nLite: Windows ušitá na míru

Zkušení uživatelé Windows jistě dobře vědí, že s trochou snahy není problém si tento operační systém ve velké míře přizpůsobit. Otázkou zůstává, jak stabilní systém po několika amatérských zásazích do struktury Windows získáte. Pomocí různých nástrojů však můžete provést zajímavé změny celkem bezbolestně. Jedním takovým prográmkem je nLite.
nLite: Windows ušitá na míru

nLite určený pouze pro soukromé použití nepatří mezi běžné tweakovací programy. Ty v drtivé většině pracují s již hotovou instalací Windows. Namísto toho nLite pracuje s instalačními soubory operačního systému. Ty upraví tak, že poté, co z nich spustíte instalaci, nebudou do počítače kopírovány některé části systému. Jednoduše tak můžete odstranit například Internet Explorer nebo jiné části systému, které není možno za normálních podmínek odebrat.

nLite pracuje v režimu průvodce, který vám postupně umožní instalační soubory Windows upravovat. Tento průvodce podporuje instalační soubory systémů Windows 2000, Windows XP a Windows Server 2003. Pokud by vám dělala problém angličtina, můžete se hned na začátku přepnout na české rozhraní, k dispozici je i slovenština a celá řada dalších jazyků.

Klepněte pro větší obrázek

S nLite se domluvíte i česky

Vyberte si, co s Windows provedete

V dalším kroku jste vyzváni k výběru složky, ve které jsou uloženy instalační soubory operačního systému. Instalační cédéčko je tedy nutné zkopírovat na pevný disk, neboť v souborech budou probíhat úpravy. Po jejich dokončení pak můžete vytvořit instalační cédéčko na základě těchto změněných souborů. nLite automaticky rozpozná verzi operačního systému, jazyk, sestavení a případnou integraci servisních balíčků.

Klepněte pro větší obrázek

Až na drobný problém s českými znaky nLite verzi Windows rozpozná

Pokud jste již někdy v minulosti s programem nLite pracovali, můžete importovat minule použité předvolby. Stejně tak můžete zapnout uložení aktuálně prováděných úprav, takže při dalším spuštění programu budou automaticky nastaveny.

Po zadání složky s instalačními soubory je nLite připraven k výběru akcí, které s instalačními soubory provedete. Nabízí se integrace nových servisních balíčků, oprav a aktualizací. Připojit můžete některé ovladače, které váš počítač vyžaduje a které nejsou součástí instalačního CD Windows. Nechybí samozřejmě žádaná možnost pro odebrání některých částí Windows. Dále můžete nastavit tzv. bezobslužnou instalaci, provést některé další úpravy a ve finále vytvořit nový bootovatelný obraz ISO.

Klepněte pro větší obrázek

Přehled úprav, které nLite nabízí

Všechny tyto volby můžete zapnout buď samostatně nebo ve skupinách. Pokud jste se již rozhodli nLite použít, předpokládám, že využijete maximum jeho možností. Upřesnění všech voleb proběhne v dalších částech průvodce. Nehrozí tedy, že byste v tomto kroku provedli některé definitivní nastavení.

Automaticky instalované Windows

Při výběru servisních balíčků nabízí nLite odkazy pro jejich stažení. Pokud je tedy nemáte na disku, nemusíte je dlouho vyhledávat na internetu, resp. na webu Microsoftu. Podobně jako se vkládají servisní balíčky, můžete vložit aktualizace a opravy. V tomto případě je k dispozici několik voleb. Hotfixy lze použít například tak, že nahradí starší soubory a záznamy registru. Znatelně tak ušetříte místo v instalačním obrazu systému. Nezapomeňte na vložení ovladačů, které chcete použít. Díky jejich integraci do systému pak není nutné vše zdlouhavě instalovat po instalaci.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení integrace aktualizací a oprav

Zajímavě je vyřešen výběr součástí systému, které chcete odebrat, resp. které chcete ponechat. V této části průvodce nLite na vás vykoukne dialog s výzvou k výběru součástí systému, které budete určitě používat. Program je pak skryje, abyste je náhodou z instalačního obrazu neodebrali. Odebratelné součásti jsou rozděleny do kategorií. Části systému, které jsou kritické pro jeho správnou funkci jsou pak zvýrazněny červenou barvou a nLite vás upozorní, že odebíráte něco důležitého. Celkem je nabízeno 503 součástí, které lze odebrat. Pokud něco nenajdete, můžete upřesnit názvy souborů, které mají být odebrány.

Klepněte pro větší obrázek

Co vše byste ze systému odebrali?

Část s nastavením bezobslužné instalace patří k nejrozsáhlejším v celém programu nLite. Jednoduše zde nastavíte veškeré vlastnosti instalovaného systému tak, jak byste je specifikovali ručně při instalaci. Tuto funkci využijete především při instalaci Windows na větší počet počítačů. Nic vám však nebrání vytvořit si samoobslužný instalátor pro jeden domácí počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Při instalaci Windows nemusíte sedět u počítače a vše potvrzovat

Vypalujte a instalujte

V další části můžete upravit vlastnosti jako je podpora komprese ovladačů, informace o BIOSu, nastavení požadavku na minimální kapacitu operační paměti atd. Vidím zde velkou příležitost pro různé experimentátory. Poslední částí týkající se nastavení jsou Tweaky. Nenajdete zde tolik nastavení jako například v programu X-Setup nebo jiném klasickém tweakeru, nicméně může to posloužit jako dobrý začátek. Zajímavé je zakázání startu některých výchozích služeb, jako je automatická aktualizace, brána firewall, telefonní subsystém atd.

Klepněte pro větší obrázek

S nLite můžete nastavovat opravdu nejrůznější vlastnosti Windows

Před promítnutím všech vybraných změn se vás systém zeptá, zda se vším souhlasíte, a poté se pustí do práce. V závislosti na nastavení může vše trvat od pár sekund do několika minut. Poslední částí průvodce je nastavení vytvářeného image souboru ISO. Kromě toho, že nLite dovede vytvořit obraz ISO na disku, může rovnou vypalovat, případně provést obojí. Pracujete-li s přepisovatelným médiem, můžete jej před vypalováním nechat vymazat.

Klepněte pro větší obrázek

nLite je připraven k vytvoření nového instalátoru

Po vypálení nebo vytvoření obrazu ISO práce s nLite končí. Nyní již zbývá poslední část v cestě k upraveným Windows, a sice jejich instalace. V diskuzi rádi uvítáme vaše názory a postřehy. Používáte nástroje podobné nLite? Odebíráte některé části Windows? Jaké úpravy provádíte nejčastěji?

 nLite 1.2 Beta
 pomůcka pro úpravu instalačních souborů Windows 
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Dino Nuhagic
 web  www.nliteos.com
 cena  zdarma
 operační systém  Windows 2000, XP, 2003

 

Témata článku: Windows, Internet Explorer, GigaMania, Dino, Instalovaný ovladač, Kritická část, Poslední krok, Nutná úprava, Součást, Instalační systém

75 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ahzs 11. 6. 2008 1:56:55
    Zdravím! Mám už vyrobenou docela slušnou instalaci Windows XP s...
  • stezi 11. 5. 2008 10:26:14
    Mám takový dotaz, jak mám v nLite integrovat ovladač který nemá příponu...
  • kamil 19. 4. 2008 16:15:37
    Kde sezenu ten ovladac co implementovat do instalacek WXP pro podporu...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

** Inteligence hejna je druh AI, která je založená na chování hejna jednoduchých autonomních systémů ** Inženýři se inspirovali v přírodě, kde jsou podobná hejna často k vidění ** V Číně rozeznali velký potenciál, jaký mají pro bojové operace hejna malých dronů

14.  7.  2017 | Stanislav Mihulka | 11

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

13.  7.  2017 | Jakub Michlovský | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?