NoDelete 1.5: Ohlídejte si důležité soubory!

Už se vám někdy stalo, že jste smazali nějaký důležitý soubor a poté jste ještě v zápalu pečlivosti vysypali Koš?
Už se vám někdy stalo, že jste smazali nějaký důležitý soubor a poté jste ještě v zápalu pečlivosti vysypali Koš? S časem, který uplynul od smazání souboru, exponenciálně klesá šance na jeho opětovné získání zpět. Přitom stačilo tak málo - dávat si trošku pozor a milý soubor mohl spokojeně odpočívat na vašem disku. Dnes vám představíme program s všeříkajícím názvem NoDelete, který může působit jako účinná prevence před podobnými chybami.

Princip je vcelku jednoduchý, takže jeho pochopení nebude činit problémy ani úplným začátečníkům. K dispozici máte tři stupně ochrany, které můžete aplikovat až na 510 různých souborů. První stupeň chrání soubor před smazáním, přejmenováním nebo přesunutím, ovšem umožňuje jeho čtení, kopírování a modifikaci. Druhý stupeň zamezuje smazání, přejmenování, přesunutí a modifikaci a povoluje pouze kopírování a otevření ke čtení. Třetí, nejpřísnější zabezpečení, blokuje úplně vše - takto chráněný soubor není možné mazat, přejmenovávat, přesouvat, upravovat a dokonce ani číst či kopírovat. To se hodí například pokud chcete ochránit systémové nebo citlivé soubory před příliš zvídavými uživateli.

NoDelete běží jako služba na pozadí, takže jej není možné odstavit přes správce běžících úloh klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+Delete.

Instalace je trošičku kostrbatá (nejprve je nutné spustit extrakci samorozbalovacího archivu a poté samotný setup.exe) a jistě by se dala udělat lépe, nicméně v tomto případě nejde o příliš závažný nedostatek.

Po restartu počítače se v System tray vedle ukazatele hodin objeví ikonka připomínající dopravní značku "zákaz vjezdu", přes kterou je možné vyvolat okno programu. Ovládání je sice poněkud netradiční, nicméně si jistě velice rychle zvyknete. Pokud chcete zapnout ochranu nějakého souboru, musíte nejprve otevřít Průzkumníka, po něm okno NoDelete, pomocí přepínače zvolit požadovaný stupeň ochrany a nakonec přetáhnout ikonu nad okno se seznamem chráněných souborů. Stupeň ochrany je možné dodatečně změnit tak, že označíte soubor a přepínačem zvolíte jinou hodnotu.

Šikovná je možnost zabezpečení programu heslem, takže jej lze použít například na firemních počítačích, kde je nutné zamezit přístupu nebo manipulaci s některými soubory. Ochranu heslem zapnete přes menu File-NoDelete Password Protection.

Kromě toho je připraven i průvodce, kterého vyvoláte přes menu File-NoDelete System Wizard. Tím se zobrazí okno s pěti zatržítky, jimiž můžete zablokovat přístup k zástupcům v Ovládacích panelech, k příkazové řádce, systémovým souborům a zakázat modifikaci, mazání nebo přemístění spustitelných a systémových souborů Windows, čímž můžete výrazně omezit vliv uživatele na pády systému. Zajímavostí je také možnost zablokování zástupce, datového souboru a dokumentace samotného NoDelete, čímž zajistíte, že uživatel nebude mít žádnou možnost s programem manipulovat.

Celkově vzato nabízí NoDelete dostatečnou kontrolu nad přístupem k vybraným souborům, které může chránit před nechtěnou manipulací, úmyslným poškozením a částečně také před viry a dalšími škodlivými programy. Jestliže tedy chcete bezpečné prostředí pro svůj systém a dokumenty, může být tato utilitka pro vás ideální. Jistě potěší i cena - NoDelete je totiž šířen úplně zdarma.

Minimální požadavky: Windows 9x, 16 MB operační paměti. Freeware, Download, velikost: 1,39 MB

Diskuze (6) Další článek: Nový virus pro Windows 2000 pochází z České republiky

Témata článku: Windows, Download, Důl, Účinná prevence, Ctrl + Alt + Delete, Druhý stupeň, Systémový program


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 28

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny