Nokia vyrobila stomilióntý mobil!

Kdysi byli tři vyrovnaní, dnes se zřejmě houževnatí Finové dostávají do vedení. A Číňanům chtějí prodat půl miliardy mobilů!
Finská Nokia ohlásila, že vyprodukovala svůj stomilióntý mobilní telefon a ohlašuje velké, zatím ovšem ještě tajné zprávy pro příští rok. Nokia zřejmě ještě není prvním výrobcem na světě v celkovém počtu vyrobených telefonů (vede pravděpodobně Motorola), nicméně tvrdí, že v září letošního roku se stala první firmou na světě, která prodala za jediný týden jeden milión mobilních telefonů (dovedete si tu hromadu vůbec představit?).

Nokia je tradičně střídmá v předpovědích, což zřejmě pramení z proslulé finské skromnosti, nechuti přehánět a vypouštět bubliny. Firma ale provádí chytré kroky a především vyrábí vynikající výrobky, které se jí ovšem daří prodávat v některých zemích lépe, v některých hůře. Nokia proto tvrdí, že v roce 1999 bude pokračovat cestou akvizicí, aby si otevřela cestu na nové trhy – některé technologické, některé tržní. Šéf firmy Ollila tvrdí, že mu jde hlavně o dva trhy – Čínu a USA, což jsou dva vůbec největší trhy na světě. V Číně by měl podle Nokie narůst trh na 600 miliónů mobilních telefonů v roce 2050.

Živě komentuje: Nokia je jednoznačně nejoblíbenější značkou mobilů u nás a vyhrála anketu o Mobil Roku s takovým náskokem a ve všech kategoriích, až se to zdá být podezřelé. Faktem ale je, že tempo růstu firmy předstihuje oba hlavní konkurenty – švédský Ericsson i americkou Motorolu. Nokia má výbornou šíři záběru, určitě jednu z nejlepších na světě, na našem trhu vede určitě i díky preferovanému partnerství u Pegasu. Jaké další novinky může Nokia přinést, je nejasné: připomeňme například, že se asi před rokem diskutovalo o tom, že se spojí firmy Microsoft a Nokia! Pokud bych měl zkusit předpovídat, tak se domnívám, že Nokia začne přicházet se sérií počítačů (handheldů) vycházejících z filosofie mobilního telefonu; ostatně tomu napovídá zejména tento článek.

Váš názor Další článek: TweakUI aneb „hands-free“ přihlášení do Windows 98 (VIII.)

Témata článku: Microsoft, Mobilní telefon, Nokia, Mobilní telefony z číny, Jediná cesta, T mobile mobilní telefony, Mobilní telefony nokia 225, Pegasus, Mobilní trh, Sto, Nejlepší cesta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů