Nevyřešené problémy a první Macintosh

Dny tohoto týdne si v kombinaci s historickými daty říkají například o připomenutí v podobě německého matematika Davida Hilberta a jeho známých Hilbertových problémů nebo narození Francouze Ampèra. Pozornosti však neunikne ani čistě počítačový svět, a to díky uvedení počítače Apple Macintosh.

Hilbertovy problémy vyřešené i stále otevřené

První z významných osobností, které si v tomto týdnu zaslouží pozornost a také místo v aktuálním kalendáriu, je výrazně spojena se světem královny všech věd, tedy matematikou. Řeč je o Němci Davidu Hilbertovi, který se narodil 23. ledna roku 1862 a zemřel 14. února v roce 1943.

Klepněte pro větší obrázek

David Hilbert (zdroj: David Darling)

Během svého života získal nezbytné matematické dovednosti od velikánů v oboru, učitelem se mu tak stal například Ferdinand von Lindemann, jenž je znám pro důkaz faktu, že číslo pí je transcendentní. V matematice se David Hilbert dotkl mnoha jednotlivých disciplín, zřejmě nejznámější je však pro svou sadu problémů, které zaměstnaly (a stále zaměstnávají) matematiky po řadu dalších desítek let.

Takzvané Hilbertovy problémy můžete nalézt například na níže odkazované stránce české Wikipedie, celkem jejich suma dosahuje čísla 23. Řada z nich jich své řešení našla, případně byla korektním důkazem vyvrácena, nicméně stále existují některé, jež nenalezly pokořitele. Z těch stále skutečně plně otevřených si můžete udělat zálusk na následující:

  • Důkaz Riemannovy hypotézy
  • Zobecnění Kroneckerovy věty pro obecné algebraické těleso
  • Topologické problémy algebraických křivek a ploch.
Přesné formulace nejen uvedených stále otevřených Hilbertových problémů, ale také všech zbývajících se vám nabízejí například na této české stránce.

Další informace:
Hilbetův životopis na stránkách anglické Wikipedie.
Detailní český
popis Hilbertových problémů.

Ampérova pravá ruka

V případě druhého velikána, jemuž se budou věnovat řádky aktuálního kalendária, se pozornost stočí do světa fyziky, jelikož řeč bude o Francouzovi Ampèrovi (celým jménem André Marie Ampère). Ten se narodil dne 22. ledna v roce 1775 a svou životní pouť zakončil 10. srpna roku 1836.

Klepněte pro větší obrázek

André Marie Ampère (zdroj: depris.cephes.free.fr)

Ampèrovým rodištěm bylo nemalé městečko nedaleko Lyonu a podobně jako celá řada význačných vědeckých osobností začal také on dávat najevo své nadání už v poměrně brzkém věku. Touhu po poznání dokázal například přečtením kompletní dvacetisvazkové Francouzské encyklopedie. Naplno však své možnosti Ampère odhalil až v podobě bádání na poli elektřiny a magnetizmu, kde úspěšně navazoval na dřívější výsledky ostatních vědců.

Ze základních zákonů je asi nejznámější takzvané Pravidlo pravé ruky, které má následující znění: „Při uchopení vodiče pravou rukou tak, že palec ukazuje směr proudu, pak ostatní prsty ukazují orientaci indukčních čar.“ Vyjádření velikosti síly mezi dvěma vodiči, jimiž protéká elektrický proud, pak představovaný vědec zformuloval v takzvaném Ampèrově zákoně. Z fyzikálních základů samozřejmě Ampèrovo jméno vešlo v povědomí jako jednotka elektrického proudu.

Další informace:
Ampérova biografie v podání českého serveru Zivotopisyonline.cz.
Opět
český životopis, tentokráte však na stránkách Wikipedie.

Apple Macintosh zrozen při Super Bowlu

Z událostí, které se historickým datem pojí s tímto týdnem, stojí za pozornost například první reklama na počítač Apple Macintosh – dne 22. ledna roku 1984 byla odvysílána v rámci finále pravidelného Super Bowlu a během několika dní naplno zahájen prodej. Osobní počítač, který inspiroval celou řadu dalších strojů a jejich výrobců, byl na světě a mohla se z něj začít těšit pěkná řádka uživatelů. A to i přesto, že původní verze byla k dostání za nezanedbatelných dva a půl tisíce dolarů.

I za uvedenou cenu se však Apple Macintosh stal již dostupným počítačem pro komerční i domácí použití. Jeho základem byla 32bitová architektura, navíc již v základní ceně byly zahrnuto některé základní softwarové vybavení. Uživatelům v té době dále imponovalo grafické rozhraní, které nabízelo pohodlné a přítulné ovládání. Zjednodušení na úrovni uživatelského vstupu pak přineslo komfortnější ovládání prostřednictvím dnes již naprosto běžné myši.

Další informace:
Historický výlet v rámci českého serveru Mujmac.cz.
Apple Macintosh anglicky na Wikipedii.

Diskuze (4) Další článek: Banka více než rok obětí phishingu

Témata článku: Apple, Marie, Životopis, David, Základní stránka, Problém, Macintosh, První Mac, Darling, Česká Wikipedie, Pravá ruka, Následující rok, Proud, Následující den, Následující řádek, Mario, Pěkná řádka, Lyon, Nezbytný základ, Historický počítač, První Macintosh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu