Počítače | Smartphone

NexDock Touch je notebook bez mozku. K fungování potřebuje mobil nebo Raspberry Pi

Společnost Nex Computer vyrábí počítače, které vlastně počítači ani nejsou. Její NexDock je totiž jen terminál maskovaný v těle notebooku a veškerou logiku mu dodává až připojený smartphone či minipočítač. Co přináší novinka NexDock Touch?

Jde zatím o největší zařízení výrobce. Obsahuje 14" Full HD IPS displej s podporou dotyků a tenkými rámečky okolo. Klávesnice je podsvícená a uživatelé si při objednávce mohou vybrat popisky v několika abecedách (ta česká ale chybí). Vícedotykový touchpad se od minula výrazně zvětšil.

Konektorová výbava je poměrně bohatá. Na těle najdeme vstupní HDMI 1.4 a USB-C 3.1 s podporou DisplayPortu. Uživateli pak zůstanou ještě dva USB-C 3.0 (jeden určený pro nabíjení), jeden USB-A 3.0, čtečka microSD karet a audio jack. V balení je i hromada různých adaptérů a redukcí.

Na těle najdeme čtyři reproduktory, ale mikrofon nebo webkameru nikoliv (má je jen prototyp na fotkách, nikoliv finální verze). Rozměry předchůdce činí 317 × 215 × 15,9 mm a hmotnost je 1,4 kg, NexDock Touch je na tom podle výrobce „podobně“.

NexDock Touch lze připojit k Raspberry Pi a udělat z něj plnohodnotný ARMový notebook. Primárně se však zaměřuje na smartphony a jejich desktopové režimy, jako jsou Samsung Dex, Huawei Easy Projection a LG Desktop Mode, které nabízí nejvyšší modely zmíněných výrobců. Nex Computer ale věří, že jakmile Google doplní desktopový režim přímo do obecného Androidu, NexDock půjde použít s libovolným mobilem.

NexDock Touch je v předprodeji za 249 dolarů, dalších 55 dolarů stojí doprava do Česka. Dodávky jsou naplánovány na srpen 2020.

Zařízení stejného typu v minulosti vyrábělo i HP. V roce 2016 uvedlo telefon Elite x3 s Windows 10 Mobile, což byl nejlépe vybavený telefon s tímto systémem. Ten sám o sobě nabízel desktopový režim, který vypadal jako u klasických Desítek. HP proto k telefonu prodávalo i notebookovou dokovací stanici, jenž z mobilu udělala počítač.

Diskuze (17) Další článek: Aplikace Váš telefon ve Windows 10 získává další vychytávky. Umí odpovědět na upozornění a ovládat hudbu

Témata článku: Hardware, Google, Počítače, Android, Samsung, Huawei, Mozek, Raspberry Pi, DisplayPort, Smartphone, Počítač, Samsung Dex, Výrobce, Dex, Notebook, Desítka, Nex Computer, RAS, Telefon, Fungování, Česká republikaDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika