Noctua NF-P12: vítr do skříně levně a tiše

13. listopadu 2007
test flash IE SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Společnost Noctua se velice rychle proslavila svými tichými ventilátory. Její čerstvou novinku jsme si nemohli nechat ujít.
Kapitoly článku

Je tomu o něco déle než jeden rok, kdy jsme na našich stránkách testovali první ventilátor tehdy ještě celkem neznámé společnosti Noctua. Už v té době bylo jasné, že jde o výjimečný počin – navzdory vysoké ceně se s nimi vedle obrovské konkurence dokázala Noctua prosadit a udělat si dobré jméno.

Hlavní nevýhodou NF-S12 byla zároveň jeho největší přednost – oproti rámečku ventilátoru výrazně menší rotor s malou plochou lopatek. Díky tomu je NF-S12 velmi tichá, ale jak se dá čekat, oproti klasické konstrukci nedokáže stejně bravurně tlačit či tahat vzduch v případě, že se mu do cesty postaví překážka. Proud vzduchu, který ventilátor NF-S12 vyfukuje, je širší a hůře usměrněný. Konstruktéři ze společnosti Noctua si byli nejspíš této vlastnosti sami vědomi, možná ke vzniku další novinky pomohla i jiná věc – totiž že většina konkurenčních společností má v nabídce jen klasické či mírně modifikované ventilátory, které jsou kompromisem mezi výkonem a hlučností. Byla tak ideální příležitost přijít s něčím, čím se opět mezi ostatními vyšvihnou. A tím je nejspíš nová stodvacítka NF-P12, která v sortimentu výrobce starší supertichý NF-S12 krásně doplní.

 ParametryNF-P12 NF-S12 
rozměry120×120×25 mm120×120×25 mm
ložiskaSSO-BearingSSO-Bearing
geometrile lopatekNine Blade Design with VCNStraight-Blade-Design
otáčky (+/- 10%)1 300 ot./min1 200 ot./min
otáčky s L.N.A. (+/- 10%)1 100 ot./min600 ot./min
otáčky with U.L.N.A. (+/- 10%)900 ot./min 
průtok vzduchu92,3 m³/h81 m³/h
průtok s L.N.A.78,5 m³/h41 m³/h
průtok s U.L.N.A.63,4 m³/h 
hlučnost19,8 dB(A)17 dB(A)
hlučnost s L.N.A.16,9 dB(A) 
hlučnost s U.L.N.A.12,6 dB(A)< 6* dB(A)
statický tlak1,68 mm H²O 
statický tlak s L.N.A.1,43 mm H²O 
statický tlak s U.L.N.A.1,21 mm H²O 
spotřeba1,08 W1,44 W
proud0,09 A0,12 A
rozsah napájení12 V4-13 V
MTBF> 150 000 h> 150 000 h
příslušenstvíUltra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.)Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.)
Low-Noise Adaptor (L.N.A.)čtyři gumové trny
čtyři gumové trny3:4-pin redukce
3:4-pin redukcečtyři šrouby
4 šrouby 
záruka6 let6 let

Její největší předností má být oproti převážné většině ostatních ventilátorů to, že je díky konstrukci schopná dosahovat vyššího statického tlaku. K čemu to může být dobré? Když se podíváte na konstrukci dnešních špičkových chladičů, je zřejmé, jaký je trend. Výrobci jsou u pasivů limitováni vnějšími rozměry a tak to, co nemohou nahonit na velikosti, musí dohnat zhušťováním žeber – jiná možnost, jak zvýšit účinnou chladící plochu není. To ale také nejde donekonečna – čím hustší žebra jsou, tím je obtížnější skrze ně vzduch protlačit. V jistém okamžiku může být takový chladič méně efektivní, protože se přes něj kvůli odporu nedostane tolik vzduchu, jako by tomu bylo v případě, že by měl žebrování řidší. Právě majitelé podobných a většinou ne příliš levných chladičů jsou nejspíš ti, na které se chtěla Noctua další novinkou zaměřit. Obdobné je to i v případě, že ventilátor, který je schopný dosahovat vyššího statického tlaku, posadíte před či za jinou překážku, která se ve skříních objevuje – totiž k prachovému filtru – dosáhnete lepších výsledků, než u ventilátorů klasické konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Balením, ani dodávaným příslušenstvím, se Noctua od svých předcházejících produktů prakticky neliší, snad až na to, že tentokrát je na krabici o něco sdílnější a chlubí se všemi „triky“, které by jí měly dopomoci k dobrým výsledkům. Uvnitř najdete krom ventilátoru i obvyklé příslušenství tohoto výrobce – čtveřici gumových trnů, šroubky, na rozdíl od NF-S12 jsou přiložené dvě redukce – L. N. A a U. L. N. A, které snižují otáčky ventilátoru z původních 1 300 na 1 100 a 900 otáček za minutu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vlevo starší NF-S12, vpravo pak testovaná novinka
Klepněte pro větší obrázek
Redukce s černým konektorem snižuje rychlost na 1100 ot./min, modrá na 900 ot./min 

Témata článku: Sta, Rotor, Stem, Výkonný ventilátor, Ticho, Vítr, Test

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší