10
Fotogalerie

Notebook místo perníku: reportáž z pardubické továrny Foxconn

Jako vůbec první novináři jsme se mohli podívat do pardubické továrny Foxconn, kde se vyrábí notebooky, počítačové sestavy a servery značky HP nejen pro Českou republiku.

Akce přímo navazovala na Berlínské představení 11 nových notebooků HP včetně upraveného designu notebooků HP Compaq, uvedení staronové značky Compaq Presario (bez loga HP) pro koncové uživatele na evropský trh či debutu zcela nové řady špičkových laptopů HP Elitebook směřujících na nejnáročnější uživatele v korporacích. Jednou z velmi očekávaných novinek je pochopitelně též mininotebook HP 2133 Mini-Note. To vše jsme se dozvěděli i na pardubické prezentaci.

Léto ve znamení novinek

První zajímavou zprávou je pro našince jistě opětovné zavedení značky Compaq Presario na český trh, přičemž cílovou skupinou jsou domácí uživatelé, kterým již nestačí nejlevnější model HP 530, ale nevyužijí při tom funkcí i 3D výkonu vyšší řady HP Pavilion, která by měla být nově osazena pouze neintegrovanými výkonnými grafickými kartami a čeká nás tu i Tablet PC. Compaq Presario má vyplnit „díru“ právě mezi těmito dvěma typy. Osazeny budou jak procesory AMD, tak čipy od Intelu. Ceny prvních modelů se pak mají pohybovat okolo 14 000 až 15 500 Kč.

Compaq HP notebook
V Compaqu Presario bude s procesorem AMD Athlon QL-60 (1,9 GHz) spolupracovat integrovaná nVidia GeForce 8200 a HP Pavilion tx2000 bude na trhu v provedení tablet PC

Druhou novinkou je jistě HP EliteBook, který přichází s novým vyztuženým víkem v kovovém provedení či s LED podsvícením displeje a případně, dle modelů, i s SSD disky. Důvody pro nový provedení víka nejsou pouze praktické (vyšší tuhost), ale též ekologické (snazší recyklace).

HP notebook HP notebook
HP EliteBooky nabídnou nový design s kovovým víkem a HP Mini-Note je již na cestě do naší redakce

O několik dní později jsme se u slapské přehrady též osobně setkali i s v Pardubicích anoncovaným HP 2133 Mini-Note, se kterým vás jistě blíže seznámíme, protože je již na cestě do redakce Živě.

Na výpravě do továrny Foxconn

Z tiskové zprávy se můžeme dozvědět: „Společnost Foxconn byla založena 18. května 2000 jako regionální výrobní centrála skupiny Foxconn v Evropě. Výrobní prostory se nachází v Pardubicích, regionální prodejní kancelář v Praze. Od doby založení společnosti v roce 2000, vyplněné renovací a budováním výrobních kapacit, bylo dokončeno a uvedeno do provozu první stadium produkce na podzim v roce 2000. Objem výroby se každý měsíc zvětšoval. V dubnu 2002 byl vyroben miliontý počítač a záhy nato v listopadu 2002 již počítač dvoumiliontý. Ke konci roku 2002 byla dosažena téměř plná kapacita výroby a už počátkem roku 2004 byl vyroben šestimiliontý počítač.“

Foxconn Foxconn
Kompletování počítače v praxi

My dodáváme, že do továrny denně přijede 100 kamionů a odjede jich 80 s hotovými výrobky. Samozřejmě se zde nemohlo fotografovat, takže u prezentovaných fotografií jde pouze o oficiální snímky. Ale dost řečí, nasazujeme plášť a procházíme detektorem kovů přímo do jámy lvové.

Provádí se tu montáž z již hotových dílů (displeje, šasi s osazenou základní deskou atd.). Nečekejte tedy žádné divně se tvářící pány v bílých pláštích a rukou svírající křemíkové pláty, jaké můžete vidět na promo fotografiích od Intelu. Zde se pouze kompletují jednotlivé díly do konečné podoby, která má od začátku až do konce vlastní registrační číslo i montážní list.

Foxconn Foxconn
Kompletování počítače v praxi

Pracovníkům na lince jsou komponenty dodávány ze skladu v krabicích tak, že ve každé naleznou díly pro jeden notebook. Montážní dělník pak provede přesně daný úkon, ke kterému má návod na obrazovce, a zboží pošle dál. Přesně, jak si to již před desítkami let vysnil i realizoval sám Henry Ford (bez LCD panelů pochopitelně). Od každé komponenty musí při tom před její montáží do systému naskenovat čárový kód, a tak „velký bratr“ nikdy neztratí přehled o tom, co je v daném počítači použito za součástky.

To má velký význam zejména z hlediska kontroly kvality, protože tak lze případně snáz vysledovat konkrétní závadný díl. Kontrola stability a následná jazyková lokalizace produktů i instalace operačního systému pak zabírají odhadem okolo 90 % času výroby každého jednoho laptopu. Pouhá tvorba konkrétního „image“ operačního systému pro konkrétní model (tj. výběr ovladačů i přídavného softwaru a jejich jazykové mutace) trvá okolo 8 až 16 hodin dle rychlosti notebooku. Vše, až na výběr správných příbalových letáků, probíhá automaticky ze sítě.

Foxconn Foxconn
Testování zabírá většinu času z výroby

Základní kontrolou stability a funkčnosti prochází každý notebook. Samozřejmostí je též výstupní obhlédnutí výrobku, zda-li nedošlo k jeho poškrábání či špatnému nalepení kódu k legálním Windows. Každý pátý stroj jde vedle toho na rozšířené testování s jinými testy. U serverů a PC stanic dochází i k vizuální kontrole vnitřního uspořádání komponent včetně kabelů, které mají všechny pevně definované místo.

Jako perličku uveďme to, že jednou z nejvíce střežených částí počítačů jsou právě nálepky od operačního systému Windows. „Linuxáky“ jistě napadne celá řada humorných poznámek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud