Northwoody 1,6A a 1,8AGHz - Koupě prvního čtvrtletí?

Poslední dobou se začíná čím dál tím víc mluvit o nových variantách procesoru Pentium 4 Northwood taktovaných na frekvenci 1,6 a 1,8 GHz. Tyto "Áčkové" procesory se již začaly prodávat i u nás. O co že jde? Že se někdo z Hillsboro snažil zatajit, jak zajímavý procesor se to dostal na trh?
Northwoody 1,6A a 1,8AGHz - Koupě prvního čtvrtletí?
Je obecně známé, že 7. ledna Intel uvedl na trh procesor Northwood - Pentium 4 vyráběné novou 0,13µm technologií a vybavené cache druhé úrovně o velikosti 512 kB. Tento procesor taktovaný na frekvenci 2 a 2,2 GHz se rázem stal nejrychlejším prodávaným x86 procesorem.

Protože datum uvedení mi bylo známé již asi od poloviny listopadu, ihned jsem zmíněného dne zamířil na developer.intel.com stáhnout si k právě uvedenému procesoru dokumentaci. Byl jsem velmi překvapen, když jsem na webu našel o jeden datasheet víc, než by tam měl být. A cože bylo jeho obsahem? Dokumentace k Northwoodu s nízkou spotřebou a frekvencemi pod 2GHz!

Proč Intel tyto procesory uvedl na trh? Oficiálně kvůli pokrytí trhu tzv. small form factor desktop, což jsou počítače dodávané v malých skříních a vyžadující zařízení s malou spotřebou (výkonné chlazení obvykle nelze kvůli malým rozměrům nainstalovat).

Klepněte pro větší obrázek

Pro "sub-45W TDP designs" jsou určeny tři procesory Northwood taktované na frekvencích 1,6, 1,8 a 2GHz. Tepelný výkon těchto procesorů je o dost nižší než je tomu u klasických Northwoodů 2 a 2,2GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto údaje stále reprezentují pouze typický tepelný výkon, ne maximum. V reálu je tedy rozdíl ještě o něco vyšší, zhruba 10 W. Ale je to vůbec možné? Ano, je. Každý procesor má jinou spotřebu kvůli nestálé kvalitě materiálu či jiným vlivům při výrobě. Po výrobě jsou čipy testovány a ty, které testem projdou, jsou označeny příslušnou frekvencí. Pomalejší Northwoody jsou tedy výběrové modely s nižší spotřebou.

A neoficiální důvod?

Troufám si tvrdit, že žádný výrobce procesorů by neuváděl modely nové generace s dvojnásobnou cache taktované na nižších frekvencích jen proto, aby pokryl trh small form factor. Intel samozřejmě má mnohem významnější důvod - neschopnost pokrýt trh! V čtvrtém čtvrtletí Intel zaznamenal enormní nárůst zájmu o Pentium 4, daný především Vánocemi a levnými čipsety jako i845. Bohužel pro Intel, poptávka byla taková, že jí nebylo možné dostatečně pokrýt a na někoho se prostě nedostalo (staré jádro Willamette má velmi velkou plochu 217 mm2, což značně snižuje výtěžnost). Rozhodnutí tedy bylo takové, že se jednoduše na trh dodá čip Northwood vyráběný novou technologií. Intel si to může dovolit, 0.13µm továren má dost a ty by zatím vyráběly jen 2 a 2,2GHz modely, což by nepokrylo jejich kapacitu.

Pokud se budeme bavit o dostupnosti a ceně těchto Pentií 4 1,6A a 1,8A, pak musím konstatovat, že již některé obchody u nás i v zahraničí (vím o jednom v Německu) začaly Northwoody nabízet a to za téměř stejné ceny, dokonce se můžete setkat s tím, že Northwood je levnější! Otázkou samozřejmě je, kolik těchto procesorů ve skutečnosti bylo vyrobeno nebo se vyrábí. Podle Specification Update je vyráběna jedna série 1,6A a po dvou sériích ostatních Northwoodů, což by teoreticky mělo znamenat velkou dostupnost 1,8A modelů a o něco horší u 1,6A.

Zajímavá koupě

V každém případě si ale myslím, že tyto procesory jsou velmi zajímavé. Stačí se podívat na náš článek o Northwoodu a uvidíte, kolik procent výkonu navrch lze získat díky větší cache. Druhým plusem, a dle mého názoru možná ještě důležitějším, je možnost přetaktování. Jedná-li se o výběrové čipy, je šance přetaktování poměrně značná. A stačí si to jen spočítat... 16x133 = 2133MHz.

PS: Dokumentace k těmto sub-45W TDP designs Northwoodům ze stránky Intelu po několika dnech od uvedení záhadně zmizela ;-).

Eagle

Diskuze (41) Další článek: Pravý čas na grafiku

Témata článku: První čtvrtletí, Velká série, Koupě, velké pokrytí, Malá dostupnost, Enormní nárůst, Nor, North, Čtvrť, Eagle, Čtvrtletí, Zajímavý trh


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk