Notebook se „spalovacím motorem“? Vydrží 40 hodin

Zatím je to stále exotická představa, ale po Toshibě i NEC ohlašuje vývoj baterie tohoto druhu. Mohlo by jít o vyřešení jednoho dosud neřešitelnéo problému: jak vyrobit notebook, který je špičkově výkonný a který současně vydrží dlouhou dobu provozu na baterie
Nejde přitom jenom o notebooky: typickým příkladem zařízení, ve kterém nedostatečný výkon i těch nejlepších baterií takřka likviduje celé tržní odvětví, jsou i 3G mobilní telefony. Je krásné, když síť umožní vysokorychlostní datovou sítí na mobil ládovat video a mobil jej umí v zářivých barvách přehrávat, ale je to k ničemu, když tak vydrží být provozován i na nejlepší baterky necelých dvacet minut, takže je to maximálně na Večerníček a pár hovorů.

Notebooky na tom nejsou o mnoho lépe. Dvě hodiny, pokud občas hrkáte CD-ROM, je slušný výkon, zejména u baterie pár měsíců staré, tříhodinový notebook už zaslouží pochvalu, jenomže je to většinou ošizeno jinde – míň svítící displej, pomalejší procesor a podobně. Deseti, dvacetihodinový notebook je z říše snů – tím pádem mizí možnost brát notebook tam, kde je člověk dlouhodobě bez elektřiny, tedy dnes kdekoli na dlouhých cestách, ať již v civilizaci nebo ne. Spisovatel, který se chce odebrat na chaloupku do hor, kde se svítí jen svíčkami, aby tam napsal knihu, musí s povzdechem přibalit do kufru už odepsaný psací stroj.

Řešení ale je možná na dohled a blíže, než si myslíme: spočívá v notebooku na „spalovací motor“, přesněji takovém, ve kterých se energie vytváří spalováním (chemickou reakci) konvenčních paliv. Toshiba již dříve oznámila baterie na bázi metanolu s tím, že na jednu dávku paliva vydrží notebook pět hodin, NEC v nedávných dnech kontroval s daleko zajímavějším číslem – jeho „spalovací“ notebook údajně vydrží 40 hodin a to už je číslo, nad kterým zdvihneme obočí. Ještě zajímavější jsou termíny: obě firmy, které jinak spolu urputně v těchto technologiích zápolí, chtějí uvést notebooky tohoto typu na běžný trh už příští rok! Ceny zatím bohužel nebyly ani naznačeny, dá se ale čekat, že nepůjde o levné stroje.

Notebooky běžící na konvenční palivo mají ještě jednu výhodu. Ať již je to pět nebo 40 hodin (jde koneckonců jen o objem nádržky s palivem v počítači), v praxi to znamená, že se jejich uživatel obejde bez elektřiny i celé týdny – vždyť stačí do kufru přibalit bombičku se stlačeným plynem nebo kapalným palivem a okamžitě doplnit, jakmile se ručička dostane do červeného.

Diskuze (82) | MP3.com končí v Evropě, v USA hledá kupce

Témata článku: Video, Notebooky, Ručička, Kapalné palivo, Levný stroj, Slušné číslo, Starý telefon, Nejlepší cesta, Necelá hodina, Běžný hovor, Psací stroje, Krásný měsíc, Spalovací motor, Nejlepší síť, Dlouhá cesta, Pochvala, Celý stroj, Nejlepší reakce, Svítící displej, Typický příklad, Staré mobilní telefony, Nejlepší notebooky

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší