Neváhej a stříhej

Dnes, v době videokamer se stále více rozmáhá potřeba si tato domácí videa nějakým způsobem upravit. Můžete sáhnout po celkem slušné škále produktů, my se dnes podíváme na Pinnacle Studio.

V celkovém pohledu se jedná o produkt podobný Video Studiu od Uleadu, na který se podíváme třeba někdy později, který má základní a některé rozšiřující funkce pro práci s videem. Pinnacle Studio 7 tedy spojuje několik nezbytných funkcí, kam patří např. video capture modul, střih, efektové úpravy a titulkování a export videa v několika důležitých formátech. Studio 7 je oblíbené u uživatelů zejména vzhledem ke svému velmi jednoduchému a přehlednému ovládání a mimo jiné také k pestrosti funkcí, které tento komplexní systém nabízí. Celá práce v Pinnacle Studiu 7 je rozdělena do tří hlavních kroků. Prvním krokem je tedy import či nagrabování videa, druhým pak jeho sestříhání, přidání titulků, postprocessing a posledním krokem je pak export v požadovaném formátu.

Import videa můžete samozřejmě provést jak z digitální kamery, tak i z analogového videa. Studio 7 umí při importu automaticky rozdělit digitální video na jednotlivé scény/záběry, pomocí funkce zvané Smart Capture pak můžete importovat video z kamery atp. v náhledové kvalitě a teprve po jeho sestříhání pak následně v plné kvalitě. Při importu/grabování videa v plné kvalitě se navíc importují jenom ty scény, které jste při stříhání opravdu použili, což umožňuje v některých případech ušetřit spoustu místa na disku. Co se týče podpory jednotlivých formátů, je na tom Studio 7 trochu hůře než konkurenční produkty. Jako soubory můžete importovat pouze ve formátu AVI, žádné jiné formáty (například QuickTime či MPEG) standardně nejsou ve Studiu 7 podporovány. Zvuky můžete importovat ve formátech WAV a MP3, statické obrázky pak ve formátech BMP, JPEG, MacPict, TARGA, TIFF a WMF.

Při zpracování videa můžete samozřejmě video nejen sestříhat a opatřit titulky či efekty, ale také můžete do samostatné stopy přidat zvukové efekty, hudbu na pozadí a nahrát zvukový komentář. Pinnacle Studio 7 používá vlastní technologii práce se zvukem nazývanou SmartSound, která umožňuje přidávat hudbu podle různých stylů, nezáleží ale na tom, jak se daný systém nazývá, hlavně když umožňuje pohodlnou práci. K videu můžete přidat i audiostopu z cédéčka nebo zvuk ve formátu WAV a MP3, navíc Studio 7 samozřejmě podporuje tzv. vkládaný střih, při kterém můžete samostatně pracovat s obrazem a zvukem na pozadí.

Důležitou součástí Pinnacle Studia 7 je mnoho desítek přechodových efektů rozdělených do několika kategorií podle zaměření. Jednotlivé přechody můžete umístit do časové linky podle potřeby a například s pomocí trimovacích nástrojů "sladit" jejich vykreslování se zvukem, u každého z přechodů máte pochopitelně k dispozici jeho náhled. Samozřejmě si můžete ke Studiu 7 dokoupit další 3D efekty z balíku Hollywood FX Plus nebo Hollywood FX Pro. Těchto efektů je něco přes 200 (cca 100 v jednom balíku) a můžete je i editovat, měnit trajektorie letících objektů, jejich pozici, rotaci i velikost videa v závislosti na čase.

Export sestříhané a upravené animace či videa je konečným krokem, ve kterém si nejprve vyberete požadovaný formát a pak necháte upravené video spočítat a provést všechny nadefinované akce. Při exportu si můžete vybrat mezi formátem AVI, MPEG, RealVideo 8 a formátu Windows Media, s pomocí vhodného zařízení je samozřejmě možný i export na pásek či DV/DV8 kameru s povoleným vstupem. Další možností je pak sdílení videa na Internetu. Doporučená konfigurace je pro pohodlnou práci i podle zkušeností 600MHz procesor a 128 MB RAM. Samozřejmostí je dostatek místa na disku počítače. Pokud máte zájem si uvedený produkt třeba jen vyzkoušet, tak jeho zkušební verzi stáhnout na stránkách Pinnacle, instalační soubor má velikost cca 23 MB. Koupit v ČR si ho můžete třeba u Exacu, kde je možno si stáhnout češtinu pro celou řadu 7 a také základní příručku k programu, která obsahuje dostatek informací. Program by vás stál necelé 3000 Kč vč. DPH.

Určitě si přečtěte

Články odjinud