Nokia 500XA: plochý a hlasitý

Recenze patnáctipalcového LCD monitoru Nokia, který si klidně můžete pověsit i na zeď.
Cena patnáctipalcových displejů se dostává téměř až k hranici 30 tisíc (odpovídá ceně cena slušného 19palcového CRT-monitoru s viditelnou úhlopříčkou od 17,9–18"). Přitom rozdíl mezi cenou multimediálního LCD- -panelu a téhož panelu bez tohoto vybavení může být velmi zanedbatelný (ovšem najdou se výjimky: 15" LCD-panel Philips Brillance 151AX s reproduktory pořídíte za 32 750 Kč bez DPH, zatímco také 15" LCD-panel Sony CPD-L150 bez reproduktorů pořídíte za cenu o 20 tisíc vyšší).

O své místo mezi LCD-monitory se jistě popere i 15palcová Nokia 500XA, jež vyniká především vestavěným zvukovým stereosystémem se zabudovaným zesilovačem a reproduktory. Ty doprovází interní mikrofon, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon.

Ukřižovaný
Uživatelé minima volného prostoru s nadšením uvítají možnost pověsit displej na zeď, takže neobsadí žádné místo na stole. „Ukřižování“ lze docílit vtipně řešeným podstavcem. Z něho vyčnívají dvě ocelové tyče se zářezy, díky nimž můžete mít displej v několika různých výškových úrovních a tím pádem jej také jednoduše a lehce vysunout a pověsit. Naklonit jej lze v rozmezí od 35 do 95°, což považuji u LCDček za velmi slušné rozpětí.

NaviKey přichází z monitorů
Prakticky u všech LCD a CRT-monitorů Nokia najdete k ovládání OSD-menu kolečko nazývané NaviKey. Co se týče nabídky OSD, to se od předchozích monitorů Nokia mírně liší. Přestože je OSD-menu poněkud chudší, což vyplývá z vlastností LCD-panelu (neexistuje geometrie, konvergence, moiré apod.), nebrání to nastavení displeje k všeobecné spokojenosti uživatele.

Trochu nepříjemná byla delší konfigurace panelu, pokud šlo o nastavení jasu, kontrastu, sytosti a vyvážení barev; alespoň oproti displejům recenzovaných v minulých měsících. Na druhou stranu – takové nastavení se dělá jen jednou.

Závěrečná modlitba
Nokia 500Xa má ovšem jednu nevýhodu: platíte za značku. Pokud máte zaplatit 32 tisíc za podobný displej od Philipsu nebo 50 990 Kč za tuto hezkou Nokii, pořádně si to rozmyslíte.

15" LCD-panel s možností pověsit jej na zeď
Nokia 500Xa
Zdroj: Agora plus, a. s., Brno
Telefon: 05–43 42 34 11
Cena: 50 990 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: TFT-displej s úhlopříckou 15,1", maximálním rozlišením 1024×768 pixelů, váha 7 kg
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Už se ví, kolik zaplatíte za Office 2000!

Témata článku: Nokia, Maximální jas, Nepříjemná vlastnost, Hlas, Zesilovače, Agora, Vestavěný mikrofon, Interní mikrofon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů