Nikola Tesla: Génius, který se neuměl prodat. Věděli jste, že studoval i v Praze?

Nikola Tesla po sobě zanechal zhruba 700 vynálezů, z nichž mnohé změnily svět. Přesto se za života dostatečného uznání nedočkal. V červenci uplynulo 165 let od jeho narození.

Tesla se narodil 10. července 1866 (některé prameny uvádí 9. července) v chorvatské vesničce Smiljan do rodiny pravoslavného kněze. Už v dětství propadl četbě odborných knih a vytvořil například svůj první motorek, který poháněli čtyři chrousti. Vystudoval gymnázium v Karlovaci a nastoupil na polytechniku ve Štýrském Hradci. Talentovanému studentovi už od prvních ročníků profesoři umožňovali účastnit se fyzikálních pokusů, což ho vedlo ke konstrukci prvního vynálezu,motoru na střídavý proud. Teslovi bylo 18 let.

Během studií se na radu otce také krátce ocitnul na pražské Karlově univerzitě, kde se mimo jiné seznámil s další osobností světové vědy – brněnským rodákem Ernestem Machem. Po otcově smrti nicméně studia na univerzitě po jednom semestru zanechal. Ocitnul se také ve finanční nouzi, přijal tedy místo v budapešťském telegrafickém ústavu, aniž by některou z univerzit dokončil a získal titul. Lásku k fyzice a přírodním vědám ale v žádném případně neztratil.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Nenechte se zlákat k instalaci Flashe či Silverlightu – malware BIOPASS může přenášet obsah obrazovky v reálném čase

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,