Přesně před týdnem jsme tu psali o tlaku Spojených států na Ukrajinu. Nyní tu je oživení jedné staré kauzy a tím je oficiální obvinění norského autora DeCSS z neoprávněného průniku do majetku cizího subjektu.
Jon Johansen v roce 1999, když mu bylo 15 let, vytvořil program DeCSS odstraňující ochranu proti kopírování z DVD disků. Program vznikl v rámci Open Source projektu LiVid (Linux Video) pro přehrávání DVD disků na Linuxu, tedy v prostředí, kde žádný DVD přehrávač k dispozici nebyl. Účelem DeCSS je tedy zpřístupnění datových souborů s videodaty na DVD disku tak, aby se na ně dalo přistoupit libovolným dalším souborem, nebo aby šly zkopírovat na pevný disk.
Okolo DeCSS byla velmi dlouho mediální i právní přestřelka. Hlavní organizací, která se postavila za DeCSS, je tradiční EFF (Electronic Frontier Foundation). Nedávno soud zakázal internetovému magazínu 2600 zveřejnit DeCSS a to i ve formě odkazů na jiné weby. DeCSS bylo významným testem pro DMCA – americký zákon zakazující vývoj podobných programů. Norský občan Jon Johansen zatím tomuto americkému zákonu odolával, i když jej již MPAA – asociace filmových studií – obvinila z porušování obchodního tajemství. Tento návrh žaloby byl ale loni v listopadu odvolací soud zamítl s poukazem, že jedinci mají právo na získávání a odvozování informací dle prvního dodatku ústavy.
Minulý týden byl Jon Johansen obviněn norskou policií (hospodářskou kriminálkou) za vytvoření DeCSS. MPAA přitom kontaktovala norskou policii již před dvěma lety. To, že je autor obviněn až nyní, kdy je mu 18 let, tak nemusí s obviněním přímo souviset. Johansen by měl být souzen za proniknutí do zabezpečeného majetku jiné osoby za účelem získání dat, ke kterým nemá právo na přístup. Je to zřejmě nejbližší bod norského práva, kde by mohl být Johansen souzen, nicméně EFF poukazuje na fakt, že Johansen pronikl do svého majetku, ne do cizího. DeCSS má sloužit k přehrání vlastněných (ne cizích) DVD filmů na jiném operačním systému.
Vzhledem k již existujícímu osvobozujícímu rozsudku ohledně DeCSS je ale pravděpodobné, že i norský soud, který by měl být zahájen nejpozději letos v létě, Johansena osvobodí. Že se norská policie podřídila masivnímu tlaku amerických firem je jedna věc, pokud se mu podřídí i nezávislý soud, bude to již něco jiného.
Příběh DeCSS a jeho autora jistě vydá jednou na pořádný román, ohledně jeho zfilmování americkými filmovými studii dle skutečnosti však můžeme být velmi skeptičtí.