Nezapomeňte na aktualizaci údajů u CZ.NICu

Na poslední valné hromadě CZ.NICu bylo dosaženo dohody o určitém zpřísnění pravidel pro změnu některých údajů. Jen to datum asi nebylo vybráno správně.
Nezapomeňte na aktualizaci údajů u CZ.NICu

Poslední valná hromada CZ.NICu se uskutečnila 20. 6. 2002 a při té příležitosti byla schválena i nová pravidla pro změnu údajů kontaktních osob a subjektů. Tato pravidla se od 1.září 2002 zpřísňují, a tak každý, kdo si bude chtít po tomto datu tyto údaje změnit, si musí nechat podanou žádost úředně ověřit.

Doposud bylo toto ověření vyžadováno pouze u převodu domény na nového vlastníka, zrušení domény nebo při změně názvu společnosti či jména a příjmení fyzické osoby u subjektu. Při těchto změnách se již dnes žádost ověřuje písemně, pomocí vlastnoručně podepsaného úředně ověřeného potvrzení žádosti.

Po schválení zpřísněných pravidel bude vlastnoručně podepsané a úředně ověřené potvrzení žádosti vyžadováno u veškerých změn kontaktních osob a subjektů. V praxi to znamená, že pokud se vám například změní telefonní číslo na kontaktní osobu spravující váš web, nebo vaše firma změní sídlo a vy nebude chtít v databázi CZ.NICu ponechat staré údaje, strávíte běháním jedno dopoledne. Nejprve sepíšete žádost o změnu údajů, kterou následně podepíše osoba ke změnám oprávněná a nakonec notář podpis nebo podpisy ověří. V poslední fázi nezapomeňte odeslat na CZ.NIC.

V současné době se změna údajů řídila těmito pravidly:

Změna údajů osoby
 • může ji provést kdokoli
 • žádost se nijak neověřuje, jako ochrana proti zneužití slouží položka notify, kam se odesílají informace o všech provedených změnách
Nelze změnit identifikátor, jméno a příjmení osoby, v takovém případě je nutné si zaregistrovat nový záznam.

Změna údajů subjektu

Změna položky name

 • může provést admin-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti, podpis musí být úředně ověřen
 • potvrzení je nutné poslat pozemní poštou
Změna položky admin-c
 • může provést admin-c (žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti, potvrzení je možné poslat faxem) nebo
 • žádost bude podepsána oprávněnými statutárními orgány způsobem odpovídajícím způsobu podepisování za společnost dle výpisu z Obch. Rejstříku a tyto podpisy budou úředně ověřeny, a k žádosti bude připojen originál nebo ověřená kopie výpisu z obchodního rejstříku (ne starší 3 měsíců) společnosti, ze kterého bude patrné , že statutárními zástupci společnosti jsou osoby podepsané na písemné žádosti o provedení změny a že způsob podepisování za společnost odpovídá podpisům na této žádosti. Název společnosti musí přesně odpovídat názvu společnosti uvedenému v položce name. nebo
 • nejedná-li se o společnost uvedenou v Obchodním Rejstříku, ale o jiný subjekt, musí být prokazatelně doloženo, že osoba (osoby) potvrzující žádost je (jsou) za daný subjekt oprávněna (oprávněny) takové potvrzení učinit. Veškeré dokumenty toto dokládající musí být originály čí ověřené kopie a nesmí být starší než 3 měsíce. Všechny podpisy musí být úředně ověřeny. Název společnosti musí přesně odpovídat názvu společnosti uvedenému v položce name.
Změna položky tech-c
 • může provést admin-c a tech-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87 (fax na KPNQwest provozovatele registračního systému pro CZ.NIC)
Změna položky acc-c
 • může provést admin-c a acc-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87
Jiná změna (adresa, ICO, DIC,...)
 • může provést admin-c, tech-c a acc-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87
Nelze změnit identifikátor subjektu, v takovém případě je nutné si zaregistrovat nový záznam.

Po této změně pravidel se určitě nebude chtít lidem ani firmám příliš tyto údaje aktualizovat. Kdo má čas běhat kvůli změně telefonního čísla po úřadech? Když se dá v dnešní době krásně využít například elektronický podpis.

A pozor, museli by to být všichni, kdo vlastní nějakou doménu, protože v noci z 21. na 22. září 2002 dojde k plošnému přečíslování telefonních stanic v celé České republice. Zde vidím základní kámen úrazu a nedomyšlenost uvedení nových pravidel do praxe! Všichni budou mít 22. 9. 2002 nové telefonní číslo neodpovídající záznamu u CZ.NICu, ale už budou mít smůlu, protože změna údajů bez úředně ověřeného potvrzení žádosti byla možná jen do 1. 9. 2002.

Takže pro všechny, kteří chtějí mít údaje u CZ.NICu v pořádku, mám jednu radu. Stáhněte si program nebo tabulku na přečíslování, které nabízí Český Telecom zadarmo, zjistěte si svoje budoucí telefonní číslo již dnes a údaje si aktualizujte v předstihu.

Diskuze (34) Další článek: Návod na to jak dosáhnout 17230 v 3DMarku

Témata článku: Akt, Telefonní číslo, Nové pravidlo, Faxy, Admin, Údaj


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky