Artemis | Nokia

Nokia vyhrála kontrakt NASA a postaví na Měsíci LTE síť pro jeho první obyvatele

Smělý program NASA Artemis, který má během několika příštích let dostat Američany zpět na povrch Měsíce, pokračuje i přes nejistou budoucnost financování kvůli pandemii koronaviru, která nejvíce zasáhla právě USA.

NASA před pár dny zveřejnila několik partnerů ze soukromého sektorů, kteří mají vyvinout nejnutnější technologie pro výstavbu trvalé měsíční základny. Ta by se měla stát výchozím bodem pro pozdější cesty k Marsu.

Termín je přitom šibeniční. Američané by se alespoň v nějaké formě měli vrátit na Měsíc už v roce 2024.

V seznamu figurují známá jména jako třeba společnost SpaceX, která se společně s ostatními bude zabývat dopravou, neméně zajímavý je ale i pohled na firmy, které mají řešit problémy budoucí mise na měsíčním povrchu. Tedy zdroje energie, skladování materiálu atp.

Nokia postaví mobilní síť

14 milionů dolarů zde připadlo americké pobočce finské Nokie, která má za tyto drobné vyvinout, a teď se posaďte, měsíční LTE/4G. Firma by měla na Měsíci skutečně postavit podobný komunikační systém, který známe ze Země. Snad jen s tím rozdílem, že by měl mít větší dosah a měl by být maximálně robustní oproti kosmickému záření. To by neměl být problém, konečných uživatelů totiž bude jen pár. Žádná plná Letná.

Klepněte pro větší obrázek
Úkol pro Nokii od NASA

Později s více detaily přispěchala přímo Nokia, která potvrdila, že se bude jednat v podstatě o klasickou terestriální síť složenou z BTS stanic a poslouží pro komunikaci přímo na měsíčním povrchu mezi posádkami na různých místech.

O komunikaci mezi Zemí a Měsícem se pak přirozeně postará datová páteř na jiné technologii. V každém případě, nelze než doufat, že první astronauty po přistání nebude trápit FUP a dostanou vhodný mobilní balíček.

Amerika se chce vrátit na Měsíc. Podívejte se na propagační upoutávku:

Diskuze (14) Další článek: Vesmírná technika: Sonda Trace Gas Orbiter krouží okolo Marsu. Zkoumá jeho atmosféru

Témata článku: Technologie, SpaceX, Země, Mars, Artemis, Měsíc, USA, Mobility, Nokia, LTE, Měsíční povrch, FUP, Kontrakt, Letná, Amerika, Povrch


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 145

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu