Nikon Coolpix 4500 – malý ale šikovný profesionál

V polovině letošního roku představil Nikon zatím poslední ze řady svých digitálních fotoaparátů s otočným tělem. Jedná se o čtyřmegapixelového drobečka, který oproti svému předchůdci, modelu 995, značně zmoudřel. Jaká tedy je nová „čtyřtisícpětistovka?“
Kapitoly článku

Neobvyklá konstrukce

Jak jsme již uvedli v perexu, tak tělo Nikonu Coolpix 4500 je otočné, v praxi to tedy znamená, že Coolpix 4500 držíte pouze jednou rukou (za část s displejem) a s „objektivovou“ částí dle potřeby otáčíte. Objektivovou část lze přitom otočit o 180° směrem nahoru a o 100° směrem dolů. Při otočení o více než 90° směrem nahoru se pak obraz na displeji otočí vzhůru nohama a vy tak můžete vidět sami sebe podobně jako v zrcadle. Abyste ale mohli na fotoaparát našroubovat těžší předsádky (třeba Fisheye nebo makrosvětlo), tak je zespodu aretační tlačítko, kterým omezíte jakýkoliv pohyb objektivové části směrem dolů.

Pokud byste postrádali blesk, pak vězte, že je schován v těle fotoaparátu a v případě potřeby se z něj automaticky „vystřelí,“ zpátky jej ovšem musíte zasunout ručně. Možná vám připadá, že když je blesk ale tak blízko objektivu, že ani předblesk nezamezí efektu červených očí. Tento problém právě provázel předchozí modely, u Coolpixu 4500 se již Nikonu tento neduh podařilo vyřešit.

Klepněte pro větší obrázek

Co se rozměrů týče, tak 4500 má 130 mm na šířku, 73 mm na výšku a 50 mm do hloubky. Hmotnost bez baterie a CF karty se i přes celokovovou magnesiovou konstrukci ustálila na přijatelných 360 gramech. Jedinou plastovou částí fotoaparátu je krytka na objektiv a krytka USB a A/V konektoru.

Pod kapotou

Nový Nikon Coolpix 4500 skrývá pod kapotou čtyřmegapixelový CCD čip s fyzickým rozlišením 2272×1704. Jedná se o klasický kompaktní fotoaparát s otočným tělem, přičemž hlavním orientačním bodem při focení je 1,5 palcový 110 000 bodový LCD, který zobrazuje 97% výsledného obrazu (upřímně, mohlo to být i 100%) a jako „formalitu“ má také optický hledáček, který zobrazuje pouze 80% výsledného obrazu (ten stejně ale při focení asi nevyužijete).

Objektiv nabízí čtyřnásobný zoom s ohniskovou vzdáleností od 7,85 do 32 milimetrů (respektive 38 – 155 mm v 35mm kinofilmovém ekvivalentu) a clonou od 2,6 do 7,5 a je k němu k dispozici celá škála předsádkových objektivů. Závěrka objektivu se pohybuje v rozmezí od 1/2000 s až do 8 sekund nebo 5 minut v režimu BULB. Při automatickém TTL (through the lens) ostření je k dispozici měření z pěti bodů a nebo jednoho vybraného. Manuální ostření pak nabízí 50 kroků, přičemž je možné zvolit tzv. Focus Confirmation, při jejímž využití se stane zaostřená oblast obrazu na displeji fotoaparátu výrazně zrnitější než bližší a vzdálenější části fotografované scény. U manuálního ostření je ale trochu problém v tom, že fotoaparát na místo údaje v metrech ukazuje jen jakousi relativní stupnici mezi kytičkou (2 cm od objektivu) a horami (zaostřením na nekonečno). Při TTL měření expozice si pak můžete vybrat ze čtyř módů – maticové (256 bodů rozmístěných po celé ploše CCD), středově orientované (přibližně v úrovni obdélníčku ve středu displeje), bodové a AF bodové (expozice se měří bodově tam, kde zaostřil autofocus).

Co se té méně fotografické části týče, tak Coolpix 4500 používá pro ukládání fotografií karty CompactFlash I nebo II (IBM Microdrive), na které můžete ukládat fotografie ve třech kompresních stupních ve formátu JPEG nebo v nekomprimovaných TIFFech. Je ale možné také natočit krátké video ve formátu QuickTime.

O napájení fotoaparátu se stará Li-Ion akumulátor o kapacitě 680 mAh, což se ukazuje jako nedostačující. Výdrž akumulátoru je přibližně 100 – 150 snímků, v závislosti na četnosti použití blesku a počtu prohlížení fotografií z CF karty, atd. Vypnutí displeje v tomto případě má na celkovou spotřebu jen minimální efekt. Pokud hodláte Coolpix 4500 využívat jinde než ve studiu, pak byste si pro něj měli pořídit buď náhradní akumulátor a nebo externí akublok (cena je stejná, výdrž 4krát vyšší). Využití tužkových akumulátorů v modelu 4500 na rozdíl od jeho předchůdců není možné.

Témata článku: Software, Stativy, Krabice, Objektivy nikon, Profesionál, Studiové blesky, COO, Elements, Dlouhé video, Objektivy, Coolpix, Studiová fotografie, Šikovná pomůcka, Panorama, Prohlížení, Bulb, Nikon Coolpix, Výsledný obraz, Makro, Blesky, Fontána, Balance, Malý, Nízké rozlišení, Pořízený obrázek


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky