Notebooky | Lenovo | Ohebný displej

Notebook s ohebným displejem! Lenovo představilo unikátní ThinkPad X1

Ohebné displeje si velmi pomalu hledají cestu do mobilních telefonů, ale Lenovo nyní ukázalo, že se tohoto konceptu nebojí ani na větším displeji. Na konferenci Accelerate totiž představilo nový notebook ThinkPad ze série X1, který je ohebným displejem vybavený.

Představení novinky na oficiálním videu:

Zařízení můžeme nazývat notebookem. Má podobnou konstrukci a běží na něm operační systém Windows 10. Ale můžete mu říkat i tablet, protože nemá klávesnici. Ta se ale zobrazuje virtuálně na spodní straně displeje a pokud celé zařízení ohnete, vypadá prostě jako notebook.

Vše v jednom

Displej je pochopitelně OLED. Úhlopříčku má 13,3" a poměr stran 4:3. Výrobce udává rozlišení 2K, což by mělo znamenat 2048×1536 bodů. Kouzlo celého zařízení spočívá v tom, že ho můžete ohnout napůl a tím pádem bude z plochy třináctipalcového notebooku jen půdorys přibližně sedmipalcového tabletu. Jen tedy bude zařízení oproti tabletu pochopitelně tlustší. 

Zařízení se dá na cestách používat v malém rozměru, ale na stole můžete displej roztáhnout, otočit naležato a přidat k němu běžnou klávesnici, čímž dostanete komfort běžného 13,3" notebooku. 

Prototyp zařízení už si mohli vyzkoušet novináři amerického magazínu The Verge a právě variabilitu zařízení si velmi pochvalují. Kombinuje výhody tabletu, notebooku nebo třeba knihy. Displej má navíc dotykovou vrstvu pracující s pery Wacom, poznámky si tak můžete psát tužkou podobně jako do papírového deníku. 

Příští rok v obchodech

Ačkoli už existují funkční prototypy, Lenovo se zatím nijak konkrétně nezmiňuje o vnitřním hardwaru. Slibuje jen dostatečně vysoký výkon a celodenní výdrž. Dá se ale očekávat, že uvnitř najdeme úsporný, pasivně chlazený procesor od Intelu a pevně danou porci RAM a vnitřního úložiště formou SSD. 

Lenovo předeslalo, že chce ohebný ThinkPad X1 začít prodávat v příštím roce. Stávající prototypy ukazují, že zařízení funguje a koncept docela dává smysl. Ale stejně jako u ohebných telefonů je i zde patrné, že je povrch displeje v místě ohybu mírně zvlněný a těžko říci, jak displej obstojí v zátěži běžné praxe. 

Ohebné displeje vstoupily prvně do mobilních zařízení. Z renomovaných výrobců jako první uvedl svůj ohebný mobil Samsung, jenže jeho model Fold se dostal jen k několika recenzentům a influencerům. Už u nich se začaly objevovat problémy s displeji a Samsung nakonec uvedení telefonu na trh odložil. Druhý v pořadí je Huawei, který svůj ohebný Mate X hodlá přivést na trh v létě. 

Kdy přesně začne prodávat svůj ohebný notebook Lenovo, to zatím nevíme. Termín je zatím stanoven velice široce na rok 2020. Rovněž není zatím známo, kolik peněz si za inovativní notebook řekne. Ale s tak velkým ohebným OLED displejem nečekejme nic levného. 

Podívejte se na video The Verge s ukázkou prototypu:

Diskuze (25) Další článek: Už i na Spotify míří Příběhy. Bude to ale trochu něco jiného než na Instagramu či Facebooku

Témata článku: Notebooky, Intel, Samsung, SSD, Huawei, Lenovo, Ohebný displej, Prototyp, OLED, Tablety, Zařízení, Notebook, The Verge, Displej, Mást X, Wacom


Určitě si přečtěte

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 99

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru