Norton Save & Restore - zálohujte, zálohujte, zálohujte

Pravidelné zálohování dat je nudná a potřebná činnost. Proč si práci neulehčit některou ze specializovaných aplikací, které se o zálohování postarají prakticky za nás. Jedním z nich je i Norton Save & Restore od společnosti Symantec.
Norton Save & Restore - zálohujte, zálohujte, zálohujte

Bezpečnost, to je jedno z hlavních témat současnosti, ale i budoucnosti. Kromě ochrany proti virům a spyware by uživatelé neměli zapomínat ani na zálohování dat. Tím lze předcházet nejen jejich ztrátě právě v případě útoku malware, ale například také mechanické poruchy pevného disku. Na zálohování má každý jistě vlastní recept a někdy stačí i obyčejné zkopírování důležitých souborů na jiný pevný disk či server. Kdo to však myslí se zálohováním opravdu vážně a kromě jednotlivých souborů a adresářů si chce zálohovat kupříkladu obraz celého disku (pro snadné obnovení systému bez nutnosti jeho kompletní reinstalace), ten zřejmě sáhne po nějakém specializovanějším nástroji. Jedním z nich může být kupříkladu právě Norton Save & Restore od společnosti Symantec.

Instalace

Instalační proces byl jako obvykle zcela standardní, takže se nic překvapivého nepřihodilo. Na jejím konci je vyžadován restart počítače. Po opětovném startu systému pak ještě zbývá instalaci dokončit. Prvním krokem je aktivace produktu. Tu lze sice přeskočit, nicméně do 15 dnů je nutné ji stejně provést, jinak program přestane fungovat. Stačí tedy vložit vaše registrační číslo, které je součástí balení, a instalátor se připojí na server Symantec a aktivaci dokončí. Máte také možnost vytvořit si na serveru Symantecu vlastní účet (stačí zadat jen váš e-mail a zvolit si přístupové heslo). Tam se poté licenční údaje uloží a usnadní vám opětovnou reinstalaci produktu v budoucnosti. Můžete též rovněž prostřednictvím Live Update provést aktualizaci všech součástí programu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Produkt je nutné do 15 dnů aktivovat zadáním vašeho licenčního klíče

Posledním krokem je úvodní prohledání vašeho počítače, což je proces, který již probíhá na pozadí. Výsledkem této prohlídky je pak navržení zálohovací strategie pro váš počítač. Upřímně řečeno, této úvodní prohlídce bych nepřikládal větší důležitost, raději si vše nastavte ručně a podle vašich představ. V mém případě navrhl tento průvodce zálohovat standardní systémový adresář s dokumenty (který pro ukládání dokumentů nepoužívám), pracovní plochu (kam si rovněž neukládám nic) a oblíbené položky v Internet Exploreru (kde prakticky žádné nemám, používán jiný prohlížeč). Toto nastavení sice může vyhovovat většině uživatelů (?), ale lepší jistě bude, nastavit si vše ručně.

Klepněte pro větší obrázek

Úvodní zálohovací plán příliš nesednul mojim potřebám

Norton Protection Center

Ještě než se budeme věnovat samotnému zálohování, zastavme se u jedné drobnosti. Spolu se samotným Save & Restore se nainstaluje tzv. Norton Protection Center. Jedná se o malý nástroj, který je zřejmě standardní součástí vybavení programů od Symantecu. Ten vás upozorňuje na rozličná bezpečnostní rizika (funkčnost firewallu, aktuálnost antiviru, ochranu před spyware a mnoho dalších oblastí). Samozřejmě chápu účel tohoto malého pomocníka, nicméně já osobně se myslím dokážu obejít bez jeho služeb a tak bych uvítal možnost ho vypnout. Tu jsem bohužel v nastavení nenašel a tak se musím smířit s dvěma "Norton ikonami" v systémové oblasti hlavního panelu. Alespoň se dají povypínat některá potenciální rizika, na něž nechcete být upozorňováni.

A jdeme zálohovat

Teď už se dostáváme k samotnému zálohování. Poklepáním na ikonu v systémové části hlavního panelu se otevře hlavní okno programu. Přes pravé tlačítko je také možné zobrazit kontextové menu, které umožní spustit některé úlohy rychleji, bez nutnosti procházet přes hlavní okno. Můžete tak rychle spouštět předem nadefinované zálohovací "joby", měnit nastavení a nebo výkon zálohování (o tom za chvilku).

Klepněte pro větší obrázek

Základní rozhraní programu

Ale zpět k hlavnímu oknu, odkud se dostanete ke všem funkcím. Uživatelské prostředí může působit na první pohled komplikovaně, ve skutečnosti je však velmi jednoduché. V zásadě máte na výběr jen tři hlavní kategorie - Backup, Recovery a Status. V rámci těchto tří záložek pak najdete jednotlivé funkce, které souvisejí se zálohováním, obnovou a stavem.

Na první záložce (viz předchozí obrázek) můžete vidět oblasti, které souvisejí se zálohováním. Odtud můžete rovnou spustit či definovat nový zálohovací proces, můžete také nastavit pravidelné automatické zálohování, třetí položka vám umožní nahlédnout na stav právě probíhajících zálohovacích procesů a měnit jejich výkon, poslední část se pak týká kompletní zálohy disku.

Vytvořme si tedy první zálohu. Klepnutím na odkaz Back Up Now se nám otevře jednoduchý seznam připravených zálohovacích "scénářů". Velmi snadno sem můžete přidat další, změnit jejich nastavení a nebo je odstranit. Nejprve si tedy tlačítkem Define New Backup nastavíme nové zálohování. Spustí se jednoduchý průvodce, ve kterém nastavíme všechny potřebné parametry zálohování, tedy zejména co chceme zálohovat, kam a kdy.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní záloha a nebo jen některé soubory a složky

Pro začátek vybereme zálohování souborů a ne "celého počítače". V novém okně můžete nadefinovat nejen konkrétní soubory a složky, které se mají zálohovat, ale stačí specifikovat jen typ souboru, například obrázky. Aplikace si je pak najde sama a zazálohuje. Zároveň nemusíte při každém nově vytvořeném adresáři a souboru znovu předefinovávat zálohovací pravidlo (pokud tedy nejsou nové soubory uvnitř adresáře, který je určen k zálohování).

Klepněte pro větší obrázek

Může zálohovat i typ souboru dle masky

Druhým krokem je zvolení názvu daného zálohovacího scénáře, můžete přidat i delší slovní popis a samozřejmě zvolit cílovou složku, kam bude záloha uložena.

Klepněte pro větší obrázek

Název, popis a místo pro uložení zálohy

Když už víme co a kam zálohujeme, zbývá určit kdy. Můžeme nastavit buď ruční spuštění zálohování a nebo určit rozvrh automatického zálohování. Kromě běžných parametrů jako je určení dnů v týdnu a času zálohování (a kolikrát za den má záloha probíhat) lze určit i další spouštěcí mechanismy. Záloha může být například provedena automaticky, jakmile je nainstalována nová aplikace, jakmile se přihlásí/odhlásí uživatel a nebo když množství dat, která byla na disk od poslední zálohy uložena, přesáhne nastavenou hranici.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Detailní nastavení spouštěcích mechanismů a rozvrhu automatického zálohování

Vytvořený zálohovací scénář se pak uloží do seznamu a takto si jich můžete vytvořit pochopitelně celou řadu. Poté již stačí jen čekat, až se zálohování samo spustí a nebo jej aktivovat ručně.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam vytvořených zálohovacích akcí

V rámci okna s probíhající zálohou pak máte možnost celou operaci zastavit, okno s průběhem skrýt a nebo také určit "prioritu zálohování". V případě, že na počítači pracujete a nechcete přenechat veškerý výkon procesu zálohování, stačí mu posuvníkem poněkud omezit zdroje.

Klepněte pro větší obrázek

Detail okna s probíhajícím zálohováním

Obnovení zálohy

Na záložce Recovery celkem logicky najdeme funkce pro obnovení zálohy. Jednak lze obnovit kompletní "počítač", druhou variantou je pak obnova souborů ze záloh. Obnovit lze samozřejmě i jednotlivé soubory, které si ze zálohy "vytáhnete".

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti pro obnovení zálohy

Třetí skupina Status pak slouží k prohlížení stavu zálohování, můžete nahlédnout i do logu událostí.

Zbývá nám projít nastavení programu. Na celkem pěti záložkách lze doladit některé další parametry. Můžete zvolit implicitní adresář pro ukládání záloh, nastavit standardní výkonnost (viz poznámka o možnosti určovat, kolik výkonu spolkne samotné zálohování), drobně upravit lze i chování ikony v hlavním panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Další možnosti nastavení programu

Poměrně zajímavá je záložka Notifications. Zde najdete seznam "míst", kam se logují události, které během zálohování nastávají. Mohou se ukládat do systémového logu událostí, ale také odesílat prostřednictvím e-mailu. Na poslední záložce pak najdete kategorie souborů (například obrázky, video), kam můžete prostřednictvím masky vložit další typy souborů a pochopitelně vytvářet i kategorie nové.

A co v případě velké nouze?

Netřeba zdůrazňovat, že zálohovat byste měli v ideálním případě na jiný fyzický disk, protože v případě havárie disku vám záloha na stejném médiu moc nepomůže. Může nastat i situace, že systém je již natolik poškozen (například vlivem řádění malware), že už ani nenastartuje. I v takovém případě musí být možnost, jak systém obnovit. K tomu slouží instalační CD, které je zároveň bootovací. Z něj lze nastartovat obnovovací program, načíst zálohu a obnovit systém klidně i na jiný fyzický disk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Bootování z instalačního CD  *  Prostředí záchranné aplikace je stejné jako ve Windows

Obnovovací utilita toho umí poněkud více. Je schopna obnovit systém i ze starších záloh z programu Norton Ghost. Můžete také procházet soubory na disku, zkontrolovat fyzický stav disku či provést antivirovou kontrolu. Jelikož může být virová databáze na instalačním CD již poněkud staršího data, můžete načíst i aktuální verzi například z jiného počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Procházení souborů na disku

K dispozici jsou i síťové utility pro nastavení připojení, součástí je i tenký klient pcAnywhere. Pro pokročilé jsou pak k dispozici i takové funkce, jako je obnova MBR ze zálohy, ruční editace tabulky rozdělení disku, můžete editovat soubor boot.ini a podobně.

Závěr

Norton Save & Restore je velmi komplexní zálohovací (a obnovovací) nástroj. Nadefinováním vlastních zálohovacích scénářů si můžete celý proces zálohování kompletně zautomatizovat a prakticky na něj zapomenout. Kromě klasického automatického zálohování v pravidelných časových intervalech lze nastavit i méně tradiční metody jako například start zálohování po každém nainstalování nové aplikace do systému. Díky všem těmto vychytávkám tak mohou být vaše data opravdu v bezpečí. Program lze zakoupit za cenu 60 euro.

Program k recenzi poskytlo české zastoupení společnosti Symantec.

Diskuze (30) Další článek: V roce 2007 půjde na podporu vysokorychlostního internetu 240 milionů korun

Témata článku: Video, Internet, Bezpečnost, Záloha, Vytvořený seznam, Ghost, Celý den, Pace, Systémový disk, Celý proces, Save, Běžný parametr, Kompletní editace, Instalační systém, Ruční ukládání, Kompletní systém, Poslední krok, Celý disk, Systémový program, Nor, Job, Připravený průvodce, Poslední aplikace, Záchranná operace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší