Noctua chystá novou vlajkovou loď a 140mm ventilátory

Noctua chystá spoustu novinek – výkonný chladič s novým 140mm ventilátorem a PWM regulací. Majitele starších chladičů potěší vylepšenými montážními kity také pro chystaný Core i5.

Tempo, jakým rakouská Noctua vypouštěla dosud novinky, bylo zatím spíš vlažnější. Na Computexu teď ale předvedla najednou hned několik nových nebo inovovaných produktů, které by se v brzké době měly objevit v obchodech.

Podržte se, Noctua chystá novou revizi stávajících ventilátorů s podporou PWM regulace. Přestože si v oboru chlazení vydobyla pověst inovátora, u svých ventilátorů snad až nepochopitelně dlouho nepodporovala PWM regulaci. Nakonec prý ale podlehla tlaku zákazníků dožadujících se ventilátorů s PWM regulací a v brzké době se dočkáme nové revize 12cm ventilátorů NF-P12, které už budou vybavené čtyřpinovým konektorem. Podporu PWM regulace má dostat do vínku i připravovaný 14cm ventilátor NF-P14. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ano, Noctua se chystá vyřešit i další restík, který v oblasti výkonného chlazení má. V dražších skříních se pomalu stávají standardem 14cm systémové ventilátory, které výrobce neměl v nabídce. Vyřeší to právě model NF-P14. Soudě dle fotografií nejde na rozdíl od většiny modelů výrobce o originální návrh, ale jen mírně zvětšenou NF-P12. Design ventilátoru včetně tvaru lopatek a rozmístění výřezů měnících zvukový projev ventilátoru zůstává stejný, jako u menšího modelu NF-P12, došlo jen k mírnému prodloužení lopatek. Nová stočtyřicítka má minimalistický rámeček, pozitivní také je, že výrobce dodržel stejnou rozteč montážních otvorů, jakou mají klasické 120mm ventilátory.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s novými ventilátory se objeví i nová revize nízkého výkonného chladiče NH-C12P SE 14 se 14cm ventilátorem s PWM regulací.

Klepněte pro větší obrázek

Spíše malou hrstku rozmlsaných majitelů workstationů osazených Xeony potěší nové revize chladičů NH-U12DX 1666 a NH-U9DX 1366 pro Xeon 5500.

Klepněte pro větší obrázek

Nová vlajková loď na obzoru

Přestože je NH-U12P stále velmi populární, u přetaktovaných výkonných čtyřjáder už za nejvýkonnější konkurencí trochu ztrácí. Možná to cítil i sám výrobce, který se u zatím poslední revize chladiče NH-U12P SE1366 pro Core i7 rozhodl zvýšit výkon přibalením druhého ventilátoru (nechápejte to špatně, mluvím o přetaktovaných procesorech. NH-U12P stále trumfne řadu chladičů, které výrobci prezentují jako supervýkonné modely navržené pro Core i7). Definitivním řešením by měl být chystaný model NH-D14, NF-P14. Objevilo se zatím jen pár fotek, prozrazují toho ale překvapivě celkem hodně.

 Klepněte pro větší obrázek

U druhé a třetí revize pasivu NH-U12 (s poniklovanou základnou a výkonnějším ventilátorem NF-P12) kvůli zlepšení kompatibility s pamětmi začínalo žebrování o něco výš a snížil se počet žeber. U chystaného modelu počet žeber opět narostl. I když by se podle fotek na Techpowerup chtělo říci, že to vypadá, že se žebrování posunulo zase o kousek výš, nedá se to bohužel s jistotou potvrdit.

Obejdeme se bez brusky?

Ani u NH-U12P to s vylepšenou kompatibilitou s pamětmi není bůhví jak dobré. U desek pro Core i7 výrobci často nacpali hned šestici slotů tam, kde dříve bývaly čtyři, aniž by přepracovali rozložení komponent. Může se nakrásně stát, že výkonné paměti s větším pasivem v kombinaci s řadou výkonných chladičů do některých slotů na desku nenacpete.

Klepněte pro větší obrázek 

U stávajícího modelu se to ještě dá řešit tím, že ventilátor, který s pamětí koliduje, posadíte výš (tedy pokud to dovolí bočnice). Chladiče s ventilátorem uprostřed jsou ale širší a tam, kde má klasický koncept ventilátor, mají žebrování, se kterým už si neporadíte jinak než pilkou či bruskou.

Nejsmutnější na tom je, že výrobci chladičů při konstrukci nepřemýšlí nad tím, že si podobný chladič pořídí člověk pro výkonný počítač (tedy Core i7 s šesti sloty) osazený výkonnými pamětmi, u kterých velké pasivy v poslední době frčí.

Asi si spočítáte, že přibyly hned dvě 6mm heatpipe. Přední ventilátor je klasická stodvacítka (tedy dovybavená PWM regulací), uprostřed je nová stočtyřicítka. Přepracované jsou spony pro uchycení ventilátoru, které by už nemusely tolik deformovat krajní žebra.

Samolepící antivibrační silikonové pásky nahradily větší silentbloky zasunuté v připravených zářezech.

Pohodová montáž díky SecuFirm2

Nové chladiče jsou stejně jako poslední revize NH-U12P pro Core i7 vybavené uchycením SecuFirm2. Na rozdíl od jiných rafinovaných mechanismů je systém montáže docela dobře promyšlený.

Pravda, pokud nepatříte k hrstce lidí vlastnících nějakou novější skříň, u které výrobci docvaklo, že by se hodilo udělat do plechu pod desku díru v prostoru patice, znamená osazení chladiče s novým mechanismem stále nepříjemnou demontáž desky.

TIP: V připravovaném čísle Computeru, které se příští týden objeví na stáncích, najdete mimo jiné i srovnání NH-U12P SE1366 pro Core i7 se SecuFirm 2 s výkonným Asus Triton 88

Klepněte pro větší obrázek 

Montážní mechanismus u NH-U12 je už od počátku navržený jako dvoudílný. První část se upevní k základní desce a samotný chladič už můžete nasazovat nebo sundávat, aniž by bylo třeba desku pokaždé demontovat. Další výhodou je, že při montáži nikde nic nepřekáží a vše je dobře přístupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První generace SecuFirm měla jednu celkem nepříjemnou vlastnost. Chladič se ke kovovému rámečku na desce upevňoval pomocí dvou samostatných šroubů, na nichž byla navlečena tuhá pružina. Při upevňování bylo tedy zapotřebí přes odpor pružiny narvat dvojici šroubů do dvou otvorů se závitem v plechu rámečku.

U SecuFirm2 je vše přesně naopak, a mnohem lépe. U první generace se rámeček skládal z kříže s otvory se závitem. K němu se šroubky přes otvory v desce shora upevnily dva plíšky. Vše bylo ještě proloženo plastovými podložkami, které při montáži rády vypadávaly. U SecuFirm 2 má kříž čtyři dlouhé kolíky se závitem, které se prostrčí deskou. Shora na ně posadíte čtyři distanční plastové válečky a na ně dojdou dvě kovové spony s kolíky, které shora zajistí čtveřice matic, které lze dotáhnout i bez šroubováku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K základně chladiče se čtyřmi šrouby přišroubují dvě spony. Samostatné šrouby nahradily šrouby s vnitřním závitem, které jsou zespoda zajištěné pojistnými kroužky. Ty pak stačí posadit na kolíky na rámečku na desce, párkrát s nimi otočit a samy se chytnou. Nehrozí nepříjemné trefování závitu, sklouznutí šroubováku ani lovení zapadlých šroubků mezi pasivy čipsetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V současnosti je tímto mechanismem vybavená jen jediná revize chladiče pro Core i7. Výbornou zprávou ale je, že se chystá i varianta pro starší Core 2 (socket LGA 775) a připravovaný Core i5 s LGA 1156 (který bude mít odlišnou rozteč montážních otvorů). 

Podobně jako montážní kit pro LGA 1366 má být k sehnání i samostatně. Sympatické je, že se Noctua nesnaží na nových kitech rýžovat, u kitu pro LGA 1366 se cena pohybuje lehce přes symbolických sto korun.

Klepněte pro větší obrázek

 

Váš názor Další článek: Nvidia ION 2: chystá se další generace a marketingové hrátky

Témata článku: Hardware, Triton, Noctua, Montáž, Noc, Vybavený model, Nová revize, Kroužky, Chladič, Loď, Nový ventilátor, Přední ventilátor, Třetí revize, Přetaktovaný procesor, VLA, Podobný chladič, Výkonný model, Rámeček, Ventilátor, Pružina, Výkonné chlazení, Spona


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky