Testy | Notebooky | Asus

Notebook Asus Zenbook S: perfektní displej a Tiger Lake s rychlou grafikou [test]

  • První notebook Asusu s poměrem stran 3:2
  • Nové procesory Intel Core potěší výkonem
  • Asus to zase zkouší s chybějícím audio konektorem

Vím moc dobře, že rok 2020 si s tím v budoucnu moc spojovat nebudeme, ale letošní rok je pro notebooky opravdu zlomový. Konečně se firmy odvrací od displejů s poměrem stran 16:9 a ve větším měřítku přicházejí OLED displeje.

Na začátku roku Dell přešel na poměr stran 16:10 a později se k němu přidalo i Lenovo. Už řadu let ale Microsoft prosazuje poměr stran 3:2, který je popravdě pro pracovní využití mnohem lepší než televizní poměr 16:9. Později na tento poměr přešel Huawei, letos se ale dostává i do rozšířenějších značek. Už dříve jsem testoval Acer Swift 3 a nyní tu je první kousek od Asusu – nový Zenbook S.

 

Asus ZenBook S UX393EA

Core i7-1165G7 ● Iris Xe ● 8 GB DDR4 ● 13,9" 3300×2200 IPS lesklý dotykový (jas 442 nits, dE 1,84 DCI-P3) ● 1 TB SSD ● 2× USB-C Thunderbolt 4, USB 3.0, HDMI, dongle audio - USB-C ● 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.0 ● 70,7 Wh ● 30,6 × 22,4 × 1,57 cm ● 1,35 kg

Cena zatím není nestanovená, očekáváme nad 40 tisíc

Nedávno jsme tu měli jeho konvertibilního příbuzného, Zenbook Flip S, ten měl ale jiný displej: OLED s poměrem stran 16:9. Zenbook S představuje notebook klasické konstrukce, ale alespoň nabídne dotykový displej.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poměr stran 3:2 vypadá skvěle a design tvoří tmavé plochy s měděnými akcenty

Vnější design odpovídá Zenbooku Flip S, tmavé téměř černé plochy doplňují měděné akcenty na hranách pro exkluzivní vzhled. Notebook přitom není extrémně lehký (1,35 kg)  nebo tenký (15,7 mm). Samozřejmě to není nějaký bumbrlíček, ale mezi aktuální rekordmany se prostě neřadí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozevřený displej nadzvedne klávesnici pro lepší psaní a nasávání vzduchu

Přesto je dle Asusu notebook tak tenký, že se sem nevešla plná nabídka konektorů. Dostanete tedy klasický USB, HDMI a dva USB-C porty v provedení Thunderbolt 4. Chybí 3,5mm audio konektor, dostupný přes přibalenou redukci z USB-C na audio. Notebook se nabíjí přes USB-C a dokáže si poradit i s napětím 5V, tedy s běžnou kapesní powerbankou. Samozřejmě rychlost nabíjení nebude úžasná, ale v nouzi si notebook docucnete i obyčejnou powerbankou bez podpory Power delivery s vyšším napětím.

Přesný displej s jasnými barvami

Hlavní roli tu plní displej. Rozlišení 3300 × 2200 je na 13,9" displeji skvěle jemné, především ale notebook dostanete přesně zkalibrovaný na rozšířený barevný prostor DCI-P3. Nejde přitom o OLED nebo HDR displej, živé barvy tu jsou standardem. Ano, nepřepnete jej do tlumenějšího sRGB, ale přesné DCI-P3 také není k zahození.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání úhlopříček s různým poměrem stran

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Microsoft, Testy, Notebooky, Video, Intel, Wi-Fi, Dell, Huawei, Asus, Lenovo, HDMI, Poměr, DIS, Grafika, Poměr stran, Tiger Lak, Creation, GeForce MX, Zenbook Flip S, NumberPad, Konektor, Number, Iris Xe Iris, Crystal disk Mark, Zenbook