Tesla | Praha | Výstava

Nikola Tesla se vrátí do Prahy. Výstava představí génia, jehož vynálezy dodnes formují svět

Původem srbského vynálezce Nikolu Teslu není nutno dlouze představovat. Za svou kariéru získal přibližně 300 mezinárodních patentů, ale mohlo jich být daleko více – některé jeho práce si přivlastnili jiní. Mezi jeho nejproslulejší objevy patří způsob výroby a rozvodu elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, nebo třeba řízené střely pro armádu...

Je evidentní, že s výsledky Teslovy celoživotní práce se setkáváme v každodenním životě my všichni. Jeho odkazem se inspirovaly hned dvě současné automobilky produkující elektromobily – začínající Nikola a již zavedená Tesla.

Nikola Tesla2.jpg
Nikola Tesla se narodil roku 1856 v obci Smiljan, zemřel v roce 1943 v New Yorku.

Výstavu představující géniův život a zejména jeho světoznámé vynálezy přiveze do Prahy Muzeum Nikoly Tesly sídlící v srbském hlavním městě Bělehradě. Sám Tesla v Praze roku 1880 pobýval a navštěvoval zde přednášky na Karlově univerzitě. „Výstava je chronologií Teslova života zachycující jeho osud s důrazem na zlomové okamžiky v jeho kariéře. Nechybí proto ani část expozice, která je věnována vztahu Tesly k Praze a České republice,“ komentuje výstavu kurátorka srbského Muzea Nikoly Tesly Ivana Zorić.

Expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen dospělé publikum, ale i žáky základních a středních škol. Kromě zajímavých informací a dat, budou pro návštěvníky připraveny i funkční modely těch nejzajímavějších strojů, včetně tzv. Teslova transformátoru.

Výstava bude otevřena od 21. listopadu do 11. prosince 2022 v Křižíkově pavilonu na Výstavišti v pražských Holešovicích denně od 9 do 18 hodin. Ve dnech 3. a 8. prosince expozici doplní doprovodný program připravený ve spolupráci s Pražskou plynárenskou. Tématem bude technologická, respektive energetická gramotnost. Během přednášek se návštěvníci dozví o klimatických změnách, udržitelných zdrojích energie, elektromobilitě, umělé inteligenci, či různých typech elektráren.

Diskuze (7) Další článek: Pevné ohnisko vs. zoom. Pevné objektivy vás naučí fotit, zoomy jsou zase praktické

Témata článku: Věda, Obnovitelné zdroje, Tesla, Praha, Elektřina, Výroba, Nikola, Výstava, Výstaviště Praha, Bělehrad, Česká republika, Univerzita Karlova, New York, Vynález, Výstaviště, Patent, Nikola Tesla, Génius, Přednáška, Kariéra, Holešovice, Křižík, Objev, Smiljan