Norton Commander 2.0 CZ – Stojí za to?

Legendární program Norton Commander je konečně v konečné verzi 2.0 a dokonce i lokalizované. Vyplatí se skutečně návrat ke kořenům, nebo ho již jeho klony zdárně překonaly?
O nové verzi Norton Commanderu jsem již psal v době, kdy byly dostupné pouze betaverze. Nyní jsme dostali na recenzi celý balík a můžeme tak hodnotit, co skutečně dostanete za své peníze. Český NC je distribuován současně s polskou a ruskou jazykovou mutací, přibalen dostanete i NC 5.5 pro DOS v anglické, polské a ruské mutaci. Čeština je tedy jen pod Windows. Za vážný prohřešek pokládám přibalený anglický manuál. Nejen proto, že lokalizovaný produkt by si jej zasloužil, ale také proto, že anglickou verzi NC pro Windows, kterou jako jedinou popisuje, prostě v balíku vůbec nenajdete. Za ještě větší chybu bych označil dodanou anglickou nápovědu pro anglickou verzi. Když se něco lokalizuje, ať je to pořádně.

Z provedení verze pro Windows, na vás dýchne skutečně nostalgie starého DOSu. A to v dobrém i špatném. NC pochopitelně zachovává své staré klávesové zkratky, které byly úspěšně převzaty jeho klony, neškodilo by podle mne ale podpora pár kláves navíc. Už sem si prostě nějak zvykl, že klávesa Del maže soubory, v NC je to jen a pouze stará dobrá F8.

Každý klon Norton Commanderu pro Windows si dnes nedovolí přijít s takovým zobrazením seznamu souborů, který by neobsahoval ikony, pravý NC toto ovšem nedodržuje a zobrazuje soubory jako v DOSu – jen názvy bez ikonek. Pokud si nezapnete napevno velká písmena pro adresáře a malá pro soubory, nepoznáte ve stručném výpisu rozdíl mezi souborem a adresářem, pak ale nevyužijete malá a velká písmena ve jménech souborů. Na můj seznam nesplněných přání by si v Symantecu měli napsat také zobrazení celkového průběhu kopírování většího množství souborů. Nezajímají mne jednotlivé soubory, ale celkový objem dat.

Dobré věci zůstávají, nové přibývají
Nový Commander již má v sobě kvalitní podporu pro přístup přes FTP. Tuto vlastnost měl zatím jen Windows Commander, NC ho konečně dotahuje a stejně jako Windows Commander dovoluje více současných aktivních FTP připojení. Proti Windows Commanderu má blbuvzdornější kopírování souborů mezi různými FTP servery, nicméně kopírování mezi FTP servery putuje přes váš počítač. V českém Servant Salamanderu bude podpora FTP v právě připravované verzi.

Místem, kde Norton ještě konkurence nezaskočila je propojení počítači kabelem. I ve verzi pro Windows můžete propojit dva počítače přes kabel a přenášet soubory. Podobně šikovnou pomůckou je porovnávání souborů, které funguje i v hexa režimu. Například na hledání místa, kam ta hra ukládá vydělané peníze, je to ideální.

Něco navíc
NC 2.0 pro Windows není jen souborový manažer, dostanete s ním také plánovač úloh, kdyby vám nevyhovoval ten standardní v systému, a prohlížedlo okolních počítačů, kdyby vám nevyhovovalo to standardní v systému. Prostě věci co už máte, zde je máte jen trošku jinak zpracovány. Perličkou je spořič obrazovky s tradičními blikajícími hvězdami.

Současně s Nortonem pro Windows dostanete i vylepšenou anglickou verzi 5.5 pro DOS. U ní je nejvýznamnější změnou proti dřívějšku podpora dlouhých jmen souborů. Osobně mám raději verzi 3.0, která ještě obsahuje spartánská jednoduchá dialogová okna, nové barevné provedení oken mne moc nebere.

Vyplatí se?
Pokud bych měl hodnotit jen čistě windowsovou verzi, jsem na pochybách. Konkurence, která je levnější nebo zdarma, nabízí víc a lépe se ovládá. Zde se Symantecu nepodařilo rozumně zabodovat a uvést produkt, který by vyrazil klonům trumfy z ruky. Norton Commander pro DOS je stabilním produktem, kam se mu konkurence už moc netlačí – v DOSu moc nového nenajdeme. Nového Commandera lze doporučit těm, co dávají přednost DOSové verzi, nebo vyžadují, aby měli na krabičce Nortonovic Petra se založenýma rukama. Norton Commander 2.0 mi připadá spíše jako údržba tradice, než nový tah proti konkurenci.

Norton Commander 2.0 CZ
Cena: 1 295 bez DPH
kontakt: Cybex 05/45 24 01 10

Váš názor Další článek: Další dva PostFixy pro Windows NT jsou na světě

Témata článku: Windows, Sto, Velká hvězda, Salamander, Stará verze, Konkurence, Malá krabička, Dobré místo, Commander, Nor, Starý počítač, Nostalgie, Standardní verze, Tradiční režim, Špatná věc


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji