MK
20. 4. 2001 • 18:54

neda se odpovedet


Mozna se system brani tomu, kdo nema stejny nazor s predesedou predstavenstva majitele ?

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

eh? Jak se "nedá odpovědět, systém se brání", když se vám právě odpovědět podařilo?

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Zkuste si odpovedet na tu posledni zpravu v nasem nejrozvinutejsim threadu

V tom je kouzlo 'odpovedi' ...

Jiří Hlaváč
20. 4. 2001 • 18:54

Myslím, že se ztratila jedna z podstat tohoto článku. A to že někdo zavádí u pevných linek různou tarifikaci pro různé hodiny. A to považuji za důležitější pro zákazníka, než jakým způsobem platí provider za data.

Například já bych uvítal, kdyby tento způsob zavedli i jiní poskytovatelé. V mém případě třeba fyrma Dattelkabel. Nejedná se sice o připojení pevnou linkou nýbrž po kabelovce, výsledek je ale obdobný. Nevím kolik firem si nechalo nainstalovat kabelovou televizi, ale pro obyčejného uživatele jde stále o dosti drahou službu. Je sice příjemné, že data proudí relativně rychleji, nicméně také nezadržitelněji. Ve výsledku se člověk nestačí divit. Proto bych například já uvítal tarifikaci odvislou od času či jiných aspektů.

Je sice hezké vědět jakým způsobem účtují majitelé páteřních sítí své služby, ale považuji to za méně důležitou část tohoto článku.

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Pane Hlavac,

a co za data vubec neplatit ?


MK

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Nevim, jake pripojeni ma Inway a jak za nej plati, ale zbytek ceskeho Internetu plati PAUSAL !!! Pausal za upstream konektivitu. A prave to, ze v noci neni ta linka, kterou plati pausalem, vytizena, umoznuje, aby byla konektivita v noci lacinejsi ...

Prectete si nejakou knihu o ISP

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

Milý Zube,
možná je v Cesnetu zvykem se pouze takto vyjadřovat, ale zatím velká většina vašich příspěvků do diskuse zde (i jinde, na Lupě atd.) začíná "bože, to je blábol" či podobně.

K tématu samotnému: není to pravda, zejména vlastníci páteří účtují těm, komu je pronajímají, částku za terabajt - přečtěte si o tom něco, nejlépe. Přičemž tarify nejsou jenom takto jednoduché, bývá zde právě zvýhodnění pro hodiny, kdy je menší traffic.

Karel Chvalovsky
20. 4. 2001 • 18:54

Vazeny pane Hlavenko,

po precteni clanku jsem z teto pasaze popravde take nemel dobry pocit... Nemuzu to tvrdit s naprostou jistotou, ale IMHO InWay neplati za prenesene terabajty, dokonce bych si dovolil tvrdit, ze tak neplati zadny cesky provider. Duvod zavedeni teto sluzby je jasny - motivovat uzivatele na pevnych linkach, aby stahovali soubory pres noc, kdy jsou linky mene vytizene, je to podobny princip jako uvadena levnejsi nocni sazba u telefonu. Presto bych se jeste rad vratil k tomu terabajtu, mohl bych znat naky konkretni priklad? Nemyslim ceny, ale kdo takto plati...

David Petrla
20. 4. 2001 • 18:54

Provideři poměrně běžně nabízejí dvě varianty - ceny bez objemového omezení a (nižší ceny) s omezením podle přenesených MB.

Pro příklad nemusíme chodit daleko:

http://www.eunet.cz/products/cenik.htm

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Ale o tom to vubec neni. Jde o to, jestli toto nabizeji take tranzitni ISP. V Cechach je 'merena' linka pomerne rozsirena, coz vyplyva z potreby masirovani zakazniku low-level low-cost sluzbami.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
David Petrla
20. 4. 2001 • 18:54

Tuhle potřebu mají všichni všude. :) Internet zadarmo nevymysleli našinci. Ani termín "efektivita" není made by Jára Cimrman.

U zboží, které je ryzí komoditou - a sem přenos dat nepochybně patří, jakkoliv netvrdím, že na kvalitě (záruky, dohled, latence, ...)nezáleží - je cena rozhodující parametr.

Tranzit velkých množství dat se od útlých linek liší hlavně v tom, že při něm jde o velké peníze.

Velcí ISP nabízejí různé konfigurace ceníků, aby podchytili co největší část trhu. Bylo by divné, kdyby se chovali jinak. Nabízejí se operativní zvyšování kapacity ve špičkách ("burstable" připojení), omezení objemu dat i cena za přenesený TB.

MK
20. 4. 2001 • 18:54

No nevim, co je zvykem v CESNETu, ale kdyz vidim blabol, oznacim ho blabolem. Je faktem, ze cestnost odpovedi na Vase prispevky obsahuje dominantne slovo 'blabol', ale za to uplne ja nemuzu Klidne si udelejte statistickou analyzu a zjistite zajimave veci.
Treba to, ze prestoze jsem treba k Markovi Antosovi velmi kriticky, jeho clanky uz delsi dobu blaboly nenazyvam Maji totiz racionalni jadro.


Nevim, jak jste na tom s e-commerce, ale obecnym principum fungovani ISP jste se jeste nepriblizil.


Jak psal p. Chvalovsky poskytovatele pateri uctuji za pronajatou kapacitu, nikoliv za prenesena data. Tarifni politiku UUNetu (potazmo MCI WorldCom, ktery je majitelem UUNetu) neznam, ale vsichni velci ostatni, kteri jsou u nas tj. Global One, GTS Carrier Services (EBONE) a Telenor pronajimaji kapacitu, presne tak, jak jsem psal.


Neznam uspesnost Inway, nicmene patri jim muj obdiv za to, ze masivne zacali prodavat neco jinak nez bylo zvykem doposud - ale na druhou stranu Marek je desne kreativni a ti lide okolo taky nejsou uplni tupci.


To v co verim, je "Internet is for everyone" a trh je tak rozsahly, ze se tam vejdou vsichni, od Internetu zadarmo v podani VOL, pres rozsahle site typu CESNET (v principu musi byt zamerene na vsechny - trh zas neni tak velky) a konce ISP, kteri jsou zamereni plne na byznys sferu (typ EUNET a PVT).

Pevne doufam, ze se casem podari vychovat i sortu novinaru, kteri budou rozumet tomu, o cem pisi - minimalne v technicke oblasti - nebo nebudou lini se zeptat.


Nakonec bych se chtel zeptat, kteri vlastnici pateri uctuji za terrabajt. Uz spojeni 'vlastnici pateri' je zavadejici. Kdo je vlastnik patere ? Dle meho je to ten, kdo vlastni optiku, tudiz v Cechach treba Mero. A Mero si rozhodne za terrabajty neuctuje - neb pronajima bitove transparentni sluzbu )

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

Pokud chcete obhajovat to, že vás maminka nenaučila slušnému vyjadřování a zaměstnavateli je to evidentně jedno, tak na to příliš nemám odpověď.

Ad téma. Samozřejmě nečekejte, že tyto poplatky budou někde vyvěšené u ceníků největších světových vlastníků infrastruktury. Nicméně semtam do toho někdo pronikne a analyzuje. Zkuste:

http://www.datamonitor.co.uk/productdetail.asp?id=DMTC0253&ref=Search%20Results

komentář byl i zde

http://www.zive.cz/r-art.asp/id=4827/app=0x3114849/ref=9

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Ufff ?

Mozna mate mensi problem. Rozhodne tady nevystupuji za sveho zamestnavatele.


Na tom Vasem URL zadne poplatky za nejaka prenesena data nejsou.


Moc se mi libi Vas pristup k poskytovatelum pateri jako k nejakym zednarum ... Mel jsem moznost konzultovat s par pomerne chytrymi lidmi a moc se divili, jaky booom u nas nastava u merenych sluzeb. Rozhodne tvrdili, ze je to dost neobvykle (coz u anglicanu znamena, ze to nikdy jeste nevideli ).


MK

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

Nemyslím, že je možné nějak střídavě, podle toho, jak si řeknete, "vystupovat" a "nevystupovat" za svou profesní pozici. Pracujete u providera a vystupujete tam velmi aktivně, jste z tohoto pohledu docela známý (to myslím v dobrém). A tím také determinovaný - přece nemůžete říci: "a teď, od tohoto okamžiku pro nejbližších pár minut, jsem jiným člověkem, zastávám jiné názory, ne ty, které zastávám jinde (jakože "za mého zaměstnavatele")". Nebo to možná jde - je otázka, jakou pak mají tyto různorodé postoje důvěryhodnost.

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Ja Vas take neobvinuji, ze Vase nazory jsou nazory Computer Pressu.

Prestoze mame vuci tvorbe nazoru Computer Pressu jiste vetsi vliv nez ja na tvorbu nazoru u sveho zamestnavatele.

Rozhodne si treba myslim, ze Internet zadarmo je pro urcitou cast zakazniku OK. Nepredpokladam ovsem, ze stejny nazor ma muj zamestnavatel

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

To je ale smutné, že váš zaměstnavatel nemá ten názor, že Internet zadarmo (jistou formou) je OK. Zdá se totiž, že tento názor mají či budou brzo mít skoro všichni ostatní provideři...

MK
20. 4. 2001 • 18:54

Pro tuto diskusi je zcela irelevantni, jaky ma muj zamestnavatel nazor na free Internet. Mozna stoji za to pripomenout, ze napriklad AOL vybira od svych zakazniku penize a presto je to nejvetsi ISP

Ono je strasne jednoduchy byt "skoro vsichni" - i kdyz je to dnes de iure jen jeden a de facto tri ... Z devatenacti je to opravdu velka vetsina.

Mimochodem, zadarmo neni na svete vubec nic

Jiří Hlavenka
20. 4. 2001 • 18:54

Z devatenácti tři: na počet menšina, na tržní podíl absolutní, dominantní většina - jistě víc než 90% všech dial-upů. To je podstatné.

Fena
20. 4. 2001 • 18:54

kdyz branite svuj clanek, tak ne dalsim svym clankem >http://www.zive.cz/r-art.asp/id=4827/app=0x3114849/ref=9< :o))

Určitě si přečtěte

Články odjinud