Nokia 500XA: plochý a hlasitý

Recenze patnáctipalcového LCD monitoru Nokia, který si klidně můžete pověsit i na zeď.
Cena patnáctipalcových displejů se dostává téměř až k hranici 30 tisíc (odpovídá ceně cena slušného 19palcového CRT-monitoru s viditelnou úhlopříčkou od 17,9–18"). Přitom rozdíl mezi cenou multimediálního LCD- -panelu a téhož panelu bez tohoto vybavení může být velmi zanedbatelný (ovšem najdou se výjimky: 15" LCD-panel Philips Brillance 151AX s reproduktory pořídíte za 32 750 Kč bez DPH, zatímco také 15" LCD-panel Sony CPD-L150 bez reproduktorů pořídíte za cenu o 20 tisíc vyšší).

O své místo mezi LCD-monitory se jistě popere i 15palcová Nokia 500XA, jež vyniká především vestavěným zvukovým stereosystémem se zabudovaným zesilovačem a reproduktory. Ty doprovází interní mikrofon, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon.

Ukřižovaný
Uživatelé minima volného prostoru s nadšením uvítají možnost pověsit displej na zeď, takže neobsadí žádné místo na stole. „Ukřižování“ lze docílit vtipně řešeným podstavcem. Z něho vyčnívají dvě ocelové tyče se zářezy, díky nimž můžete mít displej v několika různých výškových úrovních a tím pádem jej také jednoduše a lehce vysunout a pověsit. Naklonit jej lze v rozmezí od 35 do 95°, což považuji u LCDček za velmi slušné rozpětí.

NaviKey přichází z monitorů
Prakticky u všech LCD a CRT-monitorů Nokia najdete k ovládání OSD-menu kolečko nazývané NaviKey. Co se týče nabídky OSD, to se od předchozích monitorů Nokia mírně liší. Přestože je OSD-menu poněkud chudší, což vyplývá z vlastností LCD-panelu (neexistuje geometrie, konvergence, moiré apod.), nebrání to nastavení displeje k všeobecné spokojenosti uživatele.

Trochu nepříjemná byla delší konfigurace panelu, pokud šlo o nastavení jasu, kontrastu, sytosti a vyvážení barev; alespoň oproti displejům recenzovaných v minulých měsících. Na druhou stranu – takové nastavení se dělá jen jednou.

Závěrečná modlitba
Nokia 500Xa má ovšem jednu nevýhodu: platíte za značku. Pokud máte zaplatit 32 tisíc za podobný displej od Philipsu nebo 50 990 Kč za tuto hezkou Nokii, pořádně si to rozmyslíte.

15" LCD-panel s možností pověsit jej na zeď
Nokia 500Xa
Zdroj: Agora plus, a. s., Brno
Telefon: 05–43 42 34 11
Cena: 50 990 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: TFT-displej s úhlopříckou 15,1", maximálním rozlišením 1024×768 pixelů, váha 7 kg
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Už se ví, kolik zaplatíte za Office 2000!

Témata článku: Nokia, Nepříjemná vlastnost, Agora, Hlas, Vestavěný mikrofon, Maximální jas, Zesilovače, Interní mikrofon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší