Noctua chystá novou vlajkovou loď a 140mm ventilátory

Noctua chystá spoustu novinek – výkonný chladič s novým 140mm ventilátorem a PWM regulací. Majitele starších chladičů potěší vylepšenými montážními kity také pro chystaný Core i5.

Tempo, jakým rakouská Noctua vypouštěla dosud novinky, bylo zatím spíš vlažnější. Na Computexu teď ale předvedla najednou hned několik nových nebo inovovaných produktů, které by se v brzké době měly objevit v obchodech.

Podržte se, Noctua chystá novou revizi stávajících ventilátorů s podporou PWM regulace. Přestože si v oboru chlazení vydobyla pověst inovátora, u svých ventilátorů snad až nepochopitelně dlouho nepodporovala PWM regulaci. Nakonec prý ale podlehla tlaku zákazníků dožadujících se ventilátorů s PWM regulací a v brzké době se dočkáme nové revize 12cm ventilátorů NF-P12, které už budou vybavené čtyřpinovým konektorem. Podporu PWM regulace má dostat do vínku i připravovaný 14cm ventilátor NF-P14. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ano, Noctua se chystá vyřešit i další restík, který v oblasti výkonného chlazení má. V dražších skříních se pomalu stávají standardem 14cm systémové ventilátory, které výrobce neměl v nabídce. Vyřeší to právě model NF-P14. Soudě dle fotografií nejde na rozdíl od většiny modelů výrobce o originální návrh, ale jen mírně zvětšenou NF-P12. Design ventilátoru včetně tvaru lopatek a rozmístění výřezů měnících zvukový projev ventilátoru zůstává stejný, jako u menšího modelu NF-P12, došlo jen k mírnému prodloužení lopatek. Nová stočtyřicítka má minimalistický rámeček, pozitivní také je, že výrobce dodržel stejnou rozteč montážních otvorů, jakou mají klasické 120mm ventilátory.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s novými ventilátory se objeví i nová revize nízkého výkonného chladiče NH-C12P SE 14 se 14cm ventilátorem s PWM regulací.

Klepněte pro větší obrázek

Spíše malou hrstku rozmlsaných majitelů workstationů osazených Xeony potěší nové revize chladičů NH-U12DX 1666 a NH-U9DX 1366 pro Xeon 5500.

Klepněte pro větší obrázek

Nová vlajková loď na obzoru

Přestože je NH-U12P stále velmi populární, u přetaktovaných výkonných čtyřjáder už za nejvýkonnější konkurencí trochu ztrácí. Možná to cítil i sám výrobce, který se u zatím poslední revize chladiče NH-U12P SE1366 pro Core i7 rozhodl zvýšit výkon přibalením druhého ventilátoru (nechápejte to špatně, mluvím o přetaktovaných procesorech. NH-U12P stále trumfne řadu chladičů, které výrobci prezentují jako supervýkonné modely navržené pro Core i7). Definitivním řešením by měl být chystaný model NH-D14, NF-P14. Objevilo se zatím jen pár fotek, prozrazují toho ale překvapivě celkem hodně.

 Klepněte pro větší obrázek

U druhé a třetí revize pasivu NH-U12 (s poniklovanou základnou a výkonnějším ventilátorem NF-P12) kvůli zlepšení kompatibility s pamětmi začínalo žebrování o něco výš a snížil se počet žeber. U chystaného modelu počet žeber opět narostl. I když by se podle fotek na Techpowerup chtělo říci, že to vypadá, že se žebrování posunulo zase o kousek výš, nedá se to bohužel s jistotou potvrdit.

Obejdeme se bez brusky?

Ani u NH-U12P to s vylepšenou kompatibilitou s pamětmi není bůhví jak dobré. U desek pro Core i7 výrobci často nacpali hned šestici slotů tam, kde dříve bývaly čtyři, aniž by přepracovali rozložení komponent. Může se nakrásně stát, že výkonné paměti s větším pasivem v kombinaci s řadou výkonných chladičů do některých slotů na desku nenacpete.

Klepněte pro větší obrázek 

U stávajícího modelu se to ještě dá řešit tím, že ventilátor, který s pamětí koliduje, posadíte výš (tedy pokud to dovolí bočnice). Chladiče s ventilátorem uprostřed jsou ale širší a tam, kde má klasický koncept ventilátor, mají žebrování, se kterým už si neporadíte jinak než pilkou či bruskou.

Nejsmutnější na tom je, že výrobci chladičů při konstrukci nepřemýšlí nad tím, že si podobný chladič pořídí člověk pro výkonný počítač (tedy Core i7 s šesti sloty) osazený výkonnými pamětmi, u kterých velké pasivy v poslední době frčí.

Asi si spočítáte, že přibyly hned dvě 6mm heatpipe. Přední ventilátor je klasická stodvacítka (tedy dovybavená PWM regulací), uprostřed je nová stočtyřicítka. Přepracované jsou spony pro uchycení ventilátoru, které by už nemusely tolik deformovat krajní žebra.

Samolepící antivibrační silikonové pásky nahradily větší silentbloky zasunuté v připravených zářezech.

Pohodová montáž díky SecuFirm2

Nové chladiče jsou stejně jako poslední revize NH-U12P pro Core i7 vybavené uchycením SecuFirm2. Na rozdíl od jiných rafinovaných mechanismů je systém montáže docela dobře promyšlený.

Pravda, pokud nepatříte k hrstce lidí vlastnících nějakou novější skříň, u které výrobci docvaklo, že by se hodilo udělat do plechu pod desku díru v prostoru patice, znamená osazení chladiče s novým mechanismem stále nepříjemnou demontáž desky.

TIP: V připravovaném čísle Computeru, které se příští týden objeví na stáncích, najdete mimo jiné i srovnání NH-U12P SE1366 pro Core i7 se SecuFirm 2 s výkonným Asus Triton 88

Klepněte pro větší obrázek 

Montážní mechanismus u NH-U12 je už od počátku navržený jako dvoudílný. První část se upevní k základní desce a samotný chladič už můžete nasazovat nebo sundávat, aniž by bylo třeba desku pokaždé demontovat. Další výhodou je, že při montáži nikde nic nepřekáží a vše je dobře přístupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První generace SecuFirm měla jednu celkem nepříjemnou vlastnost. Chladič se ke kovovému rámečku na desce upevňoval pomocí dvou samostatných šroubů, na nichž byla navlečena tuhá pružina. Při upevňování bylo tedy zapotřebí přes odpor pružiny narvat dvojici šroubů do dvou otvorů se závitem v plechu rámečku.

U SecuFirm2 je vše přesně naopak, a mnohem lépe. U první generace se rámeček skládal z kříže s otvory se závitem. K němu se šroubky přes otvory v desce shora upevnily dva plíšky. Vše bylo ještě proloženo plastovými podložkami, které při montáži rády vypadávaly. U SecuFirm 2 má kříž čtyři dlouhé kolíky se závitem, které se prostrčí deskou. Shora na ně posadíte čtyři distanční plastové válečky a na ně dojdou dvě kovové spony s kolíky, které shora zajistí čtveřice matic, které lze dotáhnout i bez šroubováku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K základně chladiče se čtyřmi šrouby přišroubují dvě spony. Samostatné šrouby nahradily šrouby s vnitřním závitem, které jsou zespoda zajištěné pojistnými kroužky. Ty pak stačí posadit na kolíky na rámečku na desce, párkrát s nimi otočit a samy se chytnou. Nehrozí nepříjemné trefování závitu, sklouznutí šroubováku ani lovení zapadlých šroubků mezi pasivy čipsetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V současnosti je tímto mechanismem vybavená jen jediná revize chladiče pro Core i7. Výbornou zprávou ale je, že se chystá i varianta pro starší Core 2 (socket LGA 775) a připravovaný Core i5 s LGA 1156 (který bude mít odlišnou rozteč montážních otvorů). 

Podobně jako montážní kit pro LGA 1366 má být k sehnání i samostatně. Sympatické je, že se Noctua nesnaží na nových kitech rýžovat, u kitu pro LGA 1366 se cena pohybuje lehce přes symbolických sto korun.

Klepněte pro větší obrázek

 

Váš názor Další článek: Nvidia ION 2: chystá se další generace a marketingové hrátky

Témata článku: Hardware, loď, Noctua, Triton, Přetaktovaný procesor, Chladič, Pružina, Spona, Přední ventilátor, Výkonné chlazení, Ventilátor, Třetí revize, VLA, Vybavený model, Kroužky, Montáž, Nový ventilátor, Noc, Výkonný model, Rámeček, Podobný chladič, Nová revize, Ventil9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware