Testy | Acer | Chromebooky

Notebook pro školáky: malý, levný a odolný Acer Chromebook 11 N7

  • Odolné tělo zvládne nepozorné zacházení
  • Slabý procesor vyrovnává 4 GB paměti
  • Chybějící podpora aplikací z Play Store zbytečně ubližuje

Chromebooky vybavené jednoduchým operačním systémem Chrome OS od Googlu slaví úspěchy. Úspěšné jsou zejména ve školních podmínkách, kde nabídnou přístup k dostatečně kvalitním webovým aplikacím a pomáhají při výuce. Díky jednoduchému operačnímu systému nemohou žáci nic pokazit a v případě potřeby správce školní sítě na dálku jednoduše počítače vyčistí.

Chromebook1.JPGChromebook2.JPGChromebook9.JPG
Design je spíš funkční než elegantní, přispívá tomu, že tento počítač berete víc jako pracovní nástroj než objekt na chlubení

U nás nejsme s nástupem chromebooků do škol tak daleko jako v USA, ale i tady mají tyto relativně levné počítače smysl. Vyzkoušeli jsme si od Aceru Chromebook 11 N7, který právě cílí na školní podmínky. Nabídne robustní odolné tělo, dlouhou výdrž a také dotykový displej.

Acer Chromebook 11 N7 C731T

Celeron N3160 1,6 GHz ● 4 GB LPDDR3 ● 32 GB eMMC ● 11,6", 1366×768, IPS, dotykový, lesklý ● HDMI, 2× USB 3.0, audio, čtečka SD karet ● 802.11ac, Bluetooth 4.0 ● 45 Wh ● 29,7 × 21 × 2,2 cm ● 1,35 kg

Cena: 9 490 Kč
model NX.GM9EC.001

Pro domácí použití bych ale asi Chromebook 11 N7 nezvolil. Odolné tělo, které se nebojí nějakého pohazování na gauč a koberec, je určitě fajn, ale popravdě notebook vypadá víc odolně než elegantně.

Bez aplikací z Androidu

Pro domácí použití by mi ale vadila jiná podstatná věc – tento Chromebook ještě nemá podporu pro instalaci Android aplikací z Play Storu. Ač se Google zavázal, že všechny Chromebooky uvedené v roce 2017 budou mít Play Store a tento Chromebook je letošní novinkou, aplikace pro Android na něj snadno nenainstalujete. Nejspíš se to časem změní a aplikace dostane, ale prozatím to představuje největší nedostatek.

Chromebook4.JPGChromebook5.JPGChromebook6.JPG
Na spodní straně jsou kromě reproduktorů i otvory odvádějící případnou kapalinu z klávesnice. Výbava konektory je na chromebook standardní, dva USB, sluchátka, HDMI a čtečka karet

Pro školní nasazení to ale nemusí znamenat takový problém. Google Docs, Wikipedia a další weby na něm nadále jedou skvěle a ve školních podmínkách může být právě výhodou, že děti snadno nenainstalují hry pro Android. Ostatně administrátor školních notebooků má případně vždy možnost zakázat Play Store i tam, kde to Chromebook podporuje.

Chromebook3.JPGChromebook7.JPGChromebook8.JPG
Displej překlopíte o více jak 180 stupňů, textura na spodní straně schová případné škrábance. Klávesnice nabídne standardní rozložení chromebooku a tradičně výborný touchpad

Tělo Chromebooku 11 N7 kryje matný šedý plast se strukturou, na které se nějaké ty škrábance a stopy používání snadno ztratí. Na pohled to budí důvěru v odolnost a pomáhá tomu pevnost těla. Notebook prostě počítá s tím, že občas spadne nebo do něj někdo praští. Je to pracovní nástroj, nikoli objekt na chlubení se v kavárně.

Devět hodin líného surfování

Displej jde vyklopit o více než 180 stupňů a tak klidně položit do roviny na stůl. Displej může být volitelně dotykový, ale i v případě dotykové verze jej nekryje nějaké sklo, je docela odhalený. Dotyků se ale nebojí a spíše to nahrává odolnosti vůči kroucení a ohýbání víka.

Odolnost podtrhuje i klávesnice odolná vůči polití. Co na klávesnici nalijete, proteče skrz odvodňovací kanálky pod notebook. Samozřejmě ale sladká limonáda dokáže zalepit každou klávesnici, proto se základní pravidla pro práci u počítače nemění.

Výkon notebooku upřímně neoslní, uvnitř se schovává pasivně chlazený Celeron N3160 který bude stačit tak na pár otevřených záložek v prohlížeči, ale 8315 změřených bodů v Octane benchmarku pochvalu nesklidí. Alespoň že jej doplňuje 4 GB RAM a 32 GB úložiště. S tím nebudete narážet na paměťové limity prohlížeče a časté zavírání stránek na pozadí.

Slabý procesor alespoň znamená lepší výdrž. S 45Wh akumulátorem notebook zvládá kolem devíti hodin surfování. Díky tomu nemusíte pro školní nasazení řešit zásuvky pro každou lavici. Chromebooky stačí přes noc nabít a ráno budou připravené na celodenní používání.

Ne až tak levný, jak byste možná čekali

Cenově už chromebooky nevycházejí jako nejlevnější počítače. Microsoft proti nim dlouhodobě bojuje, nově se systémem Windows 10 S speciálně určeným pro školní nasazení. Tady ale zatím chybí nabídka podobných dostupných počítačů.

Chromebook 11 N7 v dotykové verzi C731T stojí devět a půl tisíce korun. Když si ale uvědomíte, že jde o odolný počítač s dotykovým IPS displejem a především bezúdržbovým operačním systémem, kde se nemá co pokazit, není ta nabídka tak nezajímavá. Hlavní nedostatek představuje chybějící podpora Play Store, pro domácí použití bych proto volil jiný model. Pokud ale hledáte odolný stroj pro děti na školní práci, který si poradí i s méně ohleduplným zacházením, může tento chromebook bodovat.

K čemu jsou dobré chromebooky: Když chcete notebook, ale Windows ne

Diskuze (68) Další článek: Rakouský soud: Facebook musí urážlivé příspěvky mazat, blokování nestačí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,