosáhnout přes pět a půl hodiny na baterie, přičemž i při náročnější práci se zapnutou bezdrátovou sítí byly časy kolem tří hodin. Při přehrávání DVD to již tak slavné nebylo, čas pod tři hodiny se neřadí do top ligy, pochopitelně roli na tom může mít i již jistá používanost notebooku. Přece jen Toshiba uvádí maximální časy k sedmi hodinám.

Notebook nicméně úspěšně prošel velmi náročným testem, kdy po týden sloužil na Invexu jako můj hlavní notebook. Musel tedy být lehký, aby zvládl celodenní nošení, současně nabízet dlouhou výdrž a poskytnout výkon pro redakční práci, kterou je i zpracování fotek. V tomto směru Tecra M2 zabodovala a pracovní povinnosti zvládla na výbornou. Nakonec i grafická karta FX5200 nějaké to naplnění hesla po práci legraci.

Tecru M2 na trhu ohrožují často velmi kvalitní výrobky jiných značek. S cenou 62990 bez DPH musí čelit IBM Thinkpad T42 (o něco dražší a vybavenější) či Dellu Latitude D505 (podobně vybavený a levnější), rozhodovat tedy může i obliba jednotlivých značek.

test síť baterie
3DMark2001
1024x768 6535 2357
3DMark03
1024x768 1244 668
procesor 501 277
PCMark2002
procesor 5584 5520
paměť 5262 4692
disk 457 486
PCMark04
celkem 3134 2462
procesor 3182 3172
paměť 1907 1913
grafika 970 355
disk 2110 2111
SiSoft Sandra
procesor 6672/2356/2912 6667/2354/2909
paměť 2179/1382 2139/1381
disk 20MB/s 20MB/s
Výdrž
kancelářská práce 5:15
přehrávání DVD 2:25
nabíjení ve vypnuto 2:15

Toshiba Tecra M2
procesor Intel Pentium M 1,7 GHz 1MB L2 cache
čipová sada Intel 82855PM
operační paměť 512 MB
pevný disk 60 GB Toshiba 4200 ot/min
grafika Geforce FX Go5200 64 MB
Displej 14 palců, TFT, 1 024 × 768
mechanika Teac DW-224E-A (24x CD, 3x DVD)
audio SoundMAX Integrated Digital Audio
počet reproduktorů 2
rozhraní 2× USB 2.0, 1× FireWire, 2× PC Card typ II, 1× VGA, 1 × S-Video, 2× audio, 1× LPT, LAN, modem, čtečka SD karet, replikátor portů, Infraport
síť (LAN) 10/100 Mb/s
WiFi Intel PRO/Wireless 2100 802.11b
baterie 4 400 mAh
hmotnost 2,27 kg
rozměry (vך×h) 314 × 259 × 31/35 mm
operační systém Windows XP Professional
příslušenství napájecí zdroj
cena vč. DPH 74 958 Kč
záruka 3 roky
Zapůjčeno Techdata

Diskuze (22) Další článek: AMD uvedlo nové procesory, snížilo ceny až o 50 %

Témata článku: Notebooky, Bezdrátové nabíjení, Toshiba, Tecra, GHB, PCMCIA, Střídmý pohled, Mezerník, Bezdrátové kombo, Stříbrné tělo, SD Card, Levá strana, Maximální čas, Microsoft OneNote, Základní stroj, Vyměnitelná baterie, Černá práce, Funkční klávesa, TOS, Pravá strana, Podnikový notebook, USB Wifi, Solidní výbava, Target, Bezdrátová klávesnice s touchpadem


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu