Neurons od CA se šířily z Mnichova

Computer Associates v Mnichově 8. prosince na videokonferenci mezi Spojenými státy a německým sídlem CA ohlásila, že začíná dodávat první implementace technologie inteligentních softwarových agentů Neugents, které jsou samoučící se neuronovou síťovou technologií.
Computer Associates v Mnichově 8. prosince na videokonferenci mezi Spojenými státy a německým sídlem CA ohlásila, že začíná dodávat první implementace technologie inteligentních softwarových agentů Neugents, které jsou samoučící se neuronovou síťovou technologií. Neuronová síťová technologie je softwarem, který má fungovat jako lidský mozek -- má schopnost se učit, nabírat s časem znalosti, a aplikovat tyto znalosti na nové situace.

Neugents proto díky samoučícím se funkcím odstraňují nutnost ručních zápisů (skriptů) pro sledování problémových stavů a zařízení, a také umožňují zrychlit nasazování řešení správy podnikových prostředků. Celé řešení je integrováno do vlajkové lodi Computer Associates, kterou je řešení správy podnikových prostředků Unicenter TNG.

Neugent jako vetřelec
Inteligentní softwarový agent Neugent umí žít v nejrůznějších výpočetních prostředích rozpoznávat různé vzory a zaznamenávat výsledné přechodové stavy. Síťové agenty Unicenter TNG Agents umí analyzovat historická data o výkonu systému, vytvářet profil personality systému a porovnávat ji se současně sledovaným stavem. Na tomto základě mají být Neurons od CA schopny předvídat problémy se systémem, ještě než k těmto problémům dojde. Agenty Neugents jsou tedy např. schopny předvídat, zda má v budoucnu dojít k výskytu chybového stavu.

Základem jsou dvě technologie
Nové řešení od Computer Associates vychází ze dvou technologií -- schopnosti agentů Neugents rozpoznávat multidimenzionání vzory, založené na historických datech o výkonu, a na schopnosti základního produktu Computer Associates, kterým je Unicenter TNG. Dohromady má propojení obou produktů znamenat možnost sledovat prostředí IT z perspektivy podnikových procesů mezi jejich koncovými body. Agenty Neugents tedy mají zvládat detekci i malých změn a předvídat výsledky, tj. možné výpadky systému, optimalizovat výkon, pomáhat např. při plánování jobů (úloh, jako např. zálohování), a pomáhat při správě a rozdělování zátěže systému.

Jako o Červené Karkulce
Jak již bylo uvedeno, Neugents mají být schopny provádět výše popsané funkce prostřednictvím samoučících se procesů, které jim umožňují vstřebat nové informace a aplikovat je na nově vzniklé situace bez nutnosti manuálního programování. Software tedy podle Computer Associates od nynějška zvládá instinktivním a inteligentním způsobem automatizovat nejrůznější podnikové funkce.

Neuronové řízení systémů ERP?
První implementace Unicenter TNG Neugents může podle CA zvládat odstraňování problémů s výkonem systému a s dostupností jeho prostředků.

Agenty Neugents mají podporovat podnikové aplikace, které mohou nejen analyzovat podmínky v technickém prostředí. Další implementace Neugents totiž mají zvládat aktivní data-mining, E-Commerce, finanční služby a další kritické firemní aplikace, a rovněž mají umožňovat předvídání změn v podnikových aplikacích, například i v obchodních systémech ERP (Enterprise Resource Planning, plánování podnikových zdrojů), kam typicky patří SAP R/3. Agenty Neugents mají dále umožňovat analýzu podmínek na trhu a navrhovat změny v podmínkách a akcích.

Od nasazení k funkčnosti
Aby bylo nasazení technologie Neugents úspěšné, bude muset být schopna dobře předvídat. To také znamená, že agenty Neugents budou muset mít dostatečnou dobu k učení. To aby bylo možno zaručit dobrou pravděpodobnost správné odpovědi mezi "good" a "bad".

Pro co se Neugents nehodí
Protože Unicenter TNG umí řídit i sítě s aplikacemi podnikových informačních systémů ERP (Enterprise Resource Planning), kam patří typicky SAP R/3, mohou řídit agenty Neugents podle vyjádření CA i tyto systémy a pomáhat předvídání. Další oblastí, kterou mohou agenty Neugents zvládnout, jsou chemické procesy.

Windows NT jako příklad
CA vyrostla na mainframech a úspěšně pokračovala s unixovými systémy. Není však nepřístupna ani světu Windows NT. Například v NT mohou agenty Neugents zpracovávat přes 1 200 proměnných, uchovaných v Unicenter TNG. Agenty Unicenter TNG Neugents poté mohou předvídat problémový stav odchylky od normálního stavu, které by mohly mít za výsledek výskyt kritické situace. Neugents poté upozorní správce systému, aby mohl předejít možné katastrofické události.

Základ Unicenter TNG — Framework, bude od roku 1999 navíc dodáván společně s Windows NT 5.0 jako bundle -- Computer Associates se tak stala první firmou, kterou si Microsoft nechal zalézt pod kůži Windows NT.

CA neuronově proti neurotické současnosti
CA je zatím první firmou, která zavedla systém správy podnikových prostředků, založený na neuronových technologiích. Doposud používané technologie od firem BMC, Bull, Compuware, IBM/Tivoli, HP a Platinum, jsou totiž založeny na tzv. reaktivní technologii.

Neuronová síťová technologie racionalizuje chování komplexních multidimenzionálních proměnných způsobem, který umožňuje provádět prediktivní analýzu.

Váš názor Další článek: Ještě k Bojkotu: kopat do mrtvoly dovoleno

Témata článku: Windows, Programování, Neuronová síť, Lidský mozek, Nejrůznější způsoby, Job, Nový mozek, Síťová technologie, Podnikové nasazení, První funkce, Bull, Dostatečná změna, Mnichov, Resource, Good, Tivoli, Kritická situace, Mnich, Historická data, Historické datum


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?