Bitcoin | Rozšířená realita | Fintech

Niantic uvádí hru, ve které můžete vydělávat bitcoiny. Je součástí jeho metaverse

Foto: Fold/Niantic
Niantic uvádí hru, ve které můžete vydělávat bitcoiny. Je součástí jeho metaverse
 | Foto: Fold/Niantic

Ačkoliv si Niantic většina lidí spojuje s hrou Pokémon Go, firma má na kontě větší škálu titulů a právě představila další. V rozšířené realitě tentokrát ani nebudete lovit roztomilá zvířátka, ani kouzlit ve světě Harryho Pottera, ale hledat reálné bitcoiny, tak trochu ve stylu Minecraftu. Niantic se totiž spojil s platební společností Fold a společně vytvořili herní zážitek, který se celý točí kolem pátrání po nejpopulárnější kryptoměně.

Hra nazvaná Fold AR je v tuto chvíli dostupná pouze z aplikace Fold a ještě jen v beta verzi, i tak ale nabízí většinu funkcí, na kterých se obě společnosti domluvily. Základ nepřekvapí, je stejný jako u ostatních titulů Nianticu – chodíte po svém okolí za účelem hledání určitého předmětu. Změna přichází až v tom co hledáte a jakým způsobem.

V první řadě okolí není plné virtuálních lokací korespondujících s těmi reálnými, vlastně lokace nejsou žádné. Před osobou se jen náhodně každých 10 minut v určité vzdálenosti objevují figurky a boxy, které když získáte, obsahují drobný podíl bitcoinu, který se pak uloží do peněženky Foldu. Boxy je nutné virtuálně „vytěžit“, akt působí trochu jako v Minecraftu. Hra obsahuje i jistý element náhody, pokud při svém pátrání narazíte na otrávenou pilulku, o svůj bitcoinový výdělek přijdete. Je také možné získat odměny v podobě výhod do účtu Foldu, nejen kryptoměnu.

Až bude hra dostupná v plné verzi, uživatelé budou moci získané fragmenty bitcoinů prodávat. Časem by do aplikace měla přijít možnost i geocachingového multiplayeru, kdy bude možné určité množství kryptoměny pro kamarády schovávat. Plánuje se i zahrnutí NFT tokenů, byť zatím není jasné v jaké formě.

Niantic v tiskové zprávě uvádí, že Fold AR je součástí jeho plánovaného metaverse, tedy digitálního světa, který se v posledních týdnech zavázalo vytvořit větší množství technologických společností. Včetně Facebooku, jenž si mimo jiné kvůli těmto plánům změnil jméno na Meta.

Právě proti Facebooku se Niantic vymezil, uvedl, že metaverse nemá být žádná „dystopická noční můra“ – tak údajně projekt Marka Zuckerberga působí – ale má se odehrávat v rozšířené realitě. Aby firma tuto vizi podpořila, slíbila, že své AR nástroje a API poskytne zájemcům z třetích stran.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (2) Další článek: Křišťálová Lupa. Známe nejlepší české internetové projekty roku 2021 a děkujeme za podporu pro Živě.cz

Témata článku: Facebook, Kryptoměny, Bitcoin, Minecraft, API, Rozšířená realita, Fintech, Pokémon Go, Marek Zuckerberg, Styl, Realita, Niantic, Harry PotterGaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Regionální poskytovatele internetu ve velkém kupuje i Nordic Telecom. Pohltil dalších sedm
Lukáš Václavík
Nordic TelecomPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace listopad 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace listopad 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály