Nezávislé letenkové weby vedou, ale aerolinky dohánějí

Tak jako v jiných oblastech elektronické komerce se kamenné firmy začínají „mstít“.
Všude ve světovém Internetu vidíme stejný obrázek: „nové“, internetové firmy soupeří se „starými“, tradičními společnostmi, a v poslední době spíš prohrávají ty první. V rozhodujících chvílích jim totiž chybějí peníze, které jim momentálně zamračený finanční svět odmítá dávat. Podobně je na tom i český Internet, kde například tradiční vydavatelské domy jako je MaFra nebo Economia, nebo bohaté telecomy se svými portály viditelně konkurují původním internetovým firmám.

I v cestovním ruchu, jmenovitě v jeho světově nejvýznamnější části, prodeji letenek, kamenné firmy přitvrzují. Čistě internetové cestovní weby (á la Travelocity či Expedia) sice stále vedou, ale tradiční provozovatelé těchto služeb, tedy aerolinie, dotahují. Vyplývá to alespoň z měření návštěvnosti těchto webů, které provádí nezávislá firma Media Metrix. Podle ní stoupla meziročně návštěvnost cestovních webů o 23.5% v počtu návštěvníků (mimochodem, nijak oslnivé číslo), přičemž internetové firmy si připsaly průměrný růst jen o 7%, a weby aerolinek 26.1%. V návštěvnosti tedy internetové cestovky stagnují a dokonce ztrácejí tržtní podíl – vždyť jen v USA přibylo za loňský rok výrazně více než 7% uživatelů Internetu. V absolutních číslech ale ještě internetové firmy vedou – navštívilo je 15.4 mil. uživatelů oproti 10.4 mil. návštěvníků služeb aerolinek. Další analytická firma Jupiter dokonce pro letošek předpovídá, že v počtu prodeje letenek přes Internet předstihnou aerolinky poprvé internetové prodejce, a to v poměru 51%:49%.

Podle obou firem není příčina těchto změn v tom, že by aerolinie poskytovaly v prodeji letenek nějaké extra lepší služby: předhánění internetové firmy v poslední době především agresivním marketingem, tedy množstvím investovaných peněz, a v tom jim jejich konkurence nestačí.

O americký letecký trh víceméně vyrovnaně bojuje skupina velkých aerolinií (Southwest Airlines, American Airlines, United Airlines, Delta atd.), v oblasti internetového cestovního ruchu jsou dominantní tři firmy: Travelocity.com, Expedia.com a Priceline.com. V návštěvnosti tedy zatím aerolinky vedoucím Travelocity nebo Expedia na záda nedýchají: internetové firmy mají každá cca 7 mil. návštěvníků měsíčně, aerolinky ne více než 3 milióny každá. Ve finančních problémech je firma Priceline, která se zaměřuje na nabídku nejlevnějších letenek za každou cenu – na levném zboží se nedá moc vydělat.

Oproti Americe český trh na letenkové internetové souboje teprve čeká. Aerolinky nesoutěží zatím skoro vůbec, agresivní marketing loni ještě nikdo nedělal a tržby za letenky přes Internet byly loni velmi maličké. Letošek bude zcela jiný: letenky zde nabízejí portály a několik dalších aliancí, objevují se první real-timové prodeje letenek přes Internet (www.svetletenek.cz) a začíná se s razantním marketingem. V Americe se dokáže za rok prodat letenek za patnáct miliard dolarů – za kolik pak u nás?

Diskuze (7) Další článek: IBM ví, kdy má udeřit

Témata článku: Internet, Expedia, Let, United Airlines, Finanční svět, Americký letec, American Airlines, Nejvýznamnější část, Aerolinky, Tradiční provozovatel, Marketing, Delta, Poslední číslo, Doha, Levné zboží, United, Delta Airlines, Stejný obrázek, Southwest Airlines


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 57

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X