Northwood, těší mě!

I firma Intel má své trumfy v rukávu. Právě tím největším je Pentium 4 s jádrem Northwood (Severní les). Chcete se dozvědět něco nového o novém Pentiu 4? Máme pro vás první fotky a informace. Neváhejte a čtěte!
Od uvedení prvního Pentia 4 s jádrem Williamette uběhl již více než rok. Přes velké očekávání si Pentia 4 nezískaly takový ohlas, po jakém by pánové z Intelu toužili. Důvodů bylo několik: velká pořizovací cena, nutnost velmi drahé desky s čipsetem i850 a RDRAM pamětmi, neadekvátní výkon (od nové generace procesorů se čekalo více) a silný tlak ze strany konkurenční AMD.   

Pentiu 4 trvalo půl roku než se začala prodávat opravdu masově. Tím největším motorem úspěch bylo zavedení nového čipsetu i845 s podporou SDRAM. Díky úspoře se začaly skládat počítače Pentium 4 s 512 MB RAM za 30 000 Kč, které se stávají hitem (avšak ne výkonnostním). S příchodem nového čipsetu, také přišla změna v podobě patice Socket 478.

Nyní Intel připravuje své zbrusu nové 0,13 mikron Pentium 4. Tento nový procesor, kódově označovaný jako Northwood, by se měl objevit nejpozději v lednu. Jako první by světlo světa měly spatřit modely na frekvencích 2,0 GHz a 2,2 GHz. Nejvýkonnější 2,2 GHz verze bude při svém uvedení stát 610 USD, což je zhruba 25 000 Kč. Nové Pentium 4 je oproti svému předchůdci vybaveno větší cache. Speciální microops cache je zvětšena z 8 KB na 12 KB (stejně jako Xeon - jádro Foster) a L2 se zdvojnásobena - z 256 KB na 512 KB. U 2,2 GHz verze bude propustnost L2 cache 56 GB/s. Další změnou je napětí procesoru - je sníženo na 1,475 V (stejná hodnota jako u nových 0,13 mikron Pentií III a Celeronů). Díky tomu bude procesor vyzařovat méně nadbytečného, ztrátového tepla (počítá se s snížením v řádech desítek procent). 

Připravil jsme si pro vás i první obrázek Northwoodu. Na první pohled se rozdíl nedá příliš poznat. Pokud  však zaměříte na červené kolečko (chcete-li elipsu), tak si můžete všimnou, že se změnilo značení - vyjadřující velikost L2 cache. 

Klepněte pro větší obrázek

V případě tohoto čipu se jedná o stepping A4 - tzn. velmi ranný. Byl to jeden z prvních Northwoodů, který byl vyroben. Frekvence tohoto kousku je také "pouhých" 1,8 GHz. Z důvodu velmi ranné verze se nedá tento procesor testovat, výsledky by byly zkreslené.

Klepněte pro větší obrázek 

Nové Pentium 4 by mělo pracovat na deskách se Socketem 478, ale zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno ani vyvráceno. Očekává se však, že se již brzy objeví verze Northwoodu s FSB frekvencí 533 MHz (možná již první Northwoody budou tuto FSB frekvenci podporovat - pokud ne, tak se bude jednat o velmi zajímavé procesory pro ladiče).

Čipsety určené přímo pro Pentium 4 Northwood by se měly objevit v první polovině příštího roku a budou to: i845E s podporou 533 MHz FSB a DDR SDRAM PC2700 pamětí a i850E, které bude mít také 533 MHz FSB a podporu pamětí DRDRAM PC1066.  

PCtuning komentuje:

Intel již konečně vydá Pentium 4 jak má být. Celá architektura NetBurst na, které jsou tyto procesory postaveny je určena na výrobní technologie pod 0,18 mikronu. Pravděpodobně se dočkáme odstranění neduhů, kterými trpěla "stará" Pentium 4 (zejména se sníží energická spotřeba procesoru). Bude se již jednat o opravdu plnohodnotnou Pentium 4 (Willamette byla také P4, ale měla pár vad na kráse). Po výkonnostní stránce to bude určitě zajímavý procesor, avšak nečekal bych nějaké velké rozdíly (v kancelářských aplikacích však očekávám znatelný růst výkonu díky obrovské L2 cache). Nejzajímavější věcí na tomto procesoru bude přetaktovatelnost. Díky nízkému napětí, vyspělé výrobní technologii a příchodu desek s podporou FSB 533 MHz (přetaktování pomocí FSB) se bude přetaktovávat "jedna báseň". Nebál bych se tvrdit, že se overclockerům již brzo povede dosáhnout frekvence 2,5 GHz. Tento procesor však bude mít jedno velké ale - a to cenu. Pro Američany je 600 USD snesitelných, avšak pro "chudého" čecha se jedná o předražený procesor. Když Northwoody zlevní, tak určitě v očích českého trhu stoupnou.

A co konkurence? AMD je ve střehu a připravuje se na Northwoody jak jenom může. Pro Athlony XP bude nový Northwood velmi silný soupeř. Možná se stane i "Athlon XP killerem". Polemizovat o tom je však předčasné. Je jen jasné, že již brzy se objeví i Thoroughbred, který bude novým Pentiím kontrovat. Již se těším až budu psát článek: Northwood versus Thoroughbred.

Když jsme u té konkurence, chtěl bych dodat, že i sám Intel si bude s Northwoodem konkurovat ve vlastních řadách. Pro Xeony bude Northwood velmi tvrdá konkurence.

 

Diskuze (40) Další článek: Vláda bude rokovat o vyvolávací ceně UMTS

Témata článku: Červené kolečko, Předražený procesor, Celá architektura, Nejzajímavější věc, Killer, North, Silná konkurence, Silný soupeř, Tvrdá konkurence, Nor, První motor, Nový objev, Výrobní jádro, Stejná hodnota


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu