Původem srbského vynálezce Nikolu Teslu není nutno dlouze představovat. Za svou kariéru získal přibližně 300 mezinárodních patentů, ale mohlo jich být daleko více – některé jeho práce si přivlastnili jiní. Mezi jeho nejproslulejší objevy patří způsob výroby a rozvodu elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, nebo třeba řízené střely pro armádu...
Je evidentní, že s výsledky Teslovy celoživotní práce se setkáváme v každodenním životě my všichni. Jeho odkazem se inspirovaly hned dvě současné automobilky produkující elektromobily – začínající Nikola a již zavedená Tesla.
Nikola Tesla se narodil roku 1856 v obci Smiljan, zemřel v roce 1943 v New Yorku.
Výstavu představující géniův život a zejména jeho světoznámé vynálezy přiveze do Prahy Muzeum Nikoly Tesly sídlící v srbském hlavním městě Bělehradě. Sám Tesla v Praze roku 1880 pobýval a navštěvoval zde přednášky na Karlově univerzitě. „Výstava je chronologií Teslova života zachycující jeho osud s důrazem na zlomové okamžiky v jeho kariéře. Nechybí proto ani část expozice, která je věnována vztahu Tesly k Praze a České republice,“ komentuje výstavu kurátorka srbského Muzea Nikoly Tesly Ivana Zorić.
Expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen dospělé publikum, ale i žáky základních a středních škol. Kromě zajímavých informací a dat, budou pro návštěvníky připraveny i funkční modely těch nejzajímavějších strojů, včetně tzv. Teslova transformátoru.
Výstava bude otevřena od 21. listopadu do 11. prosince 2022 v Křižíkově pavilonu na Výstavišti v pražských Holešovicích denně od 9 do 18 hodin. Ve dnech 3. a 8. prosince expozici doplní doprovodný program připravený ve spolupráci s Pražskou plynárenskou. Tématem bude technologická, respektive energetická gramotnost. Během přednášek se návštěvníci dozví o klimatických změnách, udržitelných zdrojích energie, elektromobilitě, umělé inteligenci, či různých typech elektráren.