Northwood, AthlonXP do zásobníků... pal!

Včera (7.1.2002 v 9:15 hod) byla oficiálně uvedena nová generace procesorů Pentium 4 postavená na bázi netrpělivě očekávaného jádra Northwood jež využívá 0.13 mikronovou polovodičovou technologii. Nová munice nese označení 2A GHz a 2.2GHz. Firma AMD odpověděla ještě tentýž den - do zásobníku byl nabit Athlon XP 2000+. Přinášíme vám žhavou recenzi z bojů na nejpředsunutější procesorové frontě - zpravodajové PCT jsou prostě všude první.
Northwood, AthlonXP do zásobníků... pal!

Na západní frontě... neklid

Nové Pentium 4 - Northwood inside!

7. ledna 2002 uvedla firma Intel dlouho očekávaná Pentia 4 s jádrem Northwood. Nové jádro je vyráběno 0.13 mikronovou technologií a obsahuje - ve srovnání se starým, 0.18µm jádrem Willamette dvojnásobně velkou interní zápisníkovou paměť druhé úrovně (tedy 512 KB L2 cache).

PCtuning komentuje: Z hlediska Intelu nejdůležitějším přínosem Northwoodu je přechod na polovodičovou technologii s vyšší hustotou integrace. Tímto se totiž "zabije několik much jednou ranou" - zmenšení polovodičových součástí dovoluje na stejnou plochu křemíkového plátu umístit více procesorů, "hustšímu" procesoru stačí nižší napájecí napětí - zároveň se tím snižuje i množství emitovaného tepla... a to zase dovolí "jít s frekvenci" mnohem výše, než by bylo možno se starým jádrem.


...schéma jasně ukazuje vyšší "plošnou výtěžnost" nových procesorů
(z jednoho wafferu lze takto vyrobit až o 30% více procesorů)

Startovací frekvence nových Pentii 4 jsou 2 GHz a 2.2 GHz. Pořizovací cena verze 2A GHz ("A" je písmenem odlišujícím jádro Northwood od "klasické" 2 GHz verze s jádrem Willamette) je 364 USD (13 000 Kč), 2.2 GHz Northwooda bylo možno v dobu uvedení zakoupit za 562 USD (20 000 Kč).

Tech talk

Jádro Northwood zcela vychází z dřívější architektury Pentii 4, z architektury NetBurst. O ni jsme psali již několikrát (viz. články o Pentiu 4), proto jen stručně v bodech: 

 • 20-ti stupňový rozklad instrukce (tzv. Hyper-pipeline technologie) dovoluje procesoru pracovat na velmi vysokých frekvencích, mírně se však snižuje výpočetní efektivita procesoru v případě výpočetně náročných úloh,
 • jsou obsažené dvě ALU jednotky pracující na dvojnásobné frekvenci jádra, jednotka FPU je pouze jedna,
 • oproti předchozí architektuře P6 (aka Pentium III) obsahuje NetBurst 144 nových instrukcí SSE 2,
 • místo L1 cache obsahuje Pentium 4 speciální Trace cache, která zrychluje práci s instrukcemi. Je složena z 12 000 micro-Ops buněk,
 • šířka interní sběrnice k L2 cache je 256-bitů, což zaručuje teoretickou datovou propustnost až 70.4 GB/s (u 2.2 GHz verze). Tato cache je nyní navýšená na 512 KB.
 • Front Side Bus (vnější sběrnice z procesoru) pracuje na frekvenci 100 MHz v QDR (Quadruple Data Rate) módu - to znamená, že data "pumpuje" taktem 400 MHz. V březnu - dubnu bychom se u nových Pentii 4 měli dočkat i rychlejší FSB sběrnice s efektivním taktem 533 MHz.

Od staršího Pentia 4 na bázi Willamette se Northwood liší pouze ve výše zmíněných bodech (větší L2 cache a Trace cache). Zajímavostí je integrována podpora Hyper - Threadingu, která je však vypnutá. Jedná se technologii, která dovoluje, aby se jeden fyzicky procesor choval jako dva. Tím se zvýší výkon ve specifických aplikacích až o 30 %. Škoda jen, že tato technologie je zapnutá jen u Xeonu s jádrem Prestonia. 

Procesor je v klasickém µPGA provedení s 478 piny (Socket 478).

1.2.
Pentium 4 v provedení mikroPGA - Socket 478
 malé pouzdro - velký chladič

Deska musí podporovat napětí 1,5 V - avšak to by měly zvládat všechny desky s touto patici (původním záměrem Intelu při přechodu na 478 pinovou patici bylo totiž připravit uživatele právě na... Northwood).

0.13 µm (130nm) výrobní technologie


...šíře brány (hradla) tranzistoru je nyní 70 nanometrů

Jedná se o proces s názvem P860, který využívá měděných metalických propojovacích vrstev (coppper interconnects) uvnitř jádra procesoru. Tranzistorové brány jsou nyní jen 70 nm široké. Díky této vyspělé technologii bylo možné 55 miliónů tranzistorů Northwoodu (i s 512 KB L2 cache) natěsnat na plochu o velikosti 146 mm2. Intelu zmenšení jádra přinese finanční úspory, protože při použití 300 mm wafferů je výrobní cena procesoru 55 USD (naproti 100 USD u Willamette).

AMD Athlon XP 2000+


AMD AthlonXP 2000+ (nově ve slušivém firemně-zeleném provedení) a Intel Pentium 4 2A GHz

Firma AMD právě uvádí Athlon XP s modelovým číslem 2000+ (číslo "2000+" označuje typ procesoru, nikoliv reálnou frekvenci jádra). Interní takt procesoru se u tohoto modelu vyšplhal na frekvenci 1.67 GHz. Předprodejní cena procesoru byla 340 - 360 USD (12 250 - 13000 Kč), oficiální je 339 USD (12 000 Kč).

Athlon XP 2000+ je po všech stránkách stejný jako jeho "XP" předchůdci (tedy procesory s jádrem Palomino). Nová výrobní série AGOGA je dobře přetaktovatelná.

Architektura Palomino "v kostce":
 • 10-ti stupňový rozklad instrukce,
 • 3x paralelní super-skalární FPU, tři super-skalární ALU jednotky,
 • obsahuje instrukční sadu 3DNow! Professional, která obsahuje i "Intelovskou" instrukční sadu SSE,
 • L1 cache je složená z datové a instrukční části (každá 64 KB). Celkově má L1 cache velikost 128 KB.
 • L2 cache má velikost 256 KB. Šířka sběrnice je 64-bitů, teoretická propustnost cache je 13,3 GB/s (u XPčka 2000+).
 • FSB Athlonů pracuje na taktu 133 MHz v DDR módu (efektivně 266 MHz).

Veškeré specifikace Athlonů jsou veskrze velmi dobře známy, proto je zbytečné se o nich dále sáhodlouze rozepisovat.

PCtuning komentuje: Mohlo by se zdát, že právě uvedený AthlonXP 2000+, typ který je "pouhým" pokračováním existující řady XP, nebude pro inovované Pentium 4 žádným konkurentem - opak je však pravdou. Současné AMD AthlonyXP patří - zejména co se týče výpočetního výkonu - mezi dnešní "TOP" procesory. Například dřívější typy 1800+ a 1900+ porážely tehdejší ekvivalentní Pentia 4 téměř ve všech testech - a to i přes to, že byly taktované nižšími frekvencemi.

Tepelné vyzařování

Vyzařování nadbytečného tepla je problém všech dnešních procesoru. Nový Northwood díky nové 0,13 mikron technologii neprodukuje tolik tepla jako jeho předchůdci s jádrem Willamette. Intel uvádí, že Northwood 2,2 W by měl při normální práci vyprodukovat 55 W tepla, avšak při extrémní zátěží se může množství vyzářeného tepla vyšplhat až na 70 W.

Athlon XP s frekvencí 1,667 GHz vyzařuje při obvyklé zátěži zhruba 62 W, v extrémích případech i 70 W.

Jak si můžete všimnout, tak i při přechodu na dokonalejší výrobní technologii stále Pentia 4 emitují poměrně velké množstív tepla. Zhruba stejně velké množství jako AMD Athlony XP.

Témata článku: Průzkum, Unreal Tournament, Tornado, Předprodejní cena, Side, Winzip, Athlon, Velká fronta, NWO, Velká zátěž, Medium, Zásobník, Pohon, CDex, Mate, North, PAL, Quake, Původní data, Výrobní technologie, Palomino, Killer, Media, Arena, Nová architektura


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk