Notebook IBM R50e: nejlevnější ze stáje

Notebook IBM za dvacet tisíc? To je nějaký vtip? Ne, naštěstí není; zatímco ještě před pár lety bylo nemožné sehnat notebook této značky pod třicet tisíc s daní, dnes jsou ceny na zcela jiné úrovni. Testovali jsme nejnižší a nejlevnější model R50e.
Notebook IBM R50e: nejlevnější ze stáje

IBM za dvacet

Tento model se nabízí hned v několika provedeních, přičemž už ten nejlevnější má 40GB disk, procesor Intel Celeron M s výkonem 1,4 GHz a 256 MB RAM. Na některých internetových obchodech ho můžete sehnat těsně pod dvacet tisíc včetně daně. Zkrátka pohádka. A to mluvíme o notebooku, jehož udávaná výdrž se pohybuje okolo 3,5 hodiny a ve výbavě nechybí 15" displej či mechanika DVD/CD-RW. Silnější modely mají už Pentium M a vyšší pracovní frekvence, stejně jako více paměti (512 MB) a větší pevný disk (až 60 GB). Oproti modelům R51 a R52 (viz nedávný test) je R50e o něco těžší a rovněž nepatrně mohutnější zejména v oblasti displeje. Současně má jen trackpoint, touchpad mu chybí.

Poznámka: K testu se nám bohužel nepodařilo sehnat nejlevnější model; testovaný kousek má 2GHz Pentium M a 512 MB RAM.

To ale lze při současných cenách přehlédnout – ačkoliv je konkurence ještě levnější, IBM má přece jen určitý zvuk, určitou image a současně můžete počítat s kvalitní konstrukcí, a to i u modelu R50e, který nemá v displeji hořčíkový rám jako modely řady T a X. Celkově R50e působí velmi mohutně a těžce, zejména displej je pěkný „kvichtík“; až se skoro notebook v otevřeném stavu převažuje. Kloub displeje nevydává ani hlásek a na první pohled vypadá solidně, nicméně je velmi tuhý a k otevření notebooku potřebujete vždy dvě ruce. Výhodou je, že se displej samovolně ani neotvírá, ani nezavírá. Design notebooku je stejný jako u všech modelů značky, nehledejte žádnou změnu ani novinku – stále je to černá krabice. Pro někoho elegantní, pro někoho nevzhledná a nudná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako obvykle svítí

Stejně jako u ostatních modelů IBM má i R50e displej s překrytím, takže pokud notebook zavřete, máte jistotu, že se dovnitř nic nedostane. V horní části displeje nechybí obligátní světélko, které ve tmě výborně osvětlují klávesnici. Oproti dražším modelům je ale světélko žluté a ne bílé. Na jedné straně to nevypadá tak hezky, na straně druhé tím ale funkčnost nebyla nijak ovlivněna. Je to jedna z drobností, které na noteboocích této značky oceňuji. Další devizou je povedená klávesnice, která je minimálně stejně kvalitní jako u dražších modelů; oproti X31, který aktivně používám, je ale layout trošku upraven, takže jsem zpočátku drobné problémy s funkčními klávesami, ale po chvíli tento problém odezněl.

Notebooku nevytýkám absenci klávesy Windows, kterou nahradí dodávaná utilita (toto tlačítko mapuji na pravý Ctrl), ani prohození Fn a Ctrl; na to jsem si již za ta léta zvykl. Trochu mi jen vadí klávesy pro pohyb vpřed a zpět v internetovém prohlížeči, které jsou umístěny vedle kurzorových šipek. Naštěstí existují utilitky, které je dokážou přeprogramovat – udělal jsem z nich PageUp a PageDown. Problémem pro ne-IBM uživatele může být umístění tlačítka Esc nad F1; dříve se mi často stávalo, že jsem se přehmátl. Jinak je ale klávesnice výborná a trochu dutý zvuk, který klávesy vydávají po stisku, nemůže její kvality nijak snížit. Na funkčními klávesami F1 až F5 jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko Access IBM pro spuštění hlavního ovládacího programu notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

15 palců s malým rozlišením

Displej má úhlopříčku 15 palců, což je důvod, proč je notebook tak velký; navíc má docela velké přesahy, takže na první pohled je to skutečně cvalík. Rozlišení je pouze 1024 x 768 bodů, žádný notebook řady R50e nemá více. Velký displej se hodí např. při sledování filmů, nicméně pro běžnou práci je to s malým rozlišením spíše nevýhoda; body jsou daleko od sebe a obraz je kvůli tomu málo kontrastní. Rozlišení 1024 x 768 je zkrátka ideální pro 14" nebo 13" displej; sám ho mám na 12" displeji a nemám s tím problém. Jas displeje má dostatečný rozsah nastavení, dokáže nejen pořádně svítit, ale rovněž jej lze ve tmě dostatečně ztlumit. Displej je pevný ve zkrutu a ani po zavření a promáčknutí se neozývají žádné pazvuky. Pod displejem jsou umístěny informační ikony – využití disku, NumLock, CapsLock atd.

Je poznat, že je levný

Výbava portů je relativně chudá. Vzhledem k tomu, že je baterie umístěna vzadu, jsou všechny na boku až na výjimky: paralelní port a konektor pro napájení. Vlevo jsou pak dva USB porty, modem a síť, připojení reproduktorů a mikrofonu a jeden slot pro PC kartu – např. čtečku paměťových karet nebo modem GPRS/EDGE. Na pravém boku se pak nachází konektor pro připojení monitoru hned vedle optické mechaniky. Reproduktor se pak podobně jako u dalších notebooků řady R nachází na přední straně; infra a FireWire chybí. Ve výčtu možností, jak k notebooku připojit externí řazení nebo jak notebook připojit k síti, naopak nechybí WiFi, tedy bezdrátová síť. Bohužel musím dodat, že WiFi se mi ani po několika pokusech nepodařilo rozchodit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovaný model patřil k těm výkonnějším, poháněl ho procesor Intel Pentium M s výkonem rovné 2 GHz; R50e v podobné konfiguraci jsem ale na žádném internetovém obchodě nenašel, podle zastupující agentury bude jeho cena okolo 28 tisíc bez daně. Z další výbavy jmenujme 40GB disk, 512 MB RAM či vestavěnou grafiku Intel Extreme. Výkon tomu odpovídá, hrubá síla je vysoká, v grafických aplikacích ale notebook ztrácí a na hry se moc nehodí. Např. v test 3D Mark 2003 se podařilo spustit jen jednu hru a výsledek 90 bodů mne nijak nepřesvědčil; je to násobně méně, než mají notebooky se samostatným grafickým adaptérem (proto jsme v tabulce uvedl n/a, protože toto měření nepovažuji za relevantní). Výdrž notebooku není nijak úchvatná, tři hodiny ale pro běžnou práci mimo zásuvky může stačit.

IBM R50e je ideálním notebookem pro ty, kdo nemají dostatek finančních prostředků a přesto potřebují mašinku, která rozumně nahradí stolní počítač. Za nějakých dvacet tisíc lze sehnat schopně vybavený notebook, který postačí pro jakoukoliv běžnou práci; na hry a na grafiku se ale nehodí. Pokud vám nevadí jeho velikost a hmotnost (já bych to asi nerozchodil...), asi budete s R50e spokojeni.

Naměřené hodnoty

Test Síť Baterie (nastavení
na max. šetrnost)
3DMark2001
640 x 480 16 bit 3613 2060
1024 x 768 32 bit 1942 1683
3DMark03
1024 x 768 n/a n/a
AquaMark3
GFX 273 255
CPU 7719 3959
Total 2696 2479
PCMark2002
procesor 6691 1984
paměť 11136 3883
disk 722 710
PCMark04
celkem 3147 1211
SiSoft Sandra
procesor 7815/2780/3556 2337/823/1063
paměť 1722/1723 1530/1598
disk 27 MB/s 27 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 3:15
přehrávání DVD 2:45
nabíjení v zapnutém stavu 2:30

Technické parametry

 • procesor: Intel Pentium M 2.0 GHz 
 • čipová sada: Intel 855GM
 • operační paměť: 512 MB DDR SDRAM 
 • pevný disk: 40 GB HDD 5400 ot/min (až 80 GB), IBM Active Protection System 
 • grafika: Intel Extreme Graphics (sdílená paměť)
 • displej: 15 palců TFT LCD, 1024×768 obrazových bodů 
 • mechanika: DVD/CD-RW 
 • rozhraní: 2× USB 2.0, LAN, modem, mikrofon, sluchátka, 1× PCMCIA I/II, VGA, LPT, síť, WiFi
 • baterie: udávaná výdrž 3,5 h
 • hmotnost: 3 kg
 • rozměry (vך×h): 332 x 269 x 37 mm
 • operační systém: Windows XP Professional
 • příslušenství  napájecí zdroj, software
 • cena s DPH: cca 34-35 tisíc Kč
 • zapůjčeno: IBM ČR

Diskuze (100) Další článek: Pozvánka na seminář: Hitachi přináší nový pohled na storage systémy

Témata článku: Notebooky, Windows, IBM, Bezdrátové nabíjení, F1, Active Protection systém, Externí pevné disky nejlevnější, Fn a Esc, Prohozená klávesa, Černá krabice, Běžná klávesa, Prohozený Fn, Nedávný test, Paz, Funkční klávesa, Světélko, Hrubá síla, Žluté tlačítko, Testovaný model, Numlock, Nejlevnější notebooky, Funkční stav, Dodávaná utilita, Povedená klávesnice


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11