Notebook Premio 2070N, nejlevnější z levných

Levné notebooky nemají někteří uživatelé příliš v oblibě. Přesto však i levný notebook může nabídnout mobilní služby na rozumné úrovni. Připravili jsme pro vás recenzi nejlevnějšího modelu notebooků značky Premio.
Notebook Premio 2070N, nejlevnější z levných

Související odkazy

Slovník
antivirus
DirectX
FireWire
LCD
USB
utilita
VGA

Katalog produktů
Notebooky

Premio 2070N je low-end notebook, který si nehraje na žádné ultramobilní zařízení (kterým ostatně ani být nemůže), ani na notebook s extrémním výpočetním či grafickým výkonem. Jedná se zkrátka o úplně klasický notebook s většími rozměry i hmotností, který ale splňuje většinu nároků kladených na levné mobilní zařízení s vyloženě ekonomickou cenou.

Konstrukce

Díky celoplastovému šasi od Asusu a své konstrukci je notebook dost mohutný. Hmotnost Premio 2070N se pohybuje mírně nad 3 kg při rozměrech 35,6 x 28,6 x 4,2 cm, které jasně naznačují, že notebook opravdu není žádný drobeček. Na fotografiích si můžete prohlédnout několik pohledů na Premio 2070N – barvy šasi jsou voleny celkem střídmě, zajímavý je design hlavních ovládacích prvků umístěných nad klávesnicí s odsazenými reproduktory.

Li-ion akumulátor má kapacitu 4400 mAh a je dost velký a těžký. Zhruba dvouhodinová výdrž notebooku závisí mimo osazeného procesoru též na podsvícení displeje, podrobnější údaje najdete u testů.

Na levé straně notebooku je umístěna optická mechanika a je zde i výstup z poměrně velkého chladiče s jasně patrným žebrovím (viz fotografie). Ventilátorek i točící se pevný disk jsou skrze otvor chladiče dost slyšet, a pokud tedy máte rádi tiché notebooky, Premio 2070N asi pro vás nebude úplně to pravé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Premio 2070N může mít dva typy procesorů. Ekonomická varianta obsahuje Intel Celeron M 370 s taktem 1,5 GHz a 400MHz sběrnicí, zakázková konfigurace pak dává na výběr ze dvou procesorů Intel Pentium M s 533 MHz FSB.
Čipová sada pochází od společnosti SiS a podporuje až 2 GB operační paměti typu DDR SDRAM ve dvou paměťových slotech.

Pevný disk je v ekonomické konfiguraci dodáván s kapacitou 40 GB, u zakázkových sestav lze zvolit i harddisky s větší kapacitou.

Grafická karta je opět z dílny SiS a využívá sdílenou operační paměť notebooku. Výkon grafické karty je opravdu hodně slabý, u notebooku cenové kategorie Premio 2070N se zaměřením většinou pouze na kancelářské aplikace to ale myslím zase tolik nevadí.

Displej

Displej s úhlopříčkou 15 palců a rozlišením 1024 x 768 bodů je dobře čitelný a má přijatelně regulovatelné podsvícení. Nejedná se o žádný lesklý typ, při bližším pohledu jsou ale na displeji vidět jednotlivé pixely a také pozorovací úhel displeje není příliš velký.

Klávesnice a polohovací zařízení

Klávesnice je díky rozměrům notebooku dost velká, a tudíž i celkem pohodlná. Klávesa Enter je bohužel nechvalně známá „nudle“, naštěstí alespoň většina ostatních kláves je přesně tam, kde by se dala čekat. Klávesy mají mírně klapavý zvuk a dostatečný zdvih pro pohodlné psaní.

Jako polohovací zařízení používá Premio 2070N běžný touchpad se dvěma tlačítky, středové tlačítko pro posuv obsahu stránek lze simulovat pouze softwarově, nebo používat přímo okraje touchpadu.

Nad klávesnicí je velké tlačítko pro zapnutí/vypnutí či případně aktivaci hibernace notebooku, doplněné čtyřmi dalšími tlačítky pro spouštění různých aplikací a ovládání jiných funkcí notebooku.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní a periferie

Standardní součástí všech konfigurací Premio 2070N je DL optická mechanika DVD+/-RW. Portová výbava je (zřejmě především díky nízké ceně notebooku) trochu chudší. Tři porty USB V2.0 doplňuje VGA výstup, slot PC Card pro jednu kartu typu II a čtečka paměťových karet MMC/SD/MS/MS Pro. Notebook má dále vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka, rozhraní FireWire či infraport chybí. Na šasi jsou ještě konektory pro 10/100 Mbit LAN kartu a 56K modem.

Bezdrátovou síťovou kartu notebook nemá a nenašel jsem ji ani u (v současné době možné) volitelné zakázkové konfigurace. Premio 2070N má navrch ještě samostatný konektor pro taktéž volitelný replikátor portů, který u tak levných notebooků není příliš obvyklý.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Zvuk z reproduktorů Premio 2070N byl vcelku dobrý a stejně jako u většiny jiných notebooků podobné kategorie postrádal větší hloubky. AC-97 kompatibilní zvukový čip je už zastaralou záležitostí, u levných notebooků si ale své uplatnění stále najde.

Z hlediska práce s multimédii a především digitálního videa na tom Premio 2070N není moc dobře, chybí mu jak rozhraní FireWire, tak i již zmíněný kvalitnější vícekanálový zvukový výstup. Notebook bohužel nemá ani S-VIDEO výstup, takže i propojení s TV přijímačem či videem si musíte odpustit.

Operační systém a software

Notebook lze zakoupit bez operačního systému, což se může líbit například studentům a dalším ekonomicky smýšlejícím uživatelům. Linux jsem na Premio 2070N instalovat nezkoušel, takže zda je to možné, nemohu s určitostí říci. Standardně nabízeným operačním systémem jsou Windows XP Media Center Edition v české verzi, které obsahují i aplikace pro zpracování a konverzi multimédií. U notebooku bez rozhraní FireWire a interní televizní karty lze ale možnosti Windows XP MCE naplno využít pouze s externím TV tunerem či jiným příslušně specializovaným externím zařízením.

Doplňkovou softwarovou výbavu tvoří sada utilit a všeobecně často přidávaných bonusových aplikací, jako je například Nero Express 6, přehrávač AsusDVD, antivirový program AVG 7.0, síťové utility Premio Network, univerzální recovery program Spasitel a multimediální aplikace PowerDirectorSE a Medi@ShowSE.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Testy

Premio 2070N svým výkonem nijak nepřekvapil. Jedná se zkrátka o levný „kancelářský“ notebook, který v konfiguraci s Celeronem M není určen na provoz náročnějších aplikací, a už vůbec ne na vážnější práci s grafikou či hraní her. Pokud bychom chtěli srovnávat výkon procesoru Celeron M s Pentiem M při provozu aplikací typu Office, je na tom Celeron M docela dobře.

Porovnání výkonu notebooku z hlediska 3D her nemá příliš smysl, grafická karta SiS 315 totiž hardwarově nezvládá novější verze DirectX a její výkon je už beztak velmi malý. Na 3D grafiku prostě u Premia 2070N rovnou zapomeňte, výsledek z PCMarku 2004 je ale naopak přijatelný.

Subjektivně lze tedy říci, že u kancelářských a dalších běžných aplikací se při 512 MB operační paměti nesetkáte s naprosto žádnými potížemi, jakékoliv náročnější 3D hry ale na notebooku hrát rozhodně nelze.

Výdrž na baterie je u konfigurace s Celeronem M poměrně malá, neboť pracovní frekvenci procesoru nelze nijak efektivně snížit jako u dražšího procesoru Pentium M. Svůj díl energie si samozřejmě bere i rozměrný displej a jeho podsvícení. Spotřebu energie lze regulovat s pomocí dodávaného software Power4Gear, který dokáže „vytáhnout“ dobu provozu na skoro tři hodiny.

Testovaná konfigurace:

  • Premio 2070N
  • Intel Celeron M 370 (1,5 GHz, 1 MB L2 cache)
  • čipset SiS M661MX+SiS 964L, 512 MB DDR SDRAM
  • 2,5“ 40 GB HD, 5400 otáček/min.
  • grafická karta SiS 315 (sdílená operační paměť)
  • Windows XP Media Center Edition 2005

Test Výsledek
3DMark 2001 1930
3DMark 2003 113
3DMark 2005 -
PCMark 2004 2367
Sisoft Sandra viz obrázek pod tabulkou
Výdrž na baterie (standardní baterie 4400 mAh)
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1 hodina 41 minut
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 2 hodiny 48 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2 hodiny

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro celý obrázek

Závěr

Nyní už jen stručně. Notebook Premio 2070N sice nijak nepřekvapil, ale za danou cenu je to poměrně zajímavé přenosné zařízení s velkým displejem a pohodlnou klávesnicí. Interní výbavu notebooku pochopitelně nelze srovnávat s dražšími notebooky, a má tedy z pohledu moderních mobilních zařízení značné kompromisy. Pro běžné používání a provoz kancelářských aplikací ale notebook samozřejmě bohatě stačí. Výdrž na baterie není zrovna největší, u dražších zakázkových konfigurací s Pentiem M ale může být provoz na baterie ještě o trochu delší.

Standardní „hotová“ konfigurace s Celeronem M 370, 512 MB operační paměti, 40GB harddiskem a operačním systémem Windows XP Media Center Edition se momentálně prodává za 20 795 Kč včetně DPH. A jen pro zajímavost – cena Premio 2070N pouze s 256 MB DDR SDRAM a bez operačního systému je 17 660 Kč včetně DPH. Nechat si postavit ale můžete i zakázkovou konfiguraci s procesory Intel Pentium M 740 nebo 750, větším pevným diskem i další externí výbavou.

Premio 2070N (20 795 Kč včetně DPH)
procesor Intel Celeron M 370 (1,5GHz, 1MB, 400MHz FSB), 1 MB L2 cache
čipová sada SiS M661MX+SiS 964L
paměť 1× 512 MB DDR 333 MHz
pevný disk 40 GB, 5 400 ot./min, 2,5“
displej 15" TFT LCD, XGA 1024 x 768 bodů
grafika SiS 315 se sdílenou operační pamětí až 128 MB
zvuk AC-97 kompatibilní
komunikace 10/100 Mbit LAN, Soft Modem V.92/ 56k
mechaniky optická mechanika DVD+/-RW DL
porty a rozhraní 3x USB 2.0; externí VGA monitor port; výstup pro sluchátka; mikrofonní vstup; sloty pro paměťové karty: MMC/SD/MS Pro; port replikátor konektor; PC Card 1xtypu II, podpora PCMCIA 2.1
rozměry 356 mm (šířka) x 286 mm (hloubka) x 42 mm (výška)
hmotnost cca 3 kg
baterie Li-Ion 4 400 mAh
příslušenství AC adaptér
software Windows XP Media Center Edition 2005 CZ, různé bonusové aplikace
záruka 2 roky
zapůjčeno AT Computers

Témata článku: Notebooky, Windows, Grafické rozhraní, Firewire, Velká kapacita, Rozměrný displej, Bezdrátová klávesnice k tv, Operační paměť, Slabá baterie, Podsvícená klávesnice, Kancelářské aplikace, Portová výbava, Grafický výstup, Levné monitory k pc, Displej, Běžný notebook, Levný notebook, LCD TV, Notebook, Běžný touchpad, SD Card, Sis, Windows Media Center, Velký výkon, Sluchátka k notebooku

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu