Umělá inteligence | Fake News | Hoaxy

Neuronová síť Nvidie ukázala, že už brzy nebudeme moci věřit fotografii

  • Zpravodajství je už déle než sto let založené na fotografii
  • Vývoj na poli A.I. CGI ale ukazuje blížící se problém
  • V éře A.I. bude pochybné téměř vše

Stále to jsou jen akademické experimenty, které mají k dokonalosti daleko, při pohledu zpět však technologie za posledních pár let ušla ohromný kus cesty a vize, že již relativně brzy nerozpoznáme fikci od reality je stále pravděpodobnější.

Řeč je o počítačem generované audiovizuální virtuální realitě. Je to rok, co se Google pochlubil se svojí neuronovou sítí WaveNet, která dokázala vyloudit prakticky jakýkoliv zvuk, který se naučí.

Audiovizuální A.I. syntéza otevírá nové společenské otázky

Nejedná se tedy o parametrický syntetizátor, který najdete třeba ve svém telefonu ve formě hlasového asistenta, který dokáže vyloudit pouze předem nakonfigurovaný zvuk, ale univerzální softwarové hlasivky, které, pokud se to naučí na dostatku dat, zahrají klavírní koncert, anebo nepravděpodobným hlasem Donalda Trumpa sdělí, že se Země otepluje a je třeba s tím něco dělat.

WaveNet není zdaleka jediný, a tak se chvíle, kdy budeme muset přestat implicitně věřit hlasové nahrávce, blíží mílovými kroky.

Fiktivní Trump a Obama tvrdí, že nejsou roboti. Jenže jsou, takto se je totiž naučila v různých intonacích napodobovat technologie Lyrebird:

Ruku v ruce s tím se však zdokonaluje i A.I. CGI – tedy umělou inteligencí generovaná počítačová grafika, kdy algoritmus pixel po pixelu a s fotorealistickou přesností vytváří zcela uvěřitelný fiktivní svět.

Zatím má ještě své chyby, zatím ještě poznáme, že na fotografii něco nehraje, pokud však uvážíte, že ještě před pouhými deseti lety bylo něco takového technologicky prakticky nemožné, nabízí se otázka, co audiovizuální A.I. stvoří za dalších deset roků.

Nebojte se superinteligence. Bojte se A.I. v hybridní válce

Ne, nebude se jednat o žádnou superinteligenci, která bude mít v plánu zničit lidstvo, ale perfektní nástroj třeba pro vedení kybernetického a hybridního boje, jehož role bude díky všudypřítomnému internetu a informačnímu věku, ve kterém žijeme, stále silnější.

Jinými slovy, proč by měl agresor útočit na technologicky vysoce sofistikovanou společnost konvenčními zbraněmi s rizikem globálního konfliktu, když stačí systém skrze veřejné mínění rozkládat zevnitř hybridní kybernetickou agresí. Je to ostatně mnohem levnější.

Pokud i v českém parlamentu sedí zástupci lidu šířící zvěsti o smrtících mikrovlnkách, co asi nastane ve chvíli, kdy se internetem začne šířit umělou inteligencí vytvořený šot s fiktivním Georgem Sorosem pobízejícím třeba k islamizaci Evropy? Technicky vzato je to možné už dnes, autoři by však potřebovali kvalitní studijní data – audiovizuální nahrávky amerického finančníka. Za deset let k tomu třeba bude stačit jen jedna jediná fotografie stažená odkudsi z Facebooku.

Nvidia demonstrovala, že už brzy možná nedokážeme rozlišit realitu od fikce

Jak neuronová CGI v poslední době dramaticky pokročila, se čerstvě pochlubil i výzkumný tým Nvidie, který na sérii snímků ukázal, že dokáže docela věrohodně transformovat třeba zimní fotografii venkovské okresky ve snímek pořízený kdysi na jaře či v létě.


Zimní záznam z palubní kamery je pravý. Ten vpravo na jeho základě vytvořila A.I. od Nvidie. Zatím je to jen experiment, ale v plné síle ukazuje, že se kvůli A.I. může jednou zcela zhroutit důvěra v audiovizuální informaci.

Zasněženou krajnici nahradí bujný plevel, holé stromy pokryje husté listí, ovšem na silnici stále stojí tytéž vozy. Jelikož má původní záběr technickou kvalitu snímku z automobilové kamery, diváka nepřekvapí ani omezená kvalita transformované letní fotografie, takže vypadá o to věrohodněji.

Autoři si svou neuronovou síť nenechali pro sebe a zdrojové kódy umístili na GitHub, takže si jejich UNIT (Ünsupervised Image-to-Image Translation) může na výkonné mašině vyzkoušet naprosto každý zájemce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve skutečnosti sice bylo toho dne nádherné počasí, pro transformační neuronovou síť ale není problém přidat déšť a mokrou vozovku.

Nvidia přitom ve svých demonstracích neskončila jen u obvyklých krajinek, ale podařilo se ji transformovat také jedno plemeno psa ve druhé nebo třeba domácího mourka v kočkovitou šelmu. Čelní snímek huskyho se tedy promění třeba ve scénu s německým vlčákem. Je to jiný pes, ale jeho výraz je naprosto identický.

Kočky jsou zábavné, člověku však lehce ztuhne úsměv ve tváři, když si položí otázku, za jak dlouho dokáže UNIT či některá z mnoha dalších transformačních neuronových sítí to samé i s lidskou tváří.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace různých psích plemen na originální vstupní fotografii
Klepněte pro větší obrázek
Řídí vaši domácnost kočka? Tato transformace ji potěší.

No, on to vlastně už UNIT trošku umí. Sice zatím neprohodí jednu identitu za zcela odlišnou, ale z brunetky na zdrojové fotografii udělá na té výstupní odbarvenou blond, aniž byste si všimli, že tu něco nehraje.

Rok od roku kvalitnější fikce

Podstatné je to, že jsou všechny tyto experimenty z ranku transformačních neuronových sítí rok od roku schopnější. Na jednu stranu je to sice doklad toho, jak se zlepšila samotná technologie strojového učení, otázkou však opravdu zůstává, kdy přesně nastane ten okamžik, že nedokážeme rozlišit realitu od fikce a jak na to bude společnost připravená.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je vždy zdrojová fotografie a vpravo čtyři různé modifikace pomocí parametrické neuronové sítě: blond vlasy, sluneční brýle, bradka a úsměv.

Dost možná se dočkáme stavu, kdy strojem vytvořenou virtuální realitu rozpozná opět jen další stroj, který nás bude upozorňovat, co pořídil skutečný fotoaparát reportéra kdesi ve válečné zóně a co je čirá fikce next-gen propagandy.

Diskuze (30) Další článek: Affinity Photo a Designer nově najdete v Microsoft Store. Jsou levnější než na webu

Témata článku: Google, Země, Facebook, Nvidia, Umělá inteligence, Evropa, Fake News, Hoaxy, Neuronová síť, Zajímavosti, Strojové učení, GitHub, Síť, Donald Trump, CGI, Poslední pár, Kybernetický boj, Mílový krok, Hybridní boj, Český parlament, Ohromný kus, Obama, Informační věk, George Soros, Perfektní nástroj, Fotoaparát na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11