Jak učinit Internet zákazníkům příjemnější.
Firma Inway, jeden z domácích průkopníků připojování pevnou linkou za „lidové“ ceny, přichází se zajímavou novinkou: noční megabajty jsou za polovic. Jak je známo, u Inway (ale i u některých dalších providerů) je možné se připojit pevnou linkou (u InWay může jít i o bezdrátové spojení, slovo „linka“ zde není přesné, ale víme, co se pod tím rozumí) za velice nízký paušál, nicméně se platí za přenesené megabajty dat; v případě intenzivního, datově náročného brouzdání se díky přeneseným datům může Internet naopak i docela nepříjemně prodražit.
Nabídka ale má logiku: provider platí kromě svých režií (kanceláře, modemy, své paušály) především těm, od koho pronajímá páteřní sítě – a zde se platí za přenesená data, „za terabajt“. A podobně jako u nočního proudu bývají levnější data přenesená mimo špičku než data přenesená ve špičce: drahé je položení kabelu pod Atlantikem, ne už pak prohánění bajtů skrz něj. InWay tedy nabízí poloviční zpoplatňování přenesených dat v noci; po podobně koncipované službě Internet 99 (resp. 2000) od Telecomu, kde jde vlastně o tentýž problém (pobídka, aby uživatelé vytěžovali síť, když je prázdná, místo doby, kdy je plně vytížená telefonními hovory), jde o další pokus o internetový noční proud.
Dá se čekat, že podobné segmentování nabídek na připojení pevnou linkou bude na českém Internetu i nadále pokračovat; může jít o rozdělení dne do více pásem podle vytíženosti (největší špičky bývají ráno mezi 8.30-11.30, a pak odpoledne mezi cca 14.00-16.30), může dokonce jít i o členění přenesených dat podle geografie – jinou „cenu“ mají data přenesená v rámci českého Internetu, jiná po evropských páteřích a zrcadlech, jiná pak přes Atlantik či dokonce jiné oceány.