Norsko podlehlo právnímu tlaku Ameriky ohledně DeCSS

Přesně před týdnem jsme tu psali o tlaku Spojených států na Ukrajinu. Nyní tu je oživení jedné staré kauzy a tím je oficiální obvinění norského autora DeCSS z neoprávněného průniku do majetku cizího subjektu.
Norsko podlehlo právnímu tlaku Ameriky ohledně DeCSS
Jon Johansen v roce 1999, když mu bylo 15 let, vytvořil program DeCSS odstraňující ochranu proti kopírování z DVD disků. Program vznikl v rámci Open Source projektu LiVid (Linux Video) pro přehrávání DVD disků na Linuxu, tedy v prostředí, kde žádný DVD přehrávač k dispozici nebyl. Účelem DeCSS je tedy zpřístupnění datových souborů s videodaty na DVD disku tak, aby se na ně dalo přistoupit libovolným dalším souborem, nebo aby šly zkopírovat na pevný disk.

Okolo DeCSS byla velmi dlouho mediální i právní přestřelka. Hlavní organizací, která se postavila za DeCSS, je tradiční EFF (Electronic Frontier Foundation). Nedávno soud zakázal internetovému magazínu 2600 zveřejnit DeCSS a to i ve formě odkazů na jiné weby. DeCSS bylo významným testem pro DMCA – americký zákon zakazující vývoj podobných programů. Norský občan Jon Johansen zatím tomuto americkému zákonu odolával, i když jej již MPAA – asociace filmových studií – obvinila z porušování obchodního tajemství. Tento návrh žaloby byl ale loni v listopadu odvolací soud zamítl s poukazem, že jedinci mají právo na získávání a odvozování informací dle prvního dodatku ústavy.

Minulý týden byl Jon Johansen obviněn norskou policií (hospodářskou kriminálkou) za vytvoření DeCSS. MPAA přitom kontaktovala norskou policii již před dvěma lety. To, že je autor obviněn až nyní, kdy je mu 18 let, tak nemusí s obviněním přímo souviset. Johansen by měl být souzen za proniknutí do zabezpečeného majetku jiné osoby za účelem získání dat, ke kterým nemá právo na přístup. Je to zřejmě nejbližší bod norského práva, kde by mohl být Johansen souzen, nicméně EFF poukazuje na fakt, že Johansen pronikl do svého majetku, ne do cizího. DeCSS má sloužit k přehrání vlastněných (ne cizích) DVD filmů na jiném operačním systému.

Vzhledem k již existujícímu osvobozujícímu rozsudku ohledně DeCSS je ale pravděpodobné, že i norský soud, který by měl být zahájen nejpozději letos v létě, Johansena osvobodí. Že se norská policie podřídila masivnímu tlaku amerických firem je jedna věc, pokud se mu podřídí i nezávislý soud, bude to již něco jiného.

Příběh DeCSS a jeho autora jistě vydá jednou na pořádný román, ohledně jeho zfilmování americkými filmovými studii dle skutečnosti však můžeme být velmi skeptičtí.

Diskuze (12) Další článek: Nová rubrika: kapesní počítače na Živě

Témata článku: Video, Open source, Norsko, Nejbližší bod, Tlak, Filmové studio, Nor, Libovolný bod, Podobný tlak, Americký film, DEC, Nezávislý film


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5