Nižší daně za počítače

Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Poslanecký návrh na snížení základu daně při koupi osobního počítače je bezesporu myšlen dobře, zatím je ale opravdu spíše jen základem pro velké přepracování.
Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Poslanecký návrh na snížení základu daně při koupi osobního počítače je bezesporu myšlen dobře, zatím je ale opravdu spíše jen základem pro velké přepracování.

Fakta jsou jednoduchá. Za západním světem velmi zaostáváme ve vybavenosti počítači, drahé komunikační poplatky omezují využívání Internetu a s nízkou znalostí informačních technologií je velmi obtížné udržovat tempo s vyspělejšími zeměmi.

Poslanecký návrh, pod kterým jsou podepsáni Vladimír Mlynář, Vlastimil Tlustý, Bohuslav Sobotka, Cyril Svoboda, Michal Lobkowicz, Pavel Pešek, Milan Ekert a Miloslav Vlček, chce tento stav pomoci zlepšit. Cílem je, abychom si mohli domů koupit počítač, ze kterého nám bude po 36 měsíců odečítána ze základu daně částka nejvýše 1000 Kč. Tato dotace tedy odpovídá pořizovací částce 36000 za nový počítač. Za domácí počítač se považuje jakýkoliv počítač včetně případného příslušenství jako je např. tiskárna nebo skener, který je vybaven standardním programovým vybavením a umožňuje připojení k Internetu a který nebyl poplatníkem pořízen v rámci podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Standardním programovým vybavením se rozumí minimálně operační systém, software pro komunikaci prostřednictvím elektronické pošty, internetový prohlížeč a textový editor. Navíc v případě, že si tento počítač budeme kupovat od svého zaměstnavatele, nebudeme platit DPH.

Tento návrh je ve své zdůvodňovací části směřován na skupinu obyvatel s nižšími příjmy, neboť uvádí, že podle průzkumů je potřebné úrovně vybavenosti počítači dnes dosaženo pouze v poměrně úzkém segmentu rodin s vyššími příjmy (zejména osob samostatně výdělečně činných) a v domácnostech některých specifických skupin, zejména v rodinách s vysokoškolským vzděláním.

Pro orientaci jsem připravil tabulku s výpočtem pro zaměstnance s 15000 hrubého. Vím, vystavuji se obviněním, že je to moc vysoká nebo moc malá hodnota, ale berte to prostě jako hodnotu, od které se můžeme odrazit.

15 000 Kč Hrubého
11 490 Kč Čistého
11 743 Kč čistého po snížení základu daně o 1000 Kč
9 108 Kč rozdíl po 36 měsících
43 920 Kč cena s 22% DPH za počítač v hodnotě 36 000 bez DPH
26 892 Kč pořizovací cena počítače v hodnotě 36 000 se započtenými úsporami
17 028 Kč rozdíl v ceně mezi současným stavem a navrhovanou úpravou

Z výsledku vidíme, že samotné úlevy na daních nejsou měsíčně nijak třeskuté a po třech letech překročí devět tisíc. Naopak téměř osm tisíc bychom museli nyní zaplatit s DPH. DPH je tedy na velmi podobné cenové úrovni jako snížení daňového zatížení.

Vláda tento poslanecký návrh již projednala 26. července a slovy Pavla Rychetského, místopředsedy vlády: "vláda sice se záměrem tímto způsobem přiblížit internet občanům souhlasí, s legislativním zpracováním však měla vážné potíže, protože pojem domácí počítač náš právní řád nezná a těžko by se v daňových předpisech mohl objevit. Výsledek byl ten, že vláda nepřijala žádné usnesení, pokud se týče souhlasu či nesouhlasu a jenom poslanecké sněmovně sděluje jaké nedostatky tento návrh má a musely by být odstraněny, aby byl průchodný."

Osobně si nemyslím, že pojem domácí počítač je něco, co by bylo tak tajemného, problém je ovšem s jeho definicí. Poslanci tento počítač definují jako počítač poplatníkem nepořízený v rámci podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Stejně tak omezujícím faktorem je, že nárok na odpočet zaniká prodejem, darováním nebo pronájmem počítače. Jak toto chce někdo kontrolovat, to tedy opravdu nevím. Navíc není v návrhu nijak pamatováno na případné vlastnoruční sestavení počítače.

Samotný poslanecký návrh je bezesporu pozitivním krokem. Opravdu potřebujeme více protlačit počítače a Internet mezi lidi. Poslanecký návrh však nijak nepostihuje velké náklady na samotné připojení k Internetu a nijak jej nezvýhodňuje. Mezi dodavateli počítačů panuje kvalitní konkurence a ceny se tlačí intenzivně dolů, v oblasti internetového připojení je situace: buď plať hodně, nebo plať ještě víc. Poslanecká definice domácího počítače navíc také není úplně nejvhodnější, protože otevírá pole spekulacím a obcházením zákona. Navrhovaná platnost zákona je jen 4 roky, tedy se jedná o jakési nakopnutí s omezenou platností. Spíše bych byl pro trvalejší a třebas menší zvýhodnění. Pokud například firma chce dát svým zaměstnancům počítače za zvýhodněných podmínek, mělo by to jít jasnou a právně čistou cestou. Co se týče snižování daní, nevidím to moc optimisticky. Jak opět místopředseda vlády Rychetský poznamenal k jinému poslaneckému návrhu: "Další iniciativa byl poslanecký návrh zákona na změnu o daních z příjmů. Navrhuje, aby se horní hranice daní právnických osob, která dnes u nás činí 31 %, snížila na 25 %. To by znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu minimálně o 10 – 15 miliard korun ročně. Navíc vláda konstatovala, že celkové čisté daňové zatížení v ČR je nejnižší v Evropě, celková daňová kvóta se pohybuje někde uprostřed, není tedy důvodů ke snižování té horní hranice daně u právnických osob na pouhých 25 %." Poslanecký návrh se tak dá brát jako první příspěvek do diskuse, která se bude dále rozvíjet a pilovat. Zatím je to jen nahrubo nahozená zeď.

Diskuze (36) Další článek: Parametry příkazové řádky pro spouštění Wordu

Témata článku: Software, Internet, Daně, Státní hranice, Snížená cena, Cyril, Malá hodnota, Nejnižší úroveň, Zvýhodněná cena, Kvalitní konkurence, Drahý dům, Nejnižší hranice


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku