Věda | IoT | Nositelnosti

Nositelnosti a prvky internetu věcí vydrží mnohem déle. Pomůže nový čip, který úsporně hlídá jejich probouzení

  • Vědci představili nový čip pro optimalizaci spotřeby u IoT zařízení a nositelnostech
  • Jeho spotřeba je v řádu nanowattů
  • Zajišťuje efektivní probouzení hlavního čipu
Nositelnosti a prvky internetu věcí vydrží mnohem déle. Pomůže nový čip, který úsporně hlídá jejich probouzení

Vědci z UCSD (University of California, San Diego) se pochlubili novým typem čipu, který se zaměřuje na oblast internetu věcí a nositelností, kde spotřeba elektrické energie hraje velmi důležitou roli. Nový čip řeší optimalizaci probouzení kvůli synchronizaci dat, která je často zbytečná (nedošlo k žádné změně).

Zařízení internetu věcí a nositelností mají jedno společné - není u nich nutnost, aby docházelo k neustálému přenosu bezdrátového signálu, který spotřebovává poměrně hodně energie. Tato zařízení se tak v nastavených intervalech automaticky probudí a synchronizují signál, jestli se neobjevily nové informace či požadavky na přenos dat. Toto probouzení hlavního či vedlejšího čipu ale způsobuje rychlejší vybíjení baterie. A právě tento problém nový miniaturní čip řeší.

Extrémně malá spotřeba i velikost

Čip funguje jako efektivní přijímač, který sám kontroluje změny v signálu a tedy případné požadavky na hlavní čip. Oproti němu to ale dělá extrémně efektivně. Jeho spotřeba je totiž pouhých 22,3 nanowattů a to při velikosti 4,55 cm2. Taková kombinace parametrů dosud neexistovala a srovnatelné starší řešení jsou asi 20× větší.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto malý čip dokáže efektivně řídit komunikaci a ušetřit spoustu energie

Vědci toho dosáhli tím, že používají vysoké frekvence v oblasti 9 GHz, díky čemuž dokázali zmenšit všechny části přijímače - anténu, transformátor a další. Jednou z dalších výjimečných vlastností je i teplotní stabilita, se kterou dokáže čip pracovat. Zatímco podobné přijímače mají problém při poklesu teploty o pár stupňů, kdy jim okamžitě klesá výkon a efektivita, takže se hodí jen pro vnitřní použití, nový čip toho zvládne mnohem více.

V současné formě zvládne čip fungovat při teplotách v rozsahu -10 až 40 stupňů Celsia, což umožňuje jeho použití i ve venkovním prostředí.

Místo měsíců roky

Díky tomu, že se hlavní čip daného IoT zařízení či nositelnosti nemusí tak často probouzet, je možné významně zvýšit jeho výdrž na baterii. Dle obecných statistik u menších IoT zařízení, které standardně vydrží několik měsíců na jednu baterií, by se výdrž prodloužila rovnou na roky.

Čip přitom dokáže na potřebu přenosu informace reagovat poměrně rychle. Jakmile je v signálu zachycen probouzecí „podpis“, do 540 milisekund probudí hlavní čip daného IoT zařízení , který pak už přenáší data a synchronizuje se s hlavním serverem pomocí vlastní bezdrátové technologie s vyšší spotřebou.

Internet věcí už není žádnou novinkou a na světě jsou všude možně rozseté miliony malých zařízení, které například sledují vlhkost a další údaje. Podobně je to i u nositelností, které jsou stále populárnější. Tento čip pomůže významně prodloužit jejich výdrž.

Diskuze (3) Další článek: Jaderná elektrárna Temelín: Prošli jsme 10 vrstvami až do otevřeného reaktoru

Témata článku: Technologie, Věda, Internet, Výzkum, Čipy, IoT, Nositelnosti, University of California, Iot zařízení, Optimalizace, Přijímač, Nový čip, Spotřeba, Vědec, San Diego, Probouzení, UCSD, Čip


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor