Týden mobilně | Nokia | Fotografování

Nokia 9 Pureview: Pětifoťák potěší hračičky, cena všechny ostatní

V uplynulých dnech se na českém trhu začal prodávat zatím nejvyšší letošní model Nokia 9 Pureview. Jak ale výrobce podotýká, nejedná se o vlajkový model v pravém smyslu – tím nadále zůstává Nokia 8.1. „Devítka“ je určená hlavně nadšencům do mobilní fotografie, kteří si následně vyhrají s úpravou fotek.

O hardwaru zařízení toho bylo napsáno už hodně – stručně řečeno jde o výbavu vlajkových lodí z loňského roku. To ale Nokii 9 nijak zásadně nedegraduje a vzhledem k české prodejní cenovce 16 tisíc korun je to zajímavá alternativa k nejvybavenějším, ale zároveň i nejdražším top smartphonům.

Na Nokii 9 se nám moc líbí její zpracování a čistý design. Dosud se nikomu nepodařilo zapustit všechny čočky fotoaparátu do těla tak elegantním a ladným způsobem. Telefon má pravda tu výhodu, že čočky jsou všechny stejně velké a když se postaví do šestiúhelníku (spolu s diodou blesku a ToF senzorem), vypadá to skvěle.

OLED bez výřezu a bezdrátové dobíjení

Naopak nevýhodou čoček zarovnaných se zády je skutečnost, že se o to více umazávají, protože po nich nevědomky stále přejíždíte prsty. Před každým fotografováním je proto nutné celou oblast dobře vyleštit. To platí nakonec o celých skleněných zádech, která jsou k okrajům zakřivená a jsou přímo magnetem na otisky.

První dojmy na videu z MWC 2019 v Barceloně:

Přední displejová část je naopak rovná, neobsahuje žádný ošklivý výřez a nevelké rámečky okolo displeje jsou barevně sladěny se zbytkem telefonu. Použitý P-OLED je se svým 2K rozlišením na šestipalcové diagonále krásně jemný a má dobré barevné podání. Optická čtečka otisků je vestavěná přímo do skla displeje a je nutné si na ni trochu zvykat – technologie je zatím o poznání pomalejší než u čteček mimo plochu displeje.

Telefon je vyroben v kombinaci kovu a skla a díky tomu, že není přerostlý, dobře se drží v ruce. Splňuje stupeň krytí proti vodě a prachu IP67. Voděodolnosti padl za oběť 3,5mm jack. Další výtka směřuje k faktu, že vnitřní úložiště 128 GB nelze rozšířit paměťovou kartou. Tělo kryje odolné sklo Gorilla Glass 5 a funguje i bezdrátové dobíjení Qi.

[CatalogBox Mobily - Nokia 9 PureView : 53716]

Hlavní radostí smartphonu je fotoaparát. Umí fotit do RAWu, zároveň snímá v několika úrovních hloubky ostrosti a následně s fotkami umožňuje mnoho dodatečných úprav rovnou v telefonu. Při pořízení prvních několika snímků jsme ještě v telefonu neměli finální software, proto si závěrečný verdikt k fotoaparátu necháme až do recenze, ale už teď je zřejmé, kde jsou jeho silné stránky – přirozené podání barev, dobrá kresba a zejména vynikající dynamický rozsah (HDR).

Absenci stabilizace obrazu foťák částečně nahrazuje trojicí monochromatických senzorů, které slouží primárně k zachycení více světla do snímku. Díky nim také vypadají velmi pěkně černobílé snímky, které vznikají nativním způsobem a nikoli vyfocením na RGB senzor a jejich následným odbarvením jako u většiny jiných smartphonů. Noční režim by měla vylepšit aktualizace softwaru, která v těchto dnech na Nokii 9 Pureview míří.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoom u Nokie 9 Pureview není bezztrátový – vniká digitálním výřezem z velkého množství obrazových dat
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní síla fotoaparátu tkví v širokém dynamickém rozsahu scény (HDR)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zdařilé je také ostření na různá místa ve scéně, měnit je můžete i dodatečně
Klepněte pro větší obrázek
Makro
Diskuze (20) Další článek: NASA odhalila, proč dva klimatické satelity skončily v oceánu – dodavatel falšoval výsledky testů

Témata článku: Video, HDR, Týden mobilně, Nokia, Fotoaparát, Smartphone, Fotografování, Gorilla Glass, ToF, Čočka, Barcelona, Výřez, Displej, Hračička, Bezdrátové dobíjení, Senzor, Telefon


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor