Umělá inteligence | Fake News | Hoaxy

Neuronová síť Nvidie ukázala, že už brzy nebudeme moci věřit fotografii

  • Zpravodajství je už déle než sto let založené na fotografii
  • Vývoj na poli A.I. CGI ale ukazuje blížící se problém
  • V éře A.I. bude pochybné téměř vše

Stále to jsou jen akademické experimenty, které mají k dokonalosti daleko, při pohledu zpět však technologie za posledních pár let ušla ohromný kus cesty a vize, že již relativně brzy nerozpoznáme fikci od reality je stále pravděpodobnější.

Řeč je o počítačem generované audiovizuální virtuální realitě. Je to rok, co se Google pochlubil se svojí neuronovou sítí WaveNet, která dokázala vyloudit prakticky jakýkoliv zvuk, který se naučí.

Audiovizuální A.I. syntéza otevírá nové společenské otázky

Nejedná se tedy o parametrický syntetizátor, který najdete třeba ve svém telefonu ve formě hlasového asistenta, který dokáže vyloudit pouze předem nakonfigurovaný zvuk, ale univerzální softwarové hlasivky, které, pokud se to naučí na dostatku dat, zahrají klavírní koncert, anebo nepravděpodobným hlasem Donalda Trumpa sdělí, že se Země otepluje a je třeba s tím něco dělat.

WaveNet není zdaleka jediný, a tak se chvíle, kdy budeme muset přestat implicitně věřit hlasové nahrávce, blíží mílovými kroky.

Fiktivní Trump a Obama tvrdí, že nejsou roboti. Jenže jsou, takto se je totiž naučila v různých intonacích napodobovat technologie Lyrebird:

Ruku v ruce s tím se však zdokonaluje i A.I. CGI – tedy umělou inteligencí generovaná počítačová grafika, kdy algoritmus pixel po pixelu a s fotorealistickou přesností vytváří zcela uvěřitelný fiktivní svět.

Zatím má ještě své chyby, zatím ještě poznáme, že na fotografii něco nehraje, pokud však uvážíte, že ještě před pouhými deseti lety bylo něco takového technologicky prakticky nemožné, nabízí se otázka, co audiovizuální A.I. stvoří za dalších deset roků.

Nebojte se superinteligence. Bojte se A.I. v hybridní válce

Ne, nebude se jednat o žádnou superinteligenci, která bude mít v plánu zničit lidstvo, ale perfektní nástroj třeba pro vedení kybernetického a hybridního boje, jehož role bude díky všudypřítomnému internetu a informačnímu věku, ve kterém žijeme, stále silnější.

Jinými slovy, proč by měl agresor útočit na technologicky vysoce sofistikovanou společnost konvenčními zbraněmi s rizikem globálního konfliktu, když stačí systém skrze veřejné mínění rozkládat zevnitř hybridní kybernetickou agresí. Je to ostatně mnohem levnější.

Pokud i v českém parlamentu sedí zástupci lidu šířící zvěsti o smrtících mikrovlnkách, co asi nastane ve chvíli, kdy se internetem začne šířit umělou inteligencí vytvořený šot s fiktivním Georgem Sorosem pobízejícím třeba k islamizaci Evropy? Technicky vzato je to možné už dnes, autoři by však potřebovali kvalitní studijní data – audiovizuální nahrávky amerického finančníka. Za deset let k tomu třeba bude stačit jen jedna jediná fotografie stažená odkudsi z Facebooku.

Nvidia demonstrovala, že už brzy možná nedokážeme rozlišit realitu od fikce

Jak neuronová CGI v poslední době dramaticky pokročila, se čerstvě pochlubil i výzkumný tým Nvidie, který na sérii snímků ukázal, že dokáže docela věrohodně transformovat třeba zimní fotografii venkovské okresky ve snímek pořízený kdysi na jaře či v létě.


Zimní záznam z palubní kamery je pravý. Ten vpravo na jeho základě vytvořila A.I. od Nvidie. Zatím je to jen experiment, ale v plné síle ukazuje, že se kvůli A.I. může jednou zcela zhroutit důvěra v audiovizuální informaci.

Zasněženou krajnici nahradí bujný plevel, holé stromy pokryje husté listí, ovšem na silnici stále stojí tytéž vozy. Jelikož má původní záběr technickou kvalitu snímku z automobilové kamery, diváka nepřekvapí ani omezená kvalita transformované letní fotografie, takže vypadá o to věrohodněji.

Autoři si svou neuronovou síť nenechali pro sebe a zdrojové kódy umístili na GitHub, takže si jejich UNIT (Ünsupervised Image-to-Image Translation) může na výkonné mašině vyzkoušet naprosto každý zájemce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve skutečnosti sice bylo toho dne nádherné počasí, pro transformační neuronovou síť ale není problém přidat déšť a mokrou vozovku.

Nvidia přitom ve svých demonstracích neskončila jen u obvyklých krajinek, ale podařilo se ji transformovat také jedno plemeno psa ve druhé nebo třeba domácího mourka v kočkovitou šelmu. Čelní snímek huskyho se tedy promění třeba ve scénu s německým vlčákem. Je to jiný pes, ale jeho výraz je naprosto identický.

Kočky jsou zábavné, člověku však lehce ztuhne úsměv ve tváři, když si položí otázku, za jak dlouho dokáže UNIT či některá z mnoha dalších transformačních neuronových sítí to samé i s lidskou tváří.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace různých psích plemen na originální vstupní fotografii
Klepněte pro větší obrázek
Řídí vaši domácnost kočka? Tato transformace ji potěší.

No, on to vlastně už UNIT trošku umí. Sice zatím neprohodí jednu identitu za zcela odlišnou, ale z brunetky na zdrojové fotografii udělá na té výstupní odbarvenou blond, aniž byste si všimli, že tu něco nehraje.

Rok od roku kvalitnější fikce

Podstatné je to, že jsou všechny tyto experimenty z ranku transformačních neuronových sítí rok od roku schopnější. Na jednu stranu je to sice doklad toho, jak se zlepšila samotná technologie strojového učení, otázkou však opravdu zůstává, kdy přesně nastane ten okamžik, že nedokážeme rozlišit realitu od fikce a jak na to bude společnost připravená.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je vždy zdrojová fotografie a vpravo čtyři různé modifikace pomocí parametrické neuronové sítě: blond vlasy, sluneční brýle, bradka a úsměv.

Dost možná se dočkáme stavu, kdy strojem vytvořenou virtuální realitu rozpozná opět jen další stroj, který nás bude upozorňovat, co pořídil skutečný fotoaparát reportéra kdesi ve válečné zóně a co je čirá fikce next-gen propagandy.

Diskuze (30) Další článek: Affinity Photo a Designer nově najdete v Microsoft Store. Jsou levnější než na webu

Témata článku: Google, Facebook, Umělá inteligence, Nvidia, Země, GitHub, Evropa, Strojové učení, Neuronová síť, Donald Trump, Zajímavosti, Síť, CGI, Fake News, Hoaxy, Zimní fotografie, Hlasový asistent, Brzy, Syntéza, Všudypřítomný internet, Fikce, Hlasová nahrávka, Parlament, Výzkumný tým, FotografieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru