V navigaci Waze mohou řidiči hlásit celou řadu událostí, před kterými jsou pak ostatní uživatelé této aplikace s předstihem varováni. Kromě nehody lze například odeslat informaci o překážce ve vozovce, odstaveném vozidle či náledí. Jistou popularitu má mezi řidiči i ohlašování policejních hlídek. Policistům se pochopitelně tato funkce moc nelíbí.
Ne vždy zůstává jen u nelibosti. Americký zpravodajský server CBS New York získal text oficiálního dopisu, v němž policejní sbor v New Yorku (NYPD) žádá Google o vyloučení funkce hlášení policejních hlídek. Konkrétně jde o kontroly, zaměřené mimo jiné na řízení pod vlivem návykových látek.
Nekompromisní policejní požadavek
Nutno konstatovat, že dopis newyorské policie se nese v poměrně vyhroceném duchu: „Osoby, které zveřejňují místa kontrolních stanovišť, mohou být zapojeny do trestné činnosti, neboť takové počínání může být považováno za úmyslný pokus zabránit a/nebo narušit vymáhání práva a dalších příslušných trestních a dopravních předpisů.“
V textu se dále uvádí, že „Veřejné poskytování takových informací je nezodpovědné, neboť slouží pouze k tomu, aby pomohlo opilým řidičům vyhnout se kontrolám a podporuje bezohledné řízení.“

Newyorská policie nechce být vidět ve Waze
Poměrně logicky zní argument, že „Prozrazování polohy kontrolních stanovišť ohrožuje řidiče, jejich spolucestující a širokou veřejnost.“ Závěr dopisu je však policie naprosto nekompromisní: „Proto požadujeme, aby společnost Google po obdržení tohoto dopisu tuto funkci okamžitě odstranila z aplikace Waze.“.
Kontrolní stanoviště (tzv. „DWI či DUI checkpointy“) slouží ke kontrolám řidičů. Policisté zde provádějí testy na přítomnost alkoholu a drog, ale také hlídají používání bezpečnostních pásů, rozsvícené světlomety a další přestupky.
Google patrně nevyhoví
Google se zatím k požadavku oficiálně nevyjádřil, nicméně jeho argumentace může stát na tom, že smyslem není dávat výhodu opilým řidičům, ale pomáhat těm slušným, aby se vyhnuli (zbytečnému) zpoždění. Tiskový mluvčí pro CBS zatím pouze obecně konstatovat, že „Bezpečnost je hlavní prioritou při vývoji navigačních funkcí. Věříme, že informování řidičů o měření rychlosti jim umožňuje být opatrnější a chovat se bezpečněji.“
Obecně lze předpokládat, že se Google požadavku nepodvolí. V roce 2015 již s prakticky identickou žádostí přišla National Sheriffs Association a funkce je přesto v navigaci dodnes. Někteří policisté pak zkoušeli posílat falešná hlášení o pozici hlídek, aby snížili důvěryhodnost aplikace. Díky možností potvrzování či negování hlášení ostatními uživateli ani tato partyzánská metoda nepřinesla kýžený výsledek.
Jistě bude zajímavé sledovat, zda se funkce hlášení policejních hlídek objeví i v Mapách Google, které od Waze postupně přebírají různé „vychytávky“. Waze obsahuje možnost hlášení již řadu let, nicméně na rozdíl od původní mapové aplikace si ji uživatelé musí do svých telefonů nejprve nainstalovat.