Artemis | Nokia

Nokia vyhrála kontrakt NASA a postaví na Měsíci LTE síť pro jeho první obyvatele

Smělý program NASA Artemis, který má během několika příštích let dostat Američany zpět na povrch Měsíce, pokračuje i přes nejistou budoucnost financování kvůli pandemii koronaviru, která nejvíce zasáhla právě USA.

NASA před pár dny zveřejnila několik partnerů ze soukromého sektorů, kteří mají vyvinout nejnutnější technologie pro výstavbu trvalé měsíční základny. Ta by se měla stát výchozím bodem pro pozdější cesty k Marsu.

Termín je přitom šibeniční. Američané by se alespoň v nějaké formě měli vrátit na Měsíc už v roce 2024.

V seznamu figurují známá jména jako třeba společnost SpaceX, která se společně s ostatními bude zabývat dopravou, neméně zajímavý je ale i pohled na firmy, které mají řešit problémy budoucí mise na měsíčním povrchu. Tedy zdroje energie, skladování materiálu atp.

Nokia postaví mobilní síť

14 milionů dolarů zde připadlo americké pobočce finské Nokie, která má za tyto drobné vyvinout, a teď se posaďte, měsíční LTE/4G. Firma by měla na Měsíci skutečně postavit podobný komunikační systém, který známe ze Země. Snad jen s tím rozdílem, že by měl mít větší dosah a měl by být maximálně robustní oproti kosmickému záření. To by neměl být problém, konečných uživatelů totiž bude jen pár. Žádná plná Letná.

Klepněte pro větší obrázek
Úkol pro Nokii od NASA

Později s více detaily přispěchala přímo Nokia, která potvrdila, že se bude jednat v podstatě o klasickou terestriální síť složenou z BTS stanic a poslouží pro komunikaci přímo na měsíčním povrchu mezi posádkami na různých místech.

O komunikaci mezi Zemí a Měsícem se pak přirozeně postará datová páteř na jiné technologii. V každém případě, nelze než doufat, že první astronauty po přistání nebude trápit FUP a dostanou vhodný mobilní balíček.

Amerika se chce vrátit na Měsíc. Podívejte se na propagační upoutávku:

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (14) Další článek: Vesmírná technika: Sonda Trace Gas Orbiter krouží okolo Marsu. Zkoumá jeho atmosféru

Témata článku: Technologie, SpaceX, Artemis, Země, USA, Mars, Mobility, Měsíc, Nokia, LTE, New Releases, EAF, Měsíční povrch, Tipping, Letná, NASA Artemis, NOK, Kontrakt, FUP, Amerika, PovrchSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Ztracený iPhone se dá vysledovat, i když má vybitou baterii. Díky energetické rezervě umí i další věci

Ztracený iPhone se dá vysledovat, i když má vybitou baterii. Díky energetické rezervě umí i další věci

** Víte, že některé funkce iPhonu lze využívat i po vybití baterie? ** I když se telefon vypne, NFC či UWB funguje dál ** S vybitým telefonem tak lze platit nebo ho vytrackovat

Martin Miksa
BaterieNFCiPhone
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware