Věda | IoT | Nositelnosti

Nositelnosti a prvky internetu věcí vydrží mnohem déle. Pomůže nový čip, který úsporně hlídá jejich probouzení

  • Vědci představili nový čip pro optimalizaci spotřeby u IoT zařízení a nositelnostech
  • Jeho spotřeba je v řádu nanowattů
  • Zajišťuje efektivní probouzení hlavního čipu
Nositelnosti a prvky internetu věcí vydrží mnohem déle. Pomůže nový čip, který úsporně hlídá jejich probouzení

Vědci z UCSD (University of California, San Diego) se pochlubili novým typem čipu, který se zaměřuje na oblast internetu věcí a nositelností, kde spotřeba elektrické energie hraje velmi důležitou roli. Nový čip řeší optimalizaci probouzení kvůli synchronizaci dat, která je často zbytečná (nedošlo k žádné změně).

Zařízení internetu věcí a nositelností mají jedno společné - není u nich nutnost, aby docházelo k neustálému přenosu bezdrátového signálu, který spotřebovává poměrně hodně energie. Tato zařízení se tak v nastavených intervalech automaticky probudí a synchronizují signál, jestli se neobjevily nové informace či požadavky na přenos dat. Toto probouzení hlavního či vedlejšího čipu ale způsobuje rychlejší vybíjení baterie. A právě tento problém nový miniaturní čip řeší.

Extrémně malá spotřeba i velikost

Čip funguje jako efektivní přijímač, který sám kontroluje změny v signálu a tedy případné požadavky na hlavní čip. Oproti němu to ale dělá extrémně efektivně. Jeho spotřeba je totiž pouhých 22,3 nanowattů a to při velikosti 4,55 cm2. Taková kombinace parametrů dosud neexistovala a srovnatelné starší řešení jsou asi 20× větší.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto malý čip dokáže efektivně řídit komunikaci a ušetřit spoustu energie

Vědci toho dosáhli tím, že používají vysoké frekvence v oblasti 9 GHz, díky čemuž dokázali zmenšit všechny části přijímače - anténu, transformátor a další. Jednou z dalších výjimečných vlastností je i teplotní stabilita, se kterou dokáže čip pracovat. Zatímco podobné přijímače mají problém při poklesu teploty o pár stupňů, kdy jim okamžitě klesá výkon a efektivita, takže se hodí jen pro vnitřní použití, nový čip toho zvládne mnohem více.

V současné formě zvládne čip fungovat při teplotách v rozsahu -10 až 40 stupňů Celsia, což umožňuje jeho použití i ve venkovním prostředí.

Místo měsíců roky

Díky tomu, že se hlavní čip daného IoT zařízení či nositelnosti nemusí tak často probouzet, je možné významně zvýšit jeho výdrž na baterii. Dle obecných statistik u menších IoT zařízení, které standardně vydrží několik měsíců na jednu baterií, by se výdrž prodloužila rovnou na roky.

Čip přitom dokáže na potřebu přenosu informace reagovat poměrně rychle. Jakmile je v signálu zachycen probouzecí „podpis“, do 540 milisekund probudí hlavní čip daného IoT zařízení , který pak už přenáší data a synchronizuje se s hlavním serverem pomocí vlastní bezdrátové technologie s vyšší spotřebou.

Internet věcí už není žádnou novinkou a na světě jsou všude možně rozseté miliony malých zařízení, které například sledují vlhkost a další údaje. Podobně je to i u nositelností, které jsou stále populárnější. Tento čip pomůže významně prodloužit jejich výdrž.

Diskuze (3) Další článek: Jaderná elektrárna Temelín: Prošli jsme 10 vrstvami až do otevřeného reaktoru

Témata článku: Technologie, Věda, Internet, Výzkum, IoT, Čipy, Nositelnosti, Nový čip, Iot zařízení, UCSD, Probouzení, Spotřeba, Vědec, San Diego, Přijímač, University of California, Optimalizace, Čip


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky