3D tisk

Next 3D. Jaká byla konference o tom, jak 3D tisk pomáhá v tradiční průmyslové výrobě

Na konci května se v Humpolci odehrál třetí ročník konference Next 3D zaměřené na průmyslovou aditivní výrobu a 3D skenování. Akci pořádá společnost 3Dwiser, která se zabývá profesionálním tiskem, 3D skenováním a následným post-processingem. Program povětšinou sestával z případových studií, které ukazují reálné zkušenosti s integrací 3D tisku do zavedených firem, ekonomickou stránku věci a posun v myšlení. Své příspěvky přednesli odborníci z oblastí automotive, železniční výroby, žáruvzdorné keramiky i velkoobjemového tisku z plastů a kovů, kteří pomocí průmyslového 3D tisku řeší specifické úkoly ve výrobě, vývoji, výzkumu i kontrole kvality.

2024-05-30-next3d-106.jpg

Jednatel společnosti 3Dwiser Tomáš Soóky k programu říká: „Každý rok se snažíme přinést účastníkům konference zkušenosti odborníků přímo z reálného provozu a projektů, ve kterých se 3D technologie osvědčily, nebo kde se staly výrazným prvkem akcelerace vývoje. Těžko se mi vybírá z výtečných ukázek z praxe, publikum velmi zaujala třeba přednáška o metrologickém 3D skenování ve společnosti Techplast, kde pomocí 3D skeneru kontrolují přesnost a kvalitu vyrobených dílů.“

Po úvodním příspěvku hlavního poradce České bankovní asociace Miroslava Zámečníka o ekonomickém výhledu představil Matthias Schulze z institutu Fraunhofer IWU nejnovější poznatky ve velkoobjemovém tisku z polymerů i kovů. Dopolední blok uzavírala prezentace Filipa Šolce z FT Automation, který představil 3D tiskovou výrobu specializovanou na automatizaci a robotická pracoviště v automobilovém průmyslu. 

2024-05-30-next3d-169.jpg2024-05-30-next3d-300.jpg

Odpolední blok uvedl Jakub Cvilinek ze společnosti Průmyslová keramika případovou studií o výrobě tvarových vložek do forem pro žáruvzdornou keramiku, které se díky 3D tisku vyrábějí za zlomek původních nákladů. Projekty z oboru automotive přiblížil i Ivo Sedlář z Valeo Adas R&D centra, které vyvíjí mj. systémy pro autonomní řízení automobilů. Použití 3D tisku při výrobě železničních dvojkolí popsal Pavel Mazurek z GHH-Bonatrans Group. Z jeho vystoupení vyplynulo, že průmyslová prášková 3D tiskárna technologie SLS si na sebe v tomto provozu vydělá zhruba za 2 – 4 dny!

Závěr přednáškové části pak obstarala společnost Techplast s případovou studií využití 3D skenování v procesu výroby a kontroly kvality výrobků. 

2024-05-30-next3d-058.jpg2024-05-30-next3d-218.jpg
Paralelně s konferencí probíhala prezentace startupů a firem, které pomocí průmyslového 3D tisku realizují unikátní projekty. Představili se výrobci tiskových materiálů, ale třeba i studentský tým CTU Space Research zabývající se výzkumem kosmických technologií.

V závěru konference proběhla panelová diskuse, v rámci které měli účastníci konference příležitost ptát se všech přednášejících na libovolné dotazy. Řešila se témata 3D tisku budov, příležitostí průmyslového 3D tisku v souvislosti s válkou na Ukrajině, využití umělé inteligence při konstrukci tištěných dílů a zazněl i dotaz na možnosti využití 3D tisku při kolonizaci měsíce.

Váš názor Další článek: Zařízení ESA na odvrácené straně Měsíce úspěšně detekovalo přítomnost záporných iontů

Témata článku: ,