Notebooky | Lenovo | Ohebný displej

Notebook s ohebným displejem! Lenovo představilo unikátní ThinkPad X1

Ohebné displeje si velmi pomalu hledají cestu do mobilních telefonů, ale Lenovo nyní ukázalo, že se tohoto konceptu nebojí ani na větším displeji. Na konferenci Accelerate totiž představilo nový notebook ThinkPad ze série X1, který je ohebným displejem vybavený.

Představení novinky na oficiálním videu:

Zařízení můžeme nazývat notebookem. Má podobnou konstrukci a běží na něm operační systém Windows 10. Ale můžete mu říkat i tablet, protože nemá klávesnici. Ta se ale zobrazuje virtuálně na spodní straně displeje a pokud celé zařízení ohnete, vypadá prostě jako notebook.

Vše v jednom

Displej je pochopitelně OLED. Úhlopříčku má 13,3" a poměr stran 4:3. Výrobce udává rozlišení 2K, což by mělo znamenat 2048×1536 bodů. Kouzlo celého zařízení spočívá v tom, že ho můžete ohnout napůl a tím pádem bude z plochy třináctipalcového notebooku jen půdorys přibližně sedmipalcového tabletu. Jen tedy bude zařízení oproti tabletu pochopitelně tlustší. 

Zařízení se dá na cestách používat v malém rozměru, ale na stole můžete displej roztáhnout, otočit naležato a přidat k němu běžnou klávesnici, čímž dostanete komfort běžného 13,3" notebooku. 

Prototyp zařízení už si mohli vyzkoušet novináři amerického magazínu The Verge a právě variabilitu zařízení si velmi pochvalují. Kombinuje výhody tabletu, notebooku nebo třeba knihy. Displej má navíc dotykovou vrstvu pracující s pery Wacom, poznámky si tak můžete psát tužkou podobně jako do papírového deníku. 

Příští rok v obchodech

Ačkoli už existují funkční prototypy, Lenovo se zatím nijak konkrétně nezmiňuje o vnitřním hardwaru. Slibuje jen dostatečně vysoký výkon a celodenní výdrž. Dá se ale očekávat, že uvnitř najdeme úsporný, pasivně chlazený procesor od Intelu a pevně danou porci RAM a vnitřního úložiště formou SSD. 

Lenovo předeslalo, že chce ohebný ThinkPad X1 začít prodávat v příštím roce. Stávající prototypy ukazují, že zařízení funguje a koncept docela dává smysl. Ale stejně jako u ohebných telefonů je i zde patrné, že je povrch displeje v místě ohybu mírně zvlněný a těžko říci, jak displej obstojí v zátěži běžné praxe. 

Ohebné displeje vstoupily prvně do mobilních zařízení. Z renomovaných výrobců jako první uvedl svůj ohebný mobil Samsung, jenže jeho model Fold se dostal jen k několika recenzentům a influencerům. Už u nich se začaly objevovat problémy s displeji a Samsung nakonec uvedení telefonu na trh odložil. Druhý v pořadí je Huawei, který svůj ohebný Mate X hodlá přivést na trh v létě. 

Kdy přesně začne prodávat svůj ohebný notebook Lenovo, to zatím nevíme. Termín je zatím stanoven velice široce na rok 2020. Rovněž není zatím známo, kolik peněz si za inovativní notebook řekne. Ale s tak velkým ohebným OLED displejem nečekejme nic levného. 

Podívejte se na video The Verge s ukázkou prototypu:

Diskuze (24) Další článek: Už i na Spotify míří Příběhy. Bude to ale trochu něco jiného než na Instagramu či Facebooku

Témata článku: Notebooky, Samsung, Huawei, Intel, Lenovo, SSD, Ohebný displej, ThinkPad, Prototyp, OLED, The Verge, Wacom, Len, Huawei Mate X, Displej, Zařízení, Notebook, Tablety, Mást X


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11