Nezapomeňte na aktualizaci údajů u CZ.NICu

Na poslední valné hromadě CZ.NICu bylo dosaženo dohody o určitém zpřísnění pravidel pro změnu některých údajů. Jen to datum asi nebylo vybráno správně.
Nezapomeňte na aktualizaci údajů u CZ.NICu

Poslední valná hromada CZ.NICu se uskutečnila 20. 6. 2002 a při té příležitosti byla schválena i nová pravidla pro změnu údajů kontaktních osob a subjektů. Tato pravidla se od 1.září 2002 zpřísňují, a tak každý, kdo si bude chtít po tomto datu tyto údaje změnit, si musí nechat podanou žádost úředně ověřit.

Doposud bylo toto ověření vyžadováno pouze u převodu domény na nového vlastníka, zrušení domény nebo při změně názvu společnosti či jména a příjmení fyzické osoby u subjektu. Při těchto změnách se již dnes žádost ověřuje písemně, pomocí vlastnoručně podepsaného úředně ověřeného potvrzení žádosti.

Po schválení zpřísněných pravidel bude vlastnoručně podepsané a úředně ověřené potvrzení žádosti vyžadováno u veškerých změn kontaktních osob a subjektů. V praxi to znamená, že pokud se vám například změní telefonní číslo na kontaktní osobu spravující váš web, nebo vaše firma změní sídlo a vy nebude chtít v databázi CZ.NICu ponechat staré údaje, strávíte běháním jedno dopoledne. Nejprve sepíšete žádost o změnu údajů, kterou následně podepíše osoba ke změnám oprávněná a nakonec notář podpis nebo podpisy ověří. V poslední fázi nezapomeňte odeslat na CZ.NIC.

V současné době se změna údajů řídila těmito pravidly:

Změna údajů osoby
 • může ji provést kdokoli
 • žádost se nijak neověřuje, jako ochrana proti zneužití slouží položka notify, kam se odesílají informace o všech provedených změnách
Nelze změnit identifikátor, jméno a příjmení osoby, v takovém případě je nutné si zaregistrovat nový záznam.

Změna údajů subjektu

Změna položky name

 • může provést admin-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti, podpis musí být úředně ověřen
 • potvrzení je nutné poslat pozemní poštou
Změna položky admin-c
 • může provést admin-c (žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti, potvrzení je možné poslat faxem) nebo
 • žádost bude podepsána oprávněnými statutárními orgány způsobem odpovídajícím způsobu podepisování za společnost dle výpisu z Obch. Rejstříku a tyto podpisy budou úředně ověřeny, a k žádosti bude připojen originál nebo ověřená kopie výpisu z obchodního rejstříku (ne starší 3 měsíců) společnosti, ze kterého bude patrné , že statutárními zástupci společnosti jsou osoby podepsané na písemné žádosti o provedení změny a že způsob podepisování za společnost odpovídá podpisům na této žádosti. Název společnosti musí přesně odpovídat názvu společnosti uvedenému v položce name. nebo
 • nejedná-li se o společnost uvedenou v Obchodním Rejstříku, ale o jiný subjekt, musí být prokazatelně doloženo, že osoba (osoby) potvrzující žádost je (jsou) za daný subjekt oprávněna (oprávněny) takové potvrzení učinit. Veškeré dokumenty toto dokládající musí být originály čí ověřené kopie a nesmí být starší než 3 měsíce. Všechny podpisy musí být úředně ověřeny. Název společnosti musí přesně odpovídat názvu společnosti uvedenému v položce name.
Změna položky tech-c
 • může provést admin-c a tech-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87 (fax na KPNQwest provozovatele registračního systému pro CZ.NIC)
Změna položky acc-c
 • může provést admin-c a acc-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87
Jiná změna (adresa, ICO, DIC,...)
 • může provést admin-c, tech-c a acc-c
 • žádost odeslaná e-mailem se ověřuje pomocí písemného, vlastnoručně podepsaného potvrzení žádosti
 • potvrzení je možné poslat faxem na číslo 02/96 15 79 87
Nelze změnit identifikátor subjektu, v takovém případě je nutné si zaregistrovat nový záznam.

Po této změně pravidel se určitě nebude chtít lidem ani firmám příliš tyto údaje aktualizovat. Kdo má čas běhat kvůli změně telefonního čísla po úřadech? Když se dá v dnešní době krásně využít například elektronický podpis.

A pozor, museli by to být všichni, kdo vlastní nějakou doménu, protože v noci z 21. na 22. září 2002 dojde k plošnému přečíslování telefonních stanic v celé České republice. Zde vidím základní kámen úrazu a nedomyšlenost uvedení nových pravidel do praxe! Všichni budou mít 22. 9. 2002 nové telefonní číslo neodpovídající záznamu u CZ.NICu, ale už budou mít smůlu, protože změna údajů bez úředně ověřeného potvrzení žádosti byla možná jen do 1. 9. 2002.

Takže pro všechny, kteří chtějí mít údaje u CZ.NICu v pořádku, mám jednu radu. Stáhněte si program nebo tabulku na přečíslování, které nabízí Český Telecom zadarmo, zjistěte si svoje budoucí telefonní číslo již dnes a údaje si aktualizujte v předstihu.

Diskuze (34) Další článek: Návod na to jak dosáhnout 17230 v 3DMarku

Témata článku: Telefonní číslo, Admin, Faxy, Údaj, Akt, Nové pravidlo


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft