Nikon Coolpix SQ: radikálně nový Nikon

Digitální fotoaparáty Nikonu Coolpix jsou známé svým netradičním otočným kloubem s objektivem, nový SQ je pak netradičním mezi netradičními.
Novinka Coolpix SQ je prvním Coolpixem bez číselného označení, možná i proto, že je tak odlišná. SQ je kompaktním digitálním fotoaparátem velmi malých rozměrů v celokovovém provedení s rozlišením 3,1 Mpixelu, trojnásobným optickým zoomem, podporou pamětí Compact Flash a obecně plnou výbavou, kterou čekáte od slušného digitálního fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

SQ využívá také otočný kloub s objektivem, koncepce je to ale vyvážená, nemáte pocit, že by displej byl navíc. Nikon ostatně má otočné objektivy docela zvládnuté, takže není divu, že je použil i u tohoto ultrakompaktu.

Rozměry přístroje jsou 85x83x25 mm při váze 216g. Nikon tedy s těmito parametry netrhá rekordy, například Minolta Dimage Xi je ještě menší, i tak ale svými oblými tvary tento Nikon dobře padne do ruky. Pro jednodušší připojování a dobíjení bude standardně dodáván s kolébkou. K počítači se připojuje tradičně přes USB s podporou mass storage (jako externí disk).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Po stránce výbavy není skutečně mnoho co vytknout. Rozlišení 3,1 Megapixelu nabízí rozměry 2016x1512 pixelů, trojnásobný optický zoom ekvivalentu 37-111 je doplněn čtyřnásobným digitálním zoomem. Zaostřování v pěti zónách s možností příblesku pro měření expozice. Makro režim lze použít již od 4 cm. Po stránce expozičních režimů bohužel sice SQ nenabízí manuální režim, mimo automatického tu je ale 15 kreativních režimů včetně specialit jako focení ohňostroje či východu slunce.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel v současné době byl tento přístroj pouze představen s tím, že jeho cena zatím není stanovena. Svou výbavou a pozicováním ze strany Nikonu je však pravděpodobnější očekávat vyšší cenovou hladinu. Nikon cílí Coolpix SQ na osoby vyhledávající elegantní styl a unikátní řešení, proto i cena bude tomuto odpovídat.

První postřehy ohledně Coolpix SQ najdete na DPReview.com, nicméně je to jen pohled zvenčí, obsažený firmware ještě nefungoval. Na CeBITu by ale mělo být již vše osahatelné.

Diskuze (1) Další článek: Easy CD&DVD Creator 6 dostupný

Témata článku: První postřeh, Nový, Oblý tvar, Dobíjení, Zoom, COO, Slušná výbava, Objektivy nikon, Megapixel, Automatické dobíjení, Nikon, Celokovové provedení, Coolpix, Nikon Coolpix, Compact, Kompaktní digitální fotoaparáty, Digitální fotoaparáty nikon, Kompaktní rozměr, Mass, Objektivy

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů