Nezvyklé manévry u Intelu jsou dobrou šancí pro AMD

Typicky dlouhodobě plánující firma provedla v poslední době dva zásadní obraty. Konkurent by z toho mohl těžit, pokud zvládne bezchybně v termínu vyrábět.
Nezvyklé manévry u Intelu jsou dobrou šancí pro AMD

Za mnoho let nenalezneme hodně případů, kdy Intel by veřejně oznamoval razantní, krátkodobé změny své strategie a produkce. U Intelu je zvykem plánovat velmi dlouhodobě a nechat veřejnost nahlížet spíše jen do krátkodobých plánů, u kterých si byla firma jista dodržením a také je obvykle dodržela.

V posledních měsících nám ale Intel nachystal dvě neobvyklá překvapení. Prvním je přiznání, že hybridní 32/64-bitový CPU, představený u Opteronu u konkurenční firmy AMD, není zase až tak špatný nápad a že by se v tom Intel mohl také angažovat, a druhým je oznámení ze začátku května, že společnost ukončuje vývoj dvou procesorů s kódovými jmény Texas a Jayhawk, které budou nahrazeny čipy s technologií dual-core, tj. procesorem se dvěma oddělenými jádry a společnou cache. Protože se Texas (verze čipu Pentium 4) měl objevit už letos a Jayhawk (verze čipu Xeon) příští rok, znamená to pro Intel nepochybnou investiční ztrátu – oba procesory už musely být ve vývoji hodně daleko. Je to jistě i nemilé představení pro partnerské výrobce základních desek a dalších komponent: něco, co byli tito výrobci dříve připraveni očekávat spíše od konkurenčního AMD.

Intel tímto v podstatě mlčky přiznává, že architektura Pentium 4, která měla být vlajkovou lodí firmy na dlouhá léta, má problémy a že je potřeba hledat nové řešení. Hlavní potíží je zřejmě generování tepla – se zvyšováním taktu narůstá spotřeba geometrickou řadou a už dnešní čipy řady Pentium 4 spotřebovávají okolo 100 wattů, a toto teplo je nutné vyvést z počítače ven (zkuste si, jak topí stovka žárovka).

Spekuluje se, že Intel nenašel řešení tohoto problému, které je v podstatě pevně zakováno v architektuře P4 (tzv. dynamické logické brány), a proto volí čip se dvěma jádry, který spotřebuje energie méně, neboť je postaven na mírně odlišné technologii a pracuje také s nižším taktem.

Analytik Brokwood z Insight64 pro toto řešení použil trefný příměr – než stavět motor auta s jedním mocným válcem, který se nadře (a případně zadře) pro dosažení požadovaného výkonu, je lepší vyrobit více válců s menším výkonem, tj. na nižším taktu. Intel má přitom velmi slušné řešení s nízkou spotřebou pro přenosné počítače, jeho desktopová podoba se ale má objevit až v roce 2007 (čip „Jonah“).

Okolo procesorů se dvěma jádry je zatím ještě víc tajemství než faktů. Intel je dříve chystal až pro rok 2006 a logicky mnoho informací nepouštěl, už kvůli konkurenci. Při zrušení dvou chystaných čipů ale posunul uvedení těchto procesorů na trh již na příští rok; rozhodnutí přišlo ale zjevně náhle (nové dvoj-jádrové čipy ani nemají svá kódová jména).

Krok od Intelu je svým způsobem hozenou rukavicí firmě AMD. Ta už v posledních měsících zaznamenala nemalé úspěchy: velice slušným úspěchem je Opteron, který je rovněž jakýmsi „morálním vítězstvím“, když AMD ukázala Intelu, že umí nejen dohánět, ale i ukázat cestu. Problémy architektury Pentium 4 dávají AMD velkou šanci urvat další kus desktopového trhu, přinejmenším do doby, než se dvoj-jádrové čipy uchytí.

Oslavovat ale vítězství AMD je předčasné; firma nemá tak velké výrobní kapacity jako Intel a musí se spoléhat na třetí partnery v produkci. I když některé statistiky udávají, že AMD již Intel předstihuje, neúprosné finanční statistiky stále potvrzují velkou převahu Intelu, který má navíc daleko více želízek v ohni než konkurent. V posledním čtvrtletí utržila AMD 1,2 miliardy dolarů, Intel 8 miliard. Přesto je to však pro AMD historická šance, která se jí od legendárního Athlonu nevyskytla.

Diskuze (54) Další článek: Chyba MS04-011 je stále nebezpečím – šíří se červ Bobax.A

Témata článku: Poslední výrobce, Historický počítač, Poslední šance, Šance, Legendární počítač, Nezvyk, Texas, Chystaný čip, Manévr, Špatný výkon, Hozená rukavice, Žárovka, Velká spotřeba, Desktopová podoba, Poslední měsíc, Velké překvapení, Poslední procesor, Velké jméno, Hlavní potíž


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky